Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o mieszaniu "czyjś" z "kogoś".

Przytoczę dzisiaj definicje z SJP:

kogoś «zaimek oznaczający określoną osobę, której mówiący nie potrafi zidentyfikować lub której nie chce wskazać, np. Ktoś maczał palce w tej sprawie.»

czyjś «zaimek przymiotny dzierżawczy: odnoszący się do kogoś, należący do innej osoby»


"Czyjś" powinno się stosować, gdy coś należy do jakiejś osoby. Za to "kogoś" należy używać, gdy o tym kimś mówimy.

Przykłady:
Błędnie: "Kogo jest ta książka?"
Poprawnie: "Czyja jest ta książka?"

Błędnie: "Czuję kogoś spojrzenie"
Poprawnie: "Czuję czyjeś spojrzenie"

Błędnie: "Widzę kogoś dziecko"
Poprawnie: "Widzę czyjeś dziecko"

Wrócę jeszcze na chwilę do mojego wczorajszego wpisu, bo wiem, że nie każdy mnie zrozumiał. "Super" powinno się zawsze dołączać do rzeczownika i przymiotnika, niezależnie od znaczenia, jakie chcemy przekazać. "Super" jako osobne słowo powinno się stosować tylko predykatywnie. Na przykład "Twój kot jest super".

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 18
  • Odpowiedz
{Słońcesław z oddziału Białych Wojów Swaroga}
_____________________________________________

@Meivels: Twój wpis jest super
Czekam na wytłumaczenie wykopowym miziołkom kiedy piszemy "jakiś" a kiedy "jakichś", oczy bolą od czytania wypocin niektórych użytkowników.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Matthei: Nie, jestem samoukiem. Uczę się języków hobbystycznie i czasem robię jakieś korekty do fanowskich tłumaczeń komiksów i piszę posty na serwerze BlueStacks. Trochę samozaparcia i masz. :)
  • Odpowiedz
W drugą stronę to raczej nie występuje, ale nie ma sprawy. (ʘʘ)

Widziałam dzisiaj kogoś bardzo dziwnego.
Nawet kogoś ten problem obchodził.
Nigdy nie widziałem kogoś tak pięknego.
  • Odpowiedz
@Meivels: zrób lekcję o używaniu apostrofu przy odmianie obcojęzycznych słów, bo 3/4 ludzi robi to niepoprawnie, np Samsung'owi zamiast Samsungowi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
oczy krwawią a jeden wykopek to w ogóle napisał "książki Lem'a" xD
  • Odpowiedz
Czekam na wytłumaczenie wykopowym miziołkom kiedy piszemy "jakiś" a kiedy "jakichś"


@Poro6niec: Ja czekam na wpis o konstrukcjach z imiesłowowym równoważnikiem zdania w zdaniach typu: "Pisząc ten wpis, mama zawołała mnie na obiad". Niewiarygodne mi się wydaje, że ludzie tak piszą i mówią, ale z drugiej strony chyba pomijam okoliczności łagodzące typu czytanie książek męczy, tylko w IT zarabia się kokosy, język jest nieważny.
  • Odpowiedz
@Poro6niec: Ja czekam na wpis o konstrukcjach z imiesłowowym równoważnikiem zdania w zdaniach typu: "Pisząc ten wpis, mama zawołała mnie na obiad". Niewiarygodne mi się wydaje, że ludzie tak piszą i mówią, ale z drugiej strony chyba pomijam okoliczności łagodzące typu czytanie książek męczy, tylko w IT zarabia się kokosy, język jest nieważny.


@storstolpe: Ludzie mają z tym problem także w językach innych niż polski, np. w angielskim: https://en.wikipedia.org/wiki/Dangling_modifier#Dangling-modifier_clauses
  • Odpowiedz