Wpis z mikrobloga

(Wpis nr 288)
Wczoraj w cyklu "Filmy ze Zlotej Ery VHS" przypomniałem filmy o zdarzeniach, które mogą doprowadzić do wybuchu atomowej III wojny światowej... Dziś film który pokazuje życie zwykłych ludzi z małego miasteczka przed, w czasie i po uderzeniu pocisków nuklearnych. W swoim gatunku film-legenda, nie tylko w USA, także w Polsce...

"Nazajutrz" (The Day After, 1983)

Połowa lat 80-tych. W NRD trwa kryzys, wojska Układu Warszawskiego blokują granice Berlina Zachodniego. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Wojska U.W. atakują RFN. Siły NATO, nie mogąc powstrzymać ich w sposób konwencjonalny, decydują się na użycie broni nuklearnej przeciwko oddziałom wroga; zaraz potem Sowieci odpowiadają kontratakiem...

Akcja filmu toczy się w małej miejscowość Lawrence w stanie Kansas, jednym z setek podobnych amerykańskich miasteczek. Tym co odróżnia Lawrence jest usytuowanie pod okolicznymi polami silosów z międzykontynentalnymi pociskami jądrowymi.

Gdy wybucha wojna atomowa, miasteczko staje się celem pierwszego uderzenia.

Skutki uderzenia są straszliwe, miasto zamienia się w ruiny, mieszkańcy dosłownie wyparowują, niektórzy w czasie ucieczki, inni podczas normalnych, domowych czynności.

Ludzie, którzy przetrwali atak ukryci w schronach, organizują polowy szpital, starają się pomóc ocalałym. Brakuje im wszystkiego: jedzenia, czystej nieskażonej wody, lekarstw, prądu. Wielu zaczyna zapadać na chorobę popromienną. Ci którzy przeżyli, zazdroszczą tym którzy umarli.

Powoli zbliża się koniec ludzkości.


W USA premierowy pokaz telewizyjny miał miejsce 20 listopada 1983, kilka dni po zakończeniu ćwiczeń NATO pod kryptonimem "Able Archer 83".

Jego premiera na kanale ABC stała się wielkim medialnym wydarzeniem: film obejrzało wówczas około 100 milionów Amerykanów, dla wzburzonych i zaniepokojonych telewidzów ABC uruchomiło specjalne linie telefoniczne, a po emisji filmu na antenie odbyła się dyskusja między sławnym pisarzem i astronomem dr. Carlem Saganem, przeciwnikiem użycia broni jądrowej, a konserwatywnym pisarzem Williamem F. Buckleyem Jr., który popierał nuklearną interwencję. Żaden ze sponsorów nie zdecydował się również wykupić reklam w tej części filmu, która pokazuje eksplozję i jej skutki, dlatego drugą połowę "Nazajutrz" telewizja wyemitowała bez żadnych przerw. Wstrząsający obraz Meyera docenili krytycy: zdobył dwie statuetki Emmy (był nominowany aż w 13 kategoriach).
Po olbrzymim sukcesie w USA film trafił do wielu innych krajów, wkrótce zaczęły pokazywać go także kina. Wznowiono go na DVD i Blu Ray.


Telewizja Polska wyświetliła ten film już 26 stycznia 1984, zaledwie 2 miesiące po amerykańskiej premierze.
Również u nas wywołał wielkie wrażenie, co mogę osobiście potwierdzić, bo jako dzieciak sam go z całą rodziną oglądałem.


Zwiastun. Strona Filmweb.

16 minutowy fragment, od chwili odpalenia pierwszych amerykańskich pocisków, przez alarm dla mieszkańców, po sceny uderzenia radzieckich pocisków i skutki wybuchów atomowych.
(alarm i wybuchy od minuty 7:55)

YouTube.

Cały film on-line, 480p, lektor, cda. [-LINK-]

Dziś zapewne film takiego wrażenia już nie zrobi, m.in. dlatego, że to produkcja telewizyjna, więc nie mająca efektów rodem z kina, a poza tym widzieliśmy już inne podobne obrazy, w tym świetny serial "Jerycho". Niemniej to nadal jeden z filmów najbardziej realistycznie pokazujących efekty wojny atomowej wśród zwykłych ludzi.

Na marginesie tego wpisu zwrócę Waszą uwagę na polski krótkometrażowy film instruktażowy (i trochę propagandowy) z 1966 pt. "Stacja kolejowa wobec wybuchu atomowego".
Pokazuje on alarm na dworcu, skutki pobliskiego uderzenia imperialistycznej bomby atomowej, a później akcje ratunkową odpowiednich służb.

Poprzedni wpis ⇨ akcja na pokładzie okrętu podwodnego "Karmazynowy przypływ".

Wcześniejszy wpis o załodze bombowca B-52 w czasie wybuchu III woj.św.
" O pierwszym brzasku " .

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#wojnaatomowa #iiiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

Montago - (Wpis nr 288)
Wczoraj w cyklu "Filmy ze Zlotej Ery VHS" przypomniałem film...

źródło: comment_mActy6hHay3HuMiH3iKd55YUczXtzxPT.jpg

Pobierz
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Montago: z tego co mówiło wówczas radio Głos Ameryki, w telewizji polskiej owszem pokazano film, ale zmanipulowano tłumaczenie, żeby było bardziej prawomyślne. nie jestem w stanie powiedzieć co konkretnie zmieniono bo byłem za mały żeby się tym interesować, ale pamiętam jak ojciec podniecał się przy radioodbiorniku.
@Montago: pamiętajcie dzieci - EMP nie jest Twoim kumplem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Armo11: oh, ten film. Jest chyba najmocniejszy z nich wszystkich. Pamiętam, że gdy pierwszy raz go obejrzałem miałem moralniak z powodu bycia człowiekiem i miałem koszmar. Ten film jest tak przybijający, jak to jest tylko możliwe.
@Krypta_VHS:
Dzięki za uwagę, ale...
To był pierwszy film jaki w moim cyklu opisałem ;)
Potem ponowiłem wpis - bo lepiej go zrobiłem - i w powyższym wpisie też ten film przypominam, tylko używam pierwszego tłumaczenia tytułu, z czasów VHS, czyli "O pierwszym brzasku". Tak nawet tytuł czyta lektor na dostępnej kopii tv-rip.
A "Śmierć przychodzi o świcie" to nowe tłumaczenie dla edycji DVD...
We jego wpisie podaje oba