Wpis z mikrobloga

Dam upust narzekaniu xD

Myślałem, że lepiej z tym #raspberrypi się zakoleguję. Co prawda wykorzystuję go trochę w noobski sposób, żadne projekty robotów i automatyzacji, ale myślałem że chociaż jako odpowiednik 10 letniego laptopa to uciągnie xD

Siedzi na raspbianie, chciałem go wykorzystać jako mały i przed wszystkim cichy pobieracz i wysyłacz plików, ale odpalona filezilla, może jedna karta w przeglądarce i sprawdzenie jak mu idzie na kilka sekund przez teamViewera ubija malinę i się zamraża.
To już chciałem minimum od niej, żeby mi ciągle muzyka z jednego Streama grała na YT w jakości 144p. No też nie, bo co kilkadziesiąt minut zabuforuje się na amen i trzeba odświeżać stronę.

Macie jakieś rady? Karta przyzwoita z xkoma tam siedzi. Może lepiej będzie działać jak zrzucę system na dysk 2,5" który mam wolny? Albo jest jakiś lżejszy system graficzny, żeby coś z powyższych działało?

Jakieś rozwiązania do słuchania soundClouda / Spotify / pandora albo sprawnego zarządzania ftp? LibreElec trochę mnie odstrasza z konfigurowaniem wszystkiego, ale może muszę spróbować

#raspberrypi3 #linux
  • 21
@NAGI: Zamiast Youtube (to noobskie) może jakimś youtube-dl odpalaj muzykę albo coś w ten deseń (radio internetowe?)
Tak sobie wykorzystywać RBPi do przeglądania internetu, dzisiejszy internet jest potężnie przeciążony
@NAGI: Jeśli masz RPi 4B to z możesz nawet filmy 4k odpalać.

Wywal środowisko graficzne. Zamiast Filezilli zainstaluj Sambę. Zamiast YouTube'a w przeglądarce zainstaluj Kodi, do niego pluginy InputStream Adaptative oraz YouTube.

Jeśli nie chcesz robić tego wszystkie z poziomu terminala, to po prostu jebnij tam LibreELEC (system z samym Kodi), Samba w nim jest domyślnie, musisz tylko wspomniane wyżej pluginy doinstalować: https://libreelec.tv/
@fervi: nawet nie do przeglądania, bo to się już przekonałem że 2-3 karty jak szukałem jakiegoś polecenia i raspberry łapie minutową zadyszkę.
No ale jak pisałem, minimum żeby ciągle z niej muzyka grała i ciągle mi pobierała (najlepiej jDownloaderem) odcinki serialu które lecą z hostingów darmową prędkością. Bo komputer mi w nocy buczy i wiadomo prądu niepotrzebnie dużo konsumuje

@Jake_921: wymaga konta premium?
I w ogóle zrzucenie systemu na pendrivea
@NAGI: Nie, zrzucenie obrazu karty 16GB powinno trwać jakieś 30 minut. Jak robisz kopię i na jakim systemie operacyjnym?

Nie wiem czy wymaga konta premium, jeśli Spotify Connect jest tylko dla premium to tak.
@Jake_921: nie wiem nawet z czym się te kopie je, więc jeśli masz jakiś dobry poradnik, to ja chętnie. Inaczej będę googlowal "raspberrypi migrate os to usb"
System raspbian buster, chociaż się zastanawiam czy szybciej by nie chodził ten który nie ma tych wielu aplikacji zainstalowanych typu openOffice etc.
@NAGI: Jak sądzę kopię robisz na działającym RPi? Jeśli tak to źle, nie rób tak. Zamiast tego powinieneś wyłączyć RPi, kartę wsadzić do innego komputera i wtedy będzie można wykonać kopię. To jak zrobić kopię zależy już od systemu tego drugiego komputera (Linux - dd, MacOS - dd albo Disk Utility, Windows - #!$%@? go wie).

Niby są sposoby, ale ich poprawne użycie wymaga już większego ogarnięcia: https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/5427/can-a-raspberry-pi-be-used-to-create-a-backup-of-itself
@NAGI: raspberry pi nie jest desktopem. Widzę że w ogóle nie od tej strony podchodzisz - środowisko graficzne, przeglądarka, filezilla?, jdownloader?

W skrócie - jeśli program ma interfejs graficzny to znaczy że nie nadaje się do rpi. A przynajmniej do wersji starszych niż rpi4.

Do wszystkiego co podałeś powinny być odpowiedniki konsolowe lub serwerowe - i takie spokojnie na rpi pojadą.
@NAGI: To trochę już poza tematem - wrzucam ci jeszcze schemat mojego setupu. Używam RPi jako centrum multimedialnego. Tworzyłem to na przestrzeni kilku lat, próbując różnych rzeczy i obecnie wygląda to tak.

- PINN to dodatkowa "warstwa" systemu operacyjnego, taki jakby bootloader który pozwala na łatwą instalację systemu z neta, dodaje też recovery mode.
- Medusa automatycznie pobiera seriale z torrentów przez Transmission.
- Hyperion steruje pasem LEDów, oprócz obrazu RPi
Pobierz Jake_921 - @NAGI: To trochę już poza tematem - wrzucam ci jeszcze schemat mojego setu...
źródło: comment_0XQAxwPp1qJtdXUMmXiiDOkOGrH02zyN.jpg
@NAGI: Nie ma czegoś takiego jak LibreELEC wewnątrz Raspbiana. LibreELEC to system operacyjny, Kodi to program.

Kodi w LibreELEC nieco różni się od tego z Raspbiana, gdyż ma nieco więcej funkcji które normalnie musiałbyś doinstalowywać/konfigurować na Raspbianie. Na przykład ma wbudowaną Sambę, o której wcześniej wspominałem (na Raspbianie trzeba zainstalować i skonfigurować), poza tym autoamtycznie montuje podpięte dyski twarde (Raspbian - konieczna ręczna edycja /etc/fstab).

Co do wydajności to raczej nie
sprawdzenie jak mu idzie na kilka sekund przez teamViewera ubija malinę

Co prawda wykorzystuję go trochę w noobski sposób

Macie jakieś rady?


@NAGI: Nie używaj maliny w noobski sposób. Serio TeamViewer i chrome żeby audio z youtube puścić? Masz od cholery projektów puszczania muzyki z różnych źródeł łącznie ze zdalnym sterowaniem maliną do tego z pc lub telefonu.

Zamiast pobierać przez filezillę ogarnij aria2c a do graficznych okienek możesz sobie jakieś
@Kryspin013: no zainstalowałem już Raspbiana bez GUI. Doinstalowałem Kodi, tylko z klientem FTP trochę niewygodnie w terminalu (zainstalowałem ncFTP)
Jakiś odpoednk jDownloadera? Spróbuję też tą arię

Sterownie to po ssh będę musiał ogarnąć
tylko z klientem FTP trochę niewygodnie w terminalu (zainstalowałem ncFTP)


@NAGI: a co robisz przez ftp? Może wcale go nie potrzebujesz? Po za tym możesz sobie klienta ftp w TUI odpalić np przez midnight commander.

Jakiś odpoednk jDownloadera?


@NAGI: Zależy co i skąd pobierasz. Jak pobierasz z jakiś rapidshare to nie wiem.