Wpis z mikrobloga

Jakieś 2 miesiące temu zacząłem domowy wyrób wina. Po zlaniu wina znad osadu, zastawiam się czy jest ono klarowne i czy czasem nie zrzuci jeszcze osadu. Z doświadczenia, możecie powiedzieć jaka jest dopuszczalna tolerancja ? albo jak wyglądają wasze wina ? Chciałem w tym tygodniu korkować bo wino nie pracuje już jakieś 2-3 tygodnie, ale obawiam się że po zakorkowaniu pojawi się osad na dnie butelek. I jeszcze jedno pytanie... Ile można przechowywać wino domowe, które nie było siarkowane ?
#winodomowejroboty
  • 12
  • Odpowiedz
@Wito1994: Zależy od parametrów wina, niektóre klarują się migiem, inne latami.
Ja zwykle wino trzymam w dymionach a butelkuję roczne, chociaż nie ma reguły, jabłkowe poszło w butelki w trzecim miesiącu, a mocne różane po 5 latach.
Przechowywane w ciemnym i chłodnym mogą stać latami, mam wina sprzed 15 lat i są dobre. Chociaż nie wszystkim winom długie przechowywanie służy.
  • Odpowiedz
@corrs: ale zależy to też od korka? Z tego co czytałem/ oglądałem filmy dowiedziałem się że aglomerowane korki nie są w stanie wytrzymać dłużej niż 5-6 lat. Używasz dębowych jednolitych czy aglomerowanych ?
  • Odpowiedz
@Wito1994: Tak jak pisze @firstlo. Wstrzymaj się z korkowaniem. Optymalny czas na dojrzenie wina przed butelkowaniem to rok. Najszybciej butelkowałem kiedyś aronię, bo po 8 miesiącach. Tym bardziej, że wina nie siarkowałeś i robiłeś na bayanusach i do tego półsłodkie. To prosty przepis na granaty. Drożdże potrafią wznowić fermentację po tak długim czasie, że sam byś w to nie uwierzył.
Na tym zdjęciu nie wygląda na super klarowne. Zrób test
  • Odpowiedz
@Zawodowy_Janusz: w takim razie co że zalewaniem wina ? Co jakiś czas trzeba się pozbyć osadu żeby nie zepsuć smaku wina rozkładającymi się drożdżami. Nie przypuszczałem że tyle to będzie trwało. Oglądając filmy na YT malinowego nosa trzymał on wina ok 3 miesięcy a później korkowal. Czy w takim przypadku mogę użyć środka do klarowania ? Jak pisałem .. wino już nie pracuje.. wręcz egzystuje w balonie... A z racji że
  • Odpowiedz
w takim razie co że zalewaniem wina ? Co jakiś czas trzeba się pozbyć osadu żeby nie zepsuć smaku wina rozkładającymi się drożdżami.


@Wito1994: Nie stanie się to w 3-4 miesiące, możesz być spokojny. Musiałbyś zaniedbać swoje wino z ogromną ilością osadu na naprawdę długo. Po którymś zlaniu osad przestanie się wytrącać, będzie go mniej.

Oglądając filmy na YT malinowego nosa trzymał on wina ok 3 miesięcy a później korkowal.


@
  • Odpowiedz
@Wito1994: A jeszcze tak odnośnie Twojego pytania o korki i przechowywanie wina. Pierwsza kwestia, to czy wino w ogóle nadaje się do dłuższego przechowywania. To, że wino im starsze tym lepsze, to taka półprawda. Istotne są procesy chemiczne zachodzące w dojrzewającym winie. Im większy ekstrakt, stężenie alkoholu, kwasowość, im więcej związków fenolowych, antocyjanów (barwników) tym większe predyspozycje do długiego leżakowania. Każde wino ma krzywą dojrzewania. Najpierw dojrzewa, rozwija się, potem osiąga
  • Odpowiedz