Wpis z mikrobloga

@Usmiech_Niebios: Cały wydźwięk jego wypowiedzi jest zły. Porównuje dwie zupełnie nieporównywalne rzeczy. To jak powiedzieć, że sukcesem jest Lewandowski, a nie Sapkowski.

Nobel w dziedzinie literatury, a popularność w popkulturze (choć tą chyba mocno się w Polsce przecenia, bo na świecie wcale Wiedźmin nie jest tak popularny jak sobie to niektórzy wyobrażają) to dwie zupełnie różne rzeczy i obydwie są sukcesami. Różnymi, ale sukcesami. Także nie wiem po co to
  • Odpowiedz
@chianski: Mózg nie jest wymagany do czytania. Jak na razie wychodzę z założenia że c-----o to jest za oknem i nie mam zamiaru dobijać się jeszcze literaturą piękną. Z tego też powodu jeżeli nie czytam czegoś branżowego, sięgam głównie po fantastykę. I Wiedźmina w takim ujęciu czyta się równie dobrze. Jest to fajny kawałek rozrywki dla "młodego - dorosłego".
W klimacie około-pastiszu Wiedźmina był wydany jeszcze Sztejer w trzech częściach.
  • Odpowiedz
Wiedzmin mający gry i seriale jest po prostu wyżej pod względem znajomości i uszczęśliwiania przeciętnego człowieka, chociaż może to być literatura niższych lotów od Tokarczuk. No ale jakoś trafił do większej ilości ludzi. Bez wybijających go w powszechnej świadomości nagród.


@Usmiech_Niebios: Nobel nie jest przyznawany za kulturę masową.
  • Odpowiedz
I tu bym się z Tobą nie do końca zgodził. Wiedźmin to książka o rasizmie, wykluczeniu, fanatyzmie i o wielu innych tematach, które dotykają współczesnego człowieka. Jednocześnie nikt w tej książce nie jest jednoznacznie określony jako dobry/zły co jest chyba największym plusem tej książki. Do tego autor próbuje przedstawić argument każdej strony konfliktu a nie tylko "jedynie słusznego".


@kam966: Gdzie w Wiedźminie masz argumenty "za" rasizmem czy fanatyzmem?
  • Odpowiedz
@GordonL: @kam966 nigdzie nie napisał, że mają być argumenty za, tylko to, że są przedstawiane różne punkty widzenia. I to się zgadza, bo jeśli chodzi o argumenty odnośnie rasizmu to chociażby opowiadanie Kraniec świata przedstawia Ci poglądy Toruviel i Filavandrela na postępującą ekspansję człowieka w świecie książkowym, które to poglądy są skrajnie rasistowskie. Dodatkowo podejście do krasnoludów przedstawiane w późniejszych tomach (np. podczas prowadzenia uciekinierów z Kernow przez Zoltana,
  • Odpowiedz
@kamilm119: Ale ja nigdzie nie napisałem, że nie może być dziełem. Natomiast nie uważam, żeby Wiedźmin był aż tak wybitnym dziełem, jak niektórzy by sobie tego życzyli. I to nie jest żaden przytyk do Sapkowskiego.
  • Odpowiedz
@kamilm119: B--ń boże, bardzo lubię fantastykę. Natomiast widzę, że niektórzy próbują na siłę tworzyć ze swoich ulubionych tytułów jakąś kulturę wyższą. A takie gatunki jak fantastyka czy kryminały to przede wszystkim książki, które mają dostarczyć rozrywki masom. I nie ma w tym nic złego. Ja czytam głównie lekkie książki i nie uważam, że trzeba się tego wstydzić.
  • Odpowiedz
BTW, "Trylogia Husycka" Sapkowskiego dzisiaj by pewnie u nich by nie przeszła, w głównej mierze tym złym jest skorumpowany, twardogłowy i przegniły do cna Kościół Katolicki nie radzący sobie z postępem, zmianami społecznymi i rosnącą wolnością światopoglądową w kraju, więc urządza krwawą inwazję religijnych radykałów i tym podobnych indywiduów by przywrócić stary porządek rzeczy


@rebel101: no to przecież mokry sen prawaków :^)
  • Odpowiedz
"Trylogia Husycka" Sapkowskiego dzisiaj by pewnie u nich by nie przeszła, w głównej mierze tym złym jest skorumpowany, twardogłowy i przegniły do cna Kościół Katolicki nie radzący sobie z postępem, zmianami społecznymi i rosnącą wolnością światopoglądową w kraju, więc urządza krwawą inwazję religijnych radykałów i tym podobnych indywiduów by przywrócić stary porządek rzeczy


@rebel101: Dawno czytałem, ale imo grubo przesadzasz. Tłem historycznym jest co prawda wojna z husytami, ale Sapkowski
  • Odpowiedz
@Kleki_Petra: jak sie żyje w swiecie gdzie fakty mogą byc poprawne tylko jak pasują do światopoglądu to sie konczy jak te matoły. Wszystko sobie możesz latwo wytłumaczyć, każdą bzdure przepchnąć i wszystko moze być zamachem.
Sapek pewnie naplulby im na ryj, no ale przeciez "menska chistoria o menskim wojowniku nie jakiec kobiece tfu dyrdymały"
  • Odpowiedz
nigdzie nie napisał, że mają być argumenty za, tylko to, że są przedstawiane różne punkty widzenia. I to się zgadza, bo jeśli chodzi o argumenty odnośnie rasizmu to chociażby opowiadanie Kraniec świata przedstawia Ci poglądy Toruviel i Filavandrela na postępującą ekspansję człowieka w świecie książkowym, które to poglądy są skrajnie rasistowskie. Dodatkowo podejście do krasnoludów przedstawiane w późniejszych tomach (np. podczas prowadzenia uciekinierów z Kernow przez Zoltana, baby bały się krasnoludów i
  • Odpowiedz
Dawno czytałem, ale imo grubo przesadzasz. Tłem historycznym jest co prawda wojna z husytami, ale Sapkowski raczej pokazywał złożoność polityki, a nie idealizował żadnej ze stron. Powiedział bym wręcz, że to husyci są pokazani jako fanatycy, chociaż na wskroś negatywne postacie związane są z KK.


@Tytanowy: Kościół jest tam przedstawiony bardzo, ale to bardzo negatywnie.

W zasadzie każda religia jest ukazana źle, ale katolicyzm najgorzej - jako siedlisko patologii.
Fanatyzm
  • Odpowiedz
@Kleki_Petra: Piekara jak masz czas na twittera to może znajdziesz też czas, żeby dokończyć cykl o inkwizytorze, na który wydałem skrzynię cebulionów, a od dekady nie mogę się dowiedzieć jak się kończy.
  • Odpowiedz