Wpis z mikrobloga

Ariowie (albo Indo-Irańczycy) – termin używany dawniej na opisanie indoirańskiego odłamu ludów indoeuropejskich, który w III i II tysiącleciu p.n.e. zamieszkiwał Azję Środkową, by następnie rozprzestrzenić się na tereny Afganistanu, Iranu (ludy irańskie) i Indii (Indoariowie).

Termin Aryjczycy pochodzi z sanskrytu od słowa arja i oznacza szlachetny.

W XIX wieku miana Aryjczyków używano jako synonimu wszystkich Indoeuropejczyków, a w sensie lingwistycznym posługiwano się nim do opisania grupy ludów posługujących się językami indoirańskimi.

Ariowie prowadzili półkoczowniczy tryb życia, a źródłem ich przewagi militarnej był udomowiony przez nich koń, którego zaprzęgali do rydwanów. Ich społeczeństwo dzieliło się na trzy klasy – kapłanów, wojowników i wytwórców, odpowiadające późniejszym hinduskim braminom, kszatrijom i wajśjom. Obecność klasy kapłanów wiąże się z silnie zrytualizowanym charakterem ich religii, która opierała się na składaniu krwawych ofiar i sprawowaniu obrzędów związanych z kultem świętego napoju haomy (indyjskiej somy). Wierzyli oni także w życie pozagrobowe i czcili rozbudowany panteon bóstw.

Z nazwą „Ariowie” jest związany teonim Arjaman.

Pojęcia rasy aryjskiej używali rasiści niemieccy.

Polska szlachta również chełpiła się swoimi indoeuropejskimi korzeniami twierdząc, że są spokrewnieni z Sarmatami.

Ludzie o "aryjskim" czy "sarmackim" wyglądzie bardziej przypominają Romów czy Hindusów niż blondynów o niebieskich oczach. Z resztą jest to logiczne, bo w tej strefie klimatycznej ze względu na silniejsze promieniowanie słoneczne i otwartą przestrzeń (tereny pustynne) musiała być promowana ciemna karnacja. Melatonina chroni przed nadmiarem promieni UV. Jasna karnacja więc i małe ilości melatoniny czy też jej całkowity brak to mutacje charakterystyczne dla półkuli północnej, a konkretniej okolic bieguna północnego.

Tutaj zdjęcia potomków sarmatów: https://www.orlastraz.org/kim-sa-jazydzi-o-ludziach-ktorym-pomagamy/

źródło: Wikipedia

#kultura #antropologia #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu
tojestmultikonto - Ariowie (albo Indo-Irańczycy) – termin używany dawniej na opisanie...

źródło: comment_HZ3I6xlLywuUE5QDqMz91DCdYxbfxUFq.jpg

Pobierz
  • 2
@tojestmultikonto: Ogólnie prawda, tylko zamiast melatoniny powinieneś był napisać "melanina".
Melatonina to hormon regulujący rytm dobowy i zegar biologiczny, w tym umożliwiający spanie.
Natomiast melanina odpowiada za kolor skóry, włosów i oczu. Melatonina nie ma z tym nic wspólnego.
@Trojden: Dopiero teraz to zauważyłem, masz rację. W sumie nie zmienia to sensu tego wpisu. Po prostu myślałem o wielu rzeczach na raz i to takie moje niedopatrzenie, a że skaczę po tematach stąd czasami zdarzają mi się takie drobne błędy. Po prostu trzeba wszystko sprawdzić kilka razy, a wykopowy mikroblog uniemożliwia edycję postów i jest w ogóle upierdliwy w obsłudze. Nie ma opcji "podglądu" i możliwości dodania kilku fotek. Nie