Wpis z mikrobloga

@Tyraxor: W Chinach jest 'lewicowy kapitalizm'. Czyli rządy autorytarne/oligarchiczne z szerokim zakresem władzy oraz inwigilacji, które wprowadzają rozwiązania wolnorynkowe, dzięki którym stali się mocarstwem. Do tego mają ideologiczne elity, bogatą historię i kulturę. Wątpię, aby w Polsce to zadziałało. Jedyne co wiemy, co działa, to również pewne rozwiązania wolnorynkowe (np. nagłe rozbudzenie potencjału gospodarczego polaków po ustawie wilczka).
  • Odpowiedz
lewicowy kapitalizm


@fkdreamer
war is peace
freedom is slavery
ignorance is strength

oligarchiczne

()

wprowadzają rozwiązania wolnorynkowe

Chiny ze swoimi "wolnorynkowymi" reformami znacząco nie różnią się od Związku Radzieckiego. Poprawna nazwa ustroju w chinach jaki i w ZSRR to socjalizm.
  • Odpowiedz
Jak kraj dobrze działa to kapitalizm, jak nie to komunizm.

W drugą stronę też to działa. Ile to razy lewacy twierdzili że skandynawia to socjalizm a Wenezuela kapitalizm państwowy
  • Odpowiedz
@Tyraxor: Socjalizm (łac. societas – wspólnota) – 1. wieloznaczne pojęcie, [...] Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalizmu oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej.[...] Celem socjalistów było zbudowanie społeczeństwa, w którym wszyscy jego członkowie mieliby równy stan posiadania."

Możesz mi podać przykłady narzędzi, którymi się posługuje Chiński rząd, aby wprowadzić wyżej wymienione cechy socjalizmu?
  • Odpowiedz
członkowie mieliby równy stan posiadania

idei sprawiedliwości społecznej

@fkdreamer: Odnosi się to do społecznego posiadania środków produkcji, czyli obalenia własności prywatnej(która jest źródłem wyzysku itp.).
I to się zgadza, bo chiński rynek jest zdominowany przez państwowe spółki. Coś zupełnie niewyobrażalnego w krajach takich jak polska, albo USA. Mimo to nie przeszkadza to nikomu w nazywania USA, prawie komunistycznym krajem.
Jeżeli chcesz zrozumieć więcej, to jest długa kwestia i raczej nie do
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@fkdreamer: W Chinach jest państwowy kapitalizm/socjalizm rynkowy. Większość kapitału jest pod kontrolą rządu ale działa zgodnie z mechanizmami rynkowymi. Ze współczesną lewicą za wiele ten system nie ma wspólnego.
  • Odpowiedz
@Zhidlhera: A rzeczywiście, większość obecnej lewicy nie jest nawet blisko takiego względnie radykalnego podejścia do gospodarki. Chińska gospodarka nie różni się wiele od ZSRR. Natomiast ma to całkiem dużo wspólnego z marksistowskim przesłaniem do klasy robotniczej. Poczytaj sobie czym był socjalizm w założeniach.
  • Odpowiedz
@Zhidlhera: @Tyraxor: Mylicie system gospodarczy z systemem politycznym (ustrojem). Jeśli rząd jest rozrośnięty, wpływowy, ma władzę nad kwestiami gospodarczymi, życia osobistego, wolność jednostki jest ograniczona itd, to na spektrum prawica-lewica, plasuje się po lewej stronie. A to, że korzysta z pewnych mechanizmów wolnorynkowych, no cóż, pogratulować, że zrozumieli, dzięki jakiemu systemowi gospodarczemu będą mogli stać się mocarstwem. Nowoczesna lewica - nie wiem co masz na myśli, dla mnie to jakiś
  • Odpowiedz
Serio nie rozumiem o co chodzi w twoim wpisie. Jakieś przypadkowe tematy poruszasz, zarzucasz niewiedzę. Jak chcesz coś wnieść to spróbuj połączyć to w logiczną całość.

Mylicie system gospodarczy z systemem politycznym (ustrojem)


@fkdreamer: niby w którym miejscu?

Jeśli rząd jest rozrośnięty, wpływowy, ma władzę nad kwestiami gospodarczymi, życia osobistego, wolność jednostki jest ograniczona itd, to na spektrum prawica-lewica, plasuje się po lewej stronie.

aha

A to, że korzysta z pewnych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fkdreamer: Zasadniczo to kontrola rządu nad działaniami jednostki i szeroko pojęty autorytaryzm nie jest w żadnym wypadku założeniem charakterystycznym wyłącznie dla lewicy. Pomijając faszyzm czy nazizm z czymś takim mamy doczynienia również w ultrakonserwatywnych krajach Bliskiego Wschodu: Iranie czy KSA i innych monarchiach Zatoki a nikt przy zdrowych zmysłach reżimów będących przy władzy w tych państwach lewicowymi nie nazwie.
  • Odpowiedz
@Tyraxor: kuzwa gdzie w ZSRR miales wielkie prywatne korporacje? Gdzie miales zagraniczne firmy?
Niedawno chinska prasa podala ze prywatny sektor wytwarza tam 60% PKB, 80% zatrudnienia w miastach i 90% nowych miejsc pracy. To ma byc margines? Gdzie cos takiego miales w ZSRR?
  • Odpowiedz
@Tyraxor: dziala tak jak moze w dyktaturze - tu masz link do http://www.xinhuanet.com/english/2018-03/06/c_137020127.htm
sector now contributes more than 60 percent of China's GDP growth and brings in over half of China's fiscal revenue, according to Gao Yunlong, head of the All-China Federation of Industry and Commerce.

Meanwhile, more than 60 percent of China's fixed-asset investment and outbound investment has been made by private investors, Gao told a press conference on the
  • Odpowiedz