Wpis z mikrobloga

Mam Synology ds216j. Mam w nim 2 dyski po 6tb. Kupiłem teraz 2 dyski po 10TB i chce je podmienić. Niestety według instrukcji ze strony Synology dla RAID 0 procedura wygląda tak:

Utwórz kopie zapasowe wszystkich danych z produktu Synology.

Wyłącz produkt Synology.

Wymień wewnętrzne dyski twarde na większe.

Włącz produkt Synology.

Zainstaluj system ponownie.

Skopiuj dane kopii zapasowej na nowy wolumen.


problem w tym, że ja nie mam wolnych 12GB by zrobić kopie zapasowe tych dysków. Ktoś ma jakiś pomysł na to?

#synology #docker #komputery #nas #hardware
  • 12
@chanelzeg: wyjmij jeden 6GB i na nim zrób kopię. A nie da się zrobić tak, żeby włożyć 10GB w miejsce 6GB, poczekać aż dane się odbudują i następnie włożyć drugi 10GB? :P Możliwe, że nie bo wtedy rozmiar wolumenu też będzie wynosił 6GB ale warto spróbować :)

edit: sorry, nie zwróciłem uwagi, ze masz RAID-0
@chanelzeg: no jeśli masz 12GB danych na dwóch dyskach 6GB to masz RAID-0 (jak jeden dysk pierdyknie, to tracisz wszystkie dane). Jeśli miałbyś RAID-1 to masz całkowitą pojemność taką jak najmniejszy dysk, ale za to bezpieczeństwo w przypadku awarii któregoś z dysków
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ja tak bez doświadczenia w RAID-0 ale
Nie ma jakiejś przejściówki żeby zewnętrznie podłączyć dwa nowe dyski w RAIDzie i sklonować stare na nowe ??
@chanelzeg: wejdz w Zarządzanie przechowywaniem > Wolumen > Zarządzaj i pokaz co tam masz, ale z tego co piszesz masz raid-0 więc niestety połowa danych jest na jednym a połowa na 2gim dysku ale nie odczytasz tylko uzywając jednego.
@chanelzeg: NIE WYJMUJ DYSKU BO STRACISZ DANE!

Masz synologowy raid 0, oznacza to, że masz dostępne 12TB bo dwa dyski po 6TB się sumują. Jak jeden Ci padnie albo wyjmiesz to tracisz wszystkie dane. Jedyna opcja to kompia zapasowa danych podmiana dysków i przywrócenie danych. Nie ma innej opcji, nie zrobisz tego w locie.

Co innego jakbyś miał mirroring, wtedy po prostu wyjmujesz jeden dysk, wkładasz nowy, czekasz dzień na synchronizację
@passage: @rh_plus: @mmichal: @yggdrasil:
Pozyczę od kolegi jego NASa i włoże tam swoje 2x10TB i bedzie kopiowanko na 3 razy (kopia z NAS mój---->NAS kolegi---->format starych dysków i włożenie ich do kompa--->kopiowanie z NASa kolegi na dyski w kompie----> format dysków 10TB i włożenie ich do mojego NAS ----> kopia danych z kompa do NASa mojego). Inaczej chyba się nie da nie mając wolnych 12TB. Pewnie zejdzie kilka
Jakie ustawienie trzeba zrobić w Synology by jak beda 2 dyski i jak jeden padnie to stracic tylko dane z tego jednego dysku a nie z obu?


@chanelzeg: raid1 ale wtedy będzie dostępne 10TB tylko (bo 2gi dysk to jego kopia, mirror)
Jakie ustawienie trzeba zrobić w Synology by jak beda 2 dyski i jak jeden padnie to stracic tylko dane z tego jednego dysku a nie z obu?


@chanelzeg: Możesz mieć dwa dyski osobno i wtedy możesz sobie zrobić jeden katalog na jednym dysku i drugi na drugim. Wtedy jak padnie dysk to tracisz dane z tego dysku. Jak masz stripping jak teraz to jak padnie dysk to tracisz wszystko. Możesz zrobić
@yggdrasil: To ja chyba mam tak teraz bo ze 2 razy jeden z dysków się wysunął ze slotu i dalej miałem do dyspozycji wszystkie dane z drugiego.
Czyli mogę robić kopię wkładając te 10TB z jedneym starym dyskiem?