Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabelki z #fotografia, czy ktoś z Was kalibrował sigmę na przestrzeni ostatnich kilku m-cy? Dostałam wymarzony prezent na święta ale bez kalibracji się nie obejdzie a boje się wysyłać sprzęt o takiej wartości kurierem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Na jakie koszty się nastawić i czy odbyło się to u Was bez szwanku dla sprzętu?
#nikon #sigma #sigmaart
  • 17
@co_ta_anglia_to_ja_nie: art 13-35 1.8, podobno (info po przewertowaniu forum) dock nie zawsze daje radę i później się okazuje, że i tak trzeba słać i tak, kasa w błoto ( ͡° ʖ̯ ͡°) a chciałbym wykorzystać ten sprzęt w 100% a nie tylko "bogato" wyglądać przy pstrykaniu :D
@misschief: Ja jakiś czas temu kalibrowałem Sigmę 18-35 f/1,8 z Nikonem D7200. Dzięki temu, że ten korpus ma też kalibrację w body to sprawa była dość prosta choć trochę czasochłonna. Proponuję podjąć próbę samodzielnej kalibracji a jeśli się nie uda to dopiero wtedy bawić się w serwis.
@misschief: Dlatego użyteczna jest kalibracja w korpusie. Najpierw za pomocą korpusu kalibrujesz wszystkie ogniskowe i punkty ostrości i wszystko sobie spisujesz. Następnie podpinasz obiektyw do docka i przenosisz wartości - u mnie zadziałało i mam zdjęcia ostre jak żyleta a na początku miałem masakrę. :-)

No i dlatego nie wyobrażam sobie kalibracji z body niemającym wewnętrznej kalibracji - ciągłe odpinanie obiektywu do kolejnych prób to byłaby masakra i trwałoby to wiele
@sedros: z jednej strony o tym myślałam ale jak wydam blisko 200 za doca a miałabym dać 300 za usługę w serwisie to wolałabym serwis, bo mam ryzyko, że sama dobrze tego jednak nie zrobię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@misschief: Nie ma ryzyka, że tego dobrze nie zrobisz, bo to bardzo proste - co najwyżej czasochłonne. A dock zawsze może się jeszcze przydać. Moim zdaniem lepsza samodzielna próba niż oddawanie sprzętu na kilka tygodni. Jedyny problem jaki może się pojawić jest taki, że obiektyw będzie tak mocno rozkalibrowany, że będzie wychodził poza zakresy do samodzielnej kalibracji i i tak trzeba będzie go wysłać do serwisu.