Wpis z mikrobloga

@Tyraxor: W Chinach jest 'lewicowy kapitalizm'. Czyli rządy autorytarne/oligarchiczne z szerokim zakresem władzy oraz inwigilacji, które wprowadzają rozwiązania wolnorynkowe, dzięki którym stali się mocarstwem. Do tego mają ideologiczne elity, bogatą historię i kulturę. Wątpię, aby w Polsce to zadziałało. Jedyne co wiemy, co działa, to również pewne rozwiązania wolnorynkowe (np. nagłe rozbudzenie potencjału gospodarczego polaków po ustawie wilczka).
  • Odpowiedz
Jak kraj dobrze działa to kapitalizm, jak nie to komunizm.

W drugą stronę też to działa. Ile to razy lewacy twierdzili że skandynawia to socjalizm a Wenezuela kapitalizm państwowy
  • Odpowiedz
@Tyraxor: Socjalizm (łac. societas – wspólnota) – 1. wieloznaczne pojęcie, [...] Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalizmu oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej.[...] Celem socjalistów było zbudowanie społeczeństwa, w którym wszyscy jego członkowie mieliby równy stan posiadania."

Możesz mi podać przykłady narzędzi, którymi się posługuje Chiński rząd, aby wprowadzić wyżej wymienione cechy socjalizmu?
  • Odpowiedz
członkowie mieliby równy stan posiadania

idei sprawiedliwości społecznej

@fkdreamer: Odnosi się to do społecznego posiadania środków produkcji, czyli obalenia własności prywatnej(która jest źródłem wyzysku itp.).
I to się zgadza, bo chiński rynek jest zdominowany przez państwowe spółki. Coś zupełnie niewyobrażalnego w krajach takich jak polska, albo USA. Mimo to nie przeszkadza to nikomu w nazywania USA, prawie komunistycznym krajem.
Jeżeli chcesz zrozumieć więcej, to jest długa kwestia i raczej nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@fkdreamer: W Chinach jest państwowy kapitalizm/socjalizm rynkowy. Większość kapitału jest pod kontrolą rządu ale działa zgodnie z mechanizmami rynkowymi. Ze współczesną lewicą za wiele ten system nie ma wspólnego.
  • Odpowiedz
@Zhidlhera: A rzeczywiście, większość obecnej lewicy nie jest nawet blisko takiego względnie radykalnego podejścia do gospodarki. Chińska gospodarka nie różni się wiele od ZSRR. Natomiast ma to całkiem dużo wspólnego z marksistowskim przesłaniem do klasy robotniczej. Poczytaj sobie czym był socjalizm w założeniach.
  • Odpowiedz
@Zhidlhera: @Tyraxor: Mylicie system gospodarczy z systemem politycznym (ustrojem). Jeśli rząd jest rozrośnięty, wpływowy, ma władzę nad kwestiami gospodarczymi, życia osobistego, wolność jednostki jest ograniczona itd, to na spektrum prawica-lewica, plasuje się po lewej stronie. A to, że korzysta z pewnych mechanizmów wolnorynkowych, no cóż, pogratulować, że zrozumieli, dzięki jakiemu systemowi gospodarczemu będą mogli stać się mocarstwem. Nowoczesna lewica - nie wiem co masz na myśli, dla mnie
  • Odpowiedz
Serio nie rozumiem o co chodzi w twoim wpisie. Jakieś przypadkowe tematy poruszasz, zarzucasz niewiedzę. Jak chcesz coś wnieść to spróbuj połączyć to w logiczną całość.

Mylicie system gospodarczy z systemem politycznym (ustrojem)


@fkdreamer: niby w którym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fkdreamer: Zasadniczo to kontrola rządu nad działaniami jednostki i szeroko pojęty autorytaryzm nie jest w żadnym wypadku założeniem charakterystycznym wyłącznie dla lewicy. Pomijając faszyzm czy nazizm z czymś takim mamy doczynienia również w ultrakonserwatywnych krajach Bliskiego Wschodu: Iranie czy KSA i innych monarchiach Zatoki a nikt przy zdrowych zmysłach reżimów będących przy władzy w tych państwach lewicowymi nie nazwie.
  • Odpowiedz
@Tyraxor: kuzwa gdzie w ZSRR miales wielkie prywatne korporacje? Gdzie miales zagraniczne firmy?
Niedawno chinska prasa podala ze prywatny sektor wytwarza tam 60% PKB, 80% zatrudnienia w miastach i 90% nowych miejsc pracy. To ma byc margines? Gdzie cos takiego miales w ZSRR?
  • Odpowiedz
@Tyraxor: dziala tak jak moze w dyktaturze - tu masz link do http://www.xinhuanet.com/english/2018-03/06/c_137020127.htm
sector now contributes more than 60 percent of China's GDP growth and brings in over half of China's fiscal revenue, according to Gao Yunlong, head of the All-China Federation of Industry and Commerce.

Meanwhile, more than 60 percent of China's fixed-asset investment and outbound investment has been made by private investors, Gao told a press conference on the sidelines of the first session of the 13th National Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference.

The private economy is also playing a stronger role in China's job creation and innovation drive by providing over 80 percent of jobs and contributing more than 70 percent of technological innovation and new products in the country, according
  • Odpowiedz