Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #zdrowie #nauka

Czy to możliwe, że odkąd ćwiczę mam lepszą pamięć? Bo ja mam ogólnie mega problemy z pamięcią i przyswajaniem wiedzy(lekka niepełnosprawnosc umysłowa - wrodzone wodoglowie) i mam wrażenie, że odkąd ćwiczę to lepiej mi idzie nauka. Tak troszeczkę. A może to też od tego, że teraz przeniosłem się do szkoły z oddziałami integracyjnymi i mam 15 uczniów w klasie i dwie panie nauczycielki, więc jest więcej czasu do tłumaczenia? Ale mam wrażenie, że ćwiczenia fizyczne jakoś też się do tego przyczynily. A może to jedno i drugie?
  • 6
  • Odpowiedz
@M-ever: Regularny wysiłek sprzyjają pojawianiu się nowych neuronów, czyli neurogenezie, w obszarze związanym z pamięcią, więc jest to bardzo możliwe.
  • Odpowiedz
@M-ever: możliwe, poza oczywistymi czynnikami, czyli poprawieniem ukrwienia i podniesieniem testo dzięki treningom wydziela się bdnf, czyli rodzaj pożywki dla mózgu
  • Odpowiedz
@M-ever:
1. Wysiłek fizyczny przyspiesza krążenie krwi w każdej tkance. Także w mózgu. Ponadto sprawiasz, że naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej zaopatrujesz łeb w krew.
2. Trenując, nie ćwiczysz tylko mięśni, ale tak jak zauważył @chwed również układ nerwowy. Twój mózg uczy się nowych rzeczy (ruchów) i ekonomiki wysiłku, dzięki czemu zwiększasz jego wydajność.
3. Udowodnione, że zwłaszcza trening siłowy, zmniejsza objawy np. depresji. Podczas wysiłku, kiedy
  • Odpowiedz