Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim

Tag #ekonomicznelinki przekroczył 100 obserwujących co wciąż mnie zaskakuje. Dzięki że chce wam się to wszystko czytać!

Dzisiaj troszeczkę inny wpis niż zwykle a w zasadzie będzie to przeredagowany re-post mojego pierwszego wpisu na mikro jaki napisałem. Kiedy go pisałem miałem tylko wzmiankę z reprintu newsbartendera z 93 roku oraz kilka odwołań w książkach. Od tego czasu w internecie pojawiło się przynajmniej klika nowych dokładnie opisujących kontekst wydarzeń i wszystko jest na wyciagnięcie ręki w google. Dlatego też usuwam poprzedni bo niestety w pewnych aspektach był błędny, jeżeli nawet nie zarysach. Dodatkowo mam zamiar napisać jeszcze kilka mini artykułów, w tym mam pomysł na kolejne 2 powiązane z dzisiejszym na temat prywatnych armii korporacyjnych i ten idealnie pasował na początek.


Korporacyjne armie świata
Część 1/3


Flota wojenna Pepsi - „When Pepsi took Cola Wars to high Seas”

Nasza historia zaczyna się na początku lat 70 ubiegłego wieku. Dobiega końca projekt Apollo, rozłam chińsko radziecki dochodzi punktu kulminacyjnego (granicznego zatargu na rzece Ussuri ) https://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_nad_Ussuri, w roku 72 Nixon odwiedza Chiny, które od tego czasu zaczęły otwierać się na zachód. Zaczyna się delikatna odwilż, która w ciągu następnych 20 lat doprowadzi do zakończenia zimnej wojny.

Na razie jednak zimna wojna trwa w najlepsze, oficjalna wymiana handlowa prawie nie istnieje. W tym momencie na scenę wchodzi Donald M. Kendall, kumpel Nixona i CEO PepsiCO. Wykorzystuje on tą znajomość do dotarcia do ogromnego rynku zbytu jakim jest ZSRR.

Tym oto sposobem po podpisaniu kontraktu, w 1974 roku Pepsi staje się pierwszym zachodnim produktem oferowanym po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Jednak głównym pytaniem tego krótkiego tekstu jest: w jaki sposób ZSRR ma zapłacić obcej firmie, we wrogim kraju, przy braku wymienialności rubla oraz dostępu do zachodnich walut?
ZSSR zdecydowało się w tym przypadku na zastosowanie najstarszych metod wymiany handlowej - rozliczeń bezdewizowych. W tym przypadku Offset, a mianowicie offset wódki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Offset_(handel_zagraniczny)

Od roku następnego PepsiCo otrzymuje wyłączność na import i sprzedaż wódki Stolichnaya na terenie US.
Do końca lat 80 umowa trwała w najlepsze, wódka sprzedaje się nieźle.

W 88 roku w ZSSR wyemitowano pierwszą płatną reklamę Pepsi – z występującym w niej Michaelem Jacksonem
https://apnews.com/e91c4b98c83fcea3092c12da5511e448

Umowa Handlowa załamała się jednak podczas bojkotu rosyjskiej wódki w czasie wojny sowiecko-afgańskiej.

W ramach switchu ZSSR chcąc pokryć długi wynikające z umowy (w ZSSR spożycie sięgnęło miliarda butelek rocznie), płaci za budowę tankowców Norwegii, które przekazywane są PepsiCo.

To jednak nie wystarczyło, a dług rósł.

Jako że dzięki tej umowie Pepsico już wie jak zarządzać statkami ZSSR wpada wiec na genialny pomysł i w ramach barteru przekazuje Pepsi: 17 łodzi podwodnych, krążownik, fregatę i niszczyciel. sprawiło że marynarka wojenna pepsi znalazła się 6 miejscu flot na świecie
Cała flota została następnie przez Pepsi zezłomowana i przetopiona na stal.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdybyście chcieli przeczytać szerzej na ten temat poniżej znajdują się linki do artykułów w języku angielskim.
Następny krótki tekst planuje o Wojanch Bananowych.

American Countertrade Association, Dan West, Countertrade--An Innovative Approach to Marketing - jest cala ksiazka, czesc tekstow na stronie http://www.barternews.com/approach_marketing.htm

https://www.atlasobscura.com/articles/soviet-union-pepsi-ships (chyba najlepszy)

https://www.businessinsider.com/how-pepsi-briefly-became-the-6th-largest-military-in-the-world-2018-7?IR=T

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1990-04-10-mn-1040-story.html

https://www.nytimes.com/1990/04/09/business/international-report-pepsi-will-be-bartered-for-ships-vodka-deal-with-soviets.html

https://www.bbc.com/news/business-48343589

Oraz skrótowa historia zmagań Coli i Pepsi

https://www.businessinsider.com/soda-wars-coca-cola-pepsi-history-infographic-2011-11?IR=T

#historiagospodarcza #ekonomicznelinki #gospodarka #marynarkawojenna #ekonomia #gruparatowaniapoziomu
Aiween - Cześć wszystkim

Tag #ekonomicznelinki przekroczył 100 obserwujących co wc...

źródło: comment_cMstolF3DOV8n9OpXaqfGTMWuvJzeuFE.jpg

Pobierz
  • 21
@Aiween: W ten sposób wykończyło blok wschodni USA. Podobnie zniszczyli PRL za Gierkę - proponując mu kredyty "inwestycyjne" na księżycowe projekty, obiecując w Polsce drugą Japonią i w ten sposób uniezależnienie się od ZSRR.
W rzeczywistości nigdy nie byli zainteresowani ściąganiem produktów z Polski, rozliczano się dewizami, czyli Polska nie miała jak spłacić długów w dolarach i w sprytny sposób pociągnięto na dół drugą gospodarkę Układu Warszawskiego. Gdyby Polska rozwijała się
@Fan_Morawieckiego: tylko ze Gierek bral te kredyty bo Gomulka zostawil prawie trupa. Ta druga gospodarka bloku wschodniego tracila od poczatku lat 60 nie tylko do zachodu ale i tez do reszty krajow bloku wschodniego konczac dekade kryzysem. To w tym czasie tez Wlochy, Grecja Portugalia czy Hiszpania zdystansowaly PRL.
@Miniu30: Jakieś szersze uzasadnienie tego, że lata 60-te były tragiczne? Dług był zerowy, rozwój był stały, bezprecedensowy sukces 1000 szkół na 1000-lecie Polski dał nam takiego kopa, że dalej odczuwamy pozytywne skutki z tego, naprawdę chciałbym wiedzieć czemu PRL w 1970 był prawie trupem.
@Miniu30: Gdyby utrzymywał się wzrost z lat 1955-1970 cały czas, to w 2015 bylibyśmy bogatsi od Hiszpanii i Włoch.
Nastąpił wtedy pierwszy powojenny boom turystyczny i Hiszpania mogła łatwo wtedy z niego finansować inwestycje. Weź pod uwagę kraje Ameryki Południowe, które strukturalnie były podobne do Polski - brak demokracji, wysokie nierówności społeczne, gospodarka oparta na rolnictwie i zobacz jak wyglądał ich rozwój.
Kryterium tego jak wygląda społeczeństwo i jaki panuje system
@Fan_Morawieckiego: no ale tego wzrostu nie dalo sie utrzymac o tym caly czas pisze. Im dalej w dekade tym zwalnial balansujac na granicy stagnacji a pod koniec lat byla juz recesja i zalamanie gospodarki. Dlatego Gomułka tez planowal brac kredyty to bylo jedno z zalozen planu 5 letniego opracowanego w 1968 roku na 70-75 i zastosowac bardzo radykalne jak na kraje socjalistyczne reformy - roznica byla by taka ze nie bylo
@Miniu30: Znaczy - ja rozumiem i popieram sens kredytów i rozumiem, że model gospodarczy jakim była odbudowa powojenna się wyczerpał, dając całkiem dobre efekty, bo jednak średnioroczny wzrost gospodarczy za lata 1945-1970 to było bodaj 6%.
Problemem było to, że Gierek nabrał kredytów w walucie obcej, których nie miał jak i czym spłacić.
To było problemem i to się właśnie skończyło tym, że wzrost za 1980-1995 mamy zerowy, 15 lat stracić
@Fan_Morawieckiego: nie ma z tego co pamietam danych do 1950 ale nie byl napewno 6% rocznego wzrostu przez 25 lat. To jest kompletna bajka. Przy czyms takim Gierek nie mialby nawet po co brac tyle kredytow. Caly okres Gomulki to 2,5% mniej miala tylko wlasnie UK i to niewiele. Sredni roczny wzrost przez ten okres 5,6% byl w Hiszpani i zostawil PRL daleko w tyle.
Przy czyms takim Gierek nie mialby nawet po co brac tyle kredytow.


@Miniu30: To kredyty nie były duże. Po prostu na beznadziejnych warunkach.

nie ma z tego co pamietam danych do 1950 ale nie byl napewno 6% rocznego wzrostu przez 25 lat


@Miniu30: Są, właśnie na starym tablecie, zanim mi się zalał, miałem książki ekonomiczne o PRL i tam były opisy, koło tego wychodziło średnia(jakby co pisane po 1989).
Jak
@Fan_Morawieckiego: nie jest to mozliwe napisalem czemu. Tak te kredyty byly bardzo duze jak na warunki PRL w tym okresie pisalem ci juz kiedys czemu.
To co miales to oficjalne przyrosty Dochodu Narodowego z tym ze liczone byly one w bloku wschodnim w inny sposob niz PKB na zachodzie (z wyjatkiem Wegier) i byl zwyczajnym klamstwem co juz wyszlo nawet w PRL w latch 70 gdy tez zaczeto liczyc PKB na
Miniu30 - @Fan_Morawieckiego: nie jest to mozliwe napisalem czemu. Tak te kredyty byl...

źródło: comment_oveRLdCR84HDUYSWmDLsfW8TjWU3IJsc.jpg

Pobierz
nie jest to mozliwe napisalem czemu. Tak te kredyty byly bardzo duze jak na warunki PRL w tym okresie pisalem ci juz kiedys czemu.


@Miniu30: One przede wszystkim były dupiato oprocentowane. Ponad 10% rocznie. Znajdź mi kraj, który coś takiego utrzyma. Nawet Niemcy by padły, gdyby nagle ich kredyt tak wyglądał.

Co oznaczaja prawdziwe wzrosty PKB tych wielkosci masz przyklad

Grecja przez ten okres zdaje sie 6-8% 1950 $1,951.00 1973 $7,779.00
@Fan_Morawieckiego: nie zmienia to tego ze to byla gigantyczna suma w 10 lat. Polowa PKB w dolarach i z tego co pamietam tak oprocentowane byly juz te dalsze gdy wpadnieto w spirale zadluzenia i raczej jasne bylo ze to juz koniec. Wczesniej byly oprocentowane nizej niz inflacja dlatego tak chetnie je brano.
Maddison tych szacunkow nie zrobil - jego dane zaczynaja sie od 1950 roku bo od wtedy zaczynaja sie pojawiac
nie zmienia to tego ze to byla gigantyczna suma w 10 lat. Polowa PKB w dolarach i z tego co pamietam tak oprocentowane byly juz te dalsze gdy wpadnieto w spirale zadluzenia i raczej jasne bylo ze to juz koniec. Wczesniej byly oprocentowane nizej niz inflacja dlatego tak chetnie je brano.


@Miniu30: I to była właśnie zaplanowana wojna ekonomiczna ze strony USA. Przecież oczywiste jest, że nie zależało im, by się
@Fan_Morawieckiego:sorry ale juz wlasnie w latach 70 bylo widac ze PRL zostaje w tyle dlatego te kredyty brano. Waluty uwolnic nie mozna bylo - ona byla bezwartosciowa to jest jedna z charakterystyk gosodarki centralnie planowej tego typu. Dlatego nie byly nawet wymienialne miedzy krajami bloku wschodniego - uzywano rubla transferowego. Grecja zaraz po wojnie swiatowej miala wyniszczajaca wojne domowa i wcale nie bylo u nich wtedy jakos wybitnie.
Gdyby byl spory
sorry ale juz wlasnie w latach 70 bylo widac ze PRL zostaje w tyle dlatego te kredyty brano.


@Miniu30: I to był błąd, można robić inne zmiany, niż uwierzyć #!$%@?, że Twój największy wróg chce Ci zrobić dobrze :D

Waluty uwolnic nie mozna bylo - ona byla bezwartosciowa to jest jedna z charakterystyk gosodarki centralnie planowej tego typu.


@Miniu30: Można było - w gospodarce centralnie planowanej może być waluta wymienialna.