Wpis z mikrobloga

Myślę o założeniu instalacji fotowoltaicznej.
Rachunki za prąd co 2 miesiące na kwotę 350-450zł
Dach w domu jednorodzinnym w kierunku wschód-zachód.

Wiem, że najważniejszy w takiej instalacji poza panelami jest falownik. Jaki polecacie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Czy warto brać jak najdłuższą gwarancje na niego?

Dom w okolicach miejscowości #konin #wielkopolska
Jak wahają się ceny w tych okolicach? Czy ktoś może polecić dobrą firmę?
Czy załapie się jeszcze w tym roku na dofinansowanie?

Dzięki!

#fotowoltaika #prad #energetyka #dom
  • 11
W takim przypadku jeśli panele będą na dwóch połaciach ważne żeby falownik mógł taka konfigurację obsłużyć. Solar EDGE ma np taka funkcję. W takim wypadku instalacja musi być odpowiednio przewymiarowana.
@Ernando: Też mam wschód - zachód. Po rachunkach wnioskuję, że masz około 3500 kWh rocznie. Podaj ile dokładnie potrzebujesz. Na oko to mogę strzelić, że wystarczy Ci instalacja 6 kWp i falownik 5 kW. Szacunkowa cena w firmie, która mi robiła to by było około 23-24 tysiące złotych. Tylko ja mieszkam w centrum, więc nie tak okolica. Jednakże mogę Cię nieco nakierować na potrzebne podzespoły.
@endrju_pl: sprawdzę dokładnie ile wychodzi na rachunku i dam znać. Chciałbym też przyszłościowo założyć trochę większą moc, bo wiadomo że sprzętu przybywa. I tu pytanie - powiedzmy że wystarczy mi to 6kWp, a złoże np 7 lub 8 to co się wtedy dzieje?
@Ernando: Ja mam to samo podejście, zapotrzebowanie mam obecnie na wschód - zachód około 5,5 kWp, a na wiosnę jak dołożę to w zależności jakie panele dam to będę miał 6,5 - 6,7 kWp. Ta wyższa moc już z myślą o klimatyzatorze(albo dwóch) i rekuperatorze. Pytasz co z nadwyżką? Obecne przepisy ustalają, że wyprodukowaną energię wysłaną do sieci możesz odebrać w ciągu roku. Jeżeli tego nie zrobisz to po prostu przepada,
@Ernando: W tym wypadku tak jak pisał kolega CichyBob 6.5 kWp powinno być wystarczające. Jakbyś chciał wizualizacje instalacji fotowoltaicznej wraz z przykładową ofertą, to daj znać na priv.