Wpis z mikrobloga

#rower #przepisydrogowe

Mirki jak to jest z tymi rowerami na przejazdach rowerowych? Bo właśnie sprawdzałem art. 26 i tam pisze o ustępowaniu przejazdu, ale jak ktoś jest już "na przejeździe". Czyli sytuacja jak z pieszymi - czekać aż wszystkie samochody przejadą a inaczej wtargnięcie. Tak jest, czy ja czegoś nie rozumiem?
  • 14
Bo właśnie sprawdzałem art. 26 i tam pisze o ustępowaniu przejazdu, ale jak ktoś jest już "na przejeździe"


@DMMotoAdventures: Ustępujesz normalnie, jak przed innymi pojazdami, czyli widząc że rowerzysta zbliża się do przejazdu. Pamiętaj że rowerzysta to nie pieszy i ma swoją drogę hamowania.
Jak będziesz czekał aż rower się znajdzie "na przejeździe" to za jakiś czas będziesz miał rowerzystę na masce samochodu XD
@Ziombello ustępuję jak widzę rower bo to wydaje się być oczywiste. Po co DDR jakby trzeba było się zatrzymywać co 50 metrów rowerem xD

Ale bardziej chodzi mi o to, czy tak naprawdę mówi przepis bo nigdzie nie pisze o ustepowaniu pierwszeństwa jak ktoś się zbliża i to wywołało u mnie trochę mindfucka. Przepisów pisanych na kolanie u nas nie brakuje więc nie zdziwiłbym się, jakby rowerzysta nie miał pierwszeństwa PRZED przejazdem
@DMMotoAdventures:

Weż pod uwagę jeszcze art. 27, szcególnie punkt 3

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

2. (uchylony)

3.
@DMMotoAdventures: te przepisy są dosyć jasne, ale to wcale nie oznacza, że łatwe do realizacji i interpretacji w razie kolizji. W skrócie:
1. DDR i przejazdy dla rowerów obowiązują normalnie znaki pierwszeństwa.
2. Co więcej znak regulujący pierwszeństwo nie musi być powtórzony osobno dla DDR - znak przy jezdni reguluje pierwszeństwo dla całej drogi.
3. Jak brak regulacji pierwszeństwa, to stosujemy normalnie regułę prawej ręki.

Jedyna różnica to to, że rower
@Maslo_Z_Chlebem: a czemu niby na przejeździe nie obowiązuje prawa ręka? Przepis wyraźnie mówi, że dotyczy też przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem, a tym jest samotny przejazd rowerowy.
Jeśli zaś przejazd jest elementem skrzyżowania, to też przepis mówi wprost, że pierwszeństwo reguluje dla wszystkich pojazdów jednej drogi względem wszystkich pojazdów z innego kierunku.
Art. 27. koliduje z art. 25


@Maslo_Z_Chlebem: tylko że nie koliduje. 27 daje tylko pierwszeństwo rowerzyście na przejeździe, 25 reguluje pierwszeństwo przy dojeżdżaniu do przecinania się kierunków ruchu.
Masz jakieś wyroki na to do podlinkowania?
@Maslo_Z_Chlebem: a ja na szybko znajduję wyroki, które rowerzystom też dają winę albo współwinę ¯\_(ツ)_/¯
Mam też chociażby taki dokument stworzony dla GDDKiA:
https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/przejazdy_dla_rowerzystow.pdf

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 1 kwietnia 2011 roku (Dz. U. z 2011 roku nr 92 poz. 530) zmieniła zasady ruchu na przejazdach dla rowerzystów. Uchylenie art. 33 ust. 4 ustawy w związku z przepisem art. 16 ust. 2 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym (Dz.