Wpis z mikrobloga

@Andi128: zgadzam się, ale to co jest wadą, też jest zaletą. Latem murowane ściany nie mają kiedy się ochładzać, u nas noc trwa bardzo krótko więc trzymają ciepło, gdy dom szkieletowy już dawno je wypuścił. Zimą z kolei, szybciej nagrzejesz dom szkieletowy, ale murowany już nagrzany dłużej to ciepło utrzyma. Mam wrażenie, że mówimy mniej więcej o tym samym, a że nie jestem z ludzi, którzy za wszelką cenę chcą komuś
@dlolb: ale nie potrzebujesz żadnego pozwolenia i to jest prawda. Potrzebujesz zgłoszenia, które jest mocno uproszczone. OP nie skłamał, można powiedzieć, że nie powiedział wszystkiego co jest istotne dla potencjalnego inwestora, ale nie skłamał.
@Can_I_help_you: rozumiem, ale dalej chyba nie doceniasz akumulacji, te ściany długo się nagrzewają i długo chłodzą ale zaizolowane od zewnątrz robią za "baterie" ciepła zimna i naprawdę w sposób pasywny pozwalają utrzymywać w środku porządna temp, domy szkieletowe potrzebują częściej wysokiego użycia urządzeń chłodzących/ogrzewających. Dlatego są ekstra jako domki weekendowe/wypoczynkowe bo koszty instalacji są znacznie, znacznie mniejsze ale już użytkowanie znacznie, znacznie droższe... Poprostu taka szkieletowka moim zdaniem nie nadaje się
@Marek_Licyniusz_Krassus: Nie musi być wolnostojący - co do zasady obiekty budowlane, w tym również budynki rekreacji indywidualnej, nie mają określonej odległości pomiędzy budynkami jeżeli znajdują się na tej samej działce budowlanej (mówimy o prostych przypadkach gdy nie wkraczamy w warunki pożarowe i inne przepisy szczegółowe).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Can_I_help_you: pompierwsze to zgłoszenie to też pozwolenie, bo jest to milcząca zgoda, a po drugie nie jest tak że zawsze możesz to wybudować, co sugerowałby wpis OPa, bo jeszcze musisz spełnić wymagania planistyczne i warunki techniczne, więc możesz równie dobrze możesz dostać odmowę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Marek_Licyniusz_Krassus: Nie musi być wolnostojący - co do zasady obiekty budowlane, w tym również budynki rekreacji indywidualnej, nie mają określonej odległości pomiędzy budynkami jeżeli znajdują się na tej samej działce budowlanej (mówimy o prostych przypadkach gdy nie wkraczamy w warunki pożarowe i inne przepisy szczegółowe).

@iLovePierogi: ale wtedy granica oddziaływania nie mieści się jedynie na działce inwestora i potrzebujesz PnB
@Andi128: rozumiem Cię i genralnie się z Tobą zgadzam. Z jednym ale. Gdyby domy szkieletowe były tak nieekonomiczne jak piszesz, to nikt by ich nie budował tam gdzie są skrajne temperatury - europa i ameryka północna, bądź australia i ameryka środkowa / południowa, gdzie są najbardziej popularne. Może i te społeczeństwa są bogate, jednak myślę, że szybko doszliby do wniosku, że bardziej opłaca się stawiać domy murowane, ale jakoś tego nie
@Can_I_help_you prowadzenie robót budowlanych wyamagających pnb lub zgłoszenia bez pnb lub zgłoszenia to samowola budowlana, to raz, a dwa to czym się to różni od zwykłego domu jednorodzinnego, który też możesz tylko na zgłoszenie zrobić? Niczym. Już to pisałem wpis opa to manipulacja bo nie można tego zrobić "bez pozwoleń" tylko trzeba zrobić zgłoszenie, do którego musisz ząłaczyć projekt i zawsze możesz liczyć się z odmową, jeśli nie spełniasz innych warunków. Stosujecie
@dlolb: co ma do tego obszar oddziaływania? Obszar oddziaływania nie mieściły się na jednej działce budowlanej gdyby np. budynek przesłaniał albo zacieniał działkę obok.

@Marek_Licyniusz_Krassus: no ok, masz rację muszą być wolnostojące ale jednocześnie wt nie określa odległości między nimi; moim zdaniem można postawić dwa takie budynki zaraz obok siebie, zakładając, że będą samodzielnie spełniały funkcję budynku (oddzielne fundamenty i przegrody zewnętrzne).

dla przypomnienia wt 273

1. Odległości między ścianami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dlolb: Dom na zgłoszenie ma o wiele więcej papierologii niż letniskowy na zgłoszenie.

@Marek_Licyniusz_Krassus: no tylko, że w letniskowym nie możesz mieszkać caly rok, bo z definicji ma służyć okresowemu wypoczynkowi, czego op nie dopowiedział.

Poza tym już za chwilę nie tak dużo mniej bo nie będziesz musiał mieć waruków przyłączenia i projektów branżowych.
@Can_I_help_you: tak, łazienka oczywiście z prysznicem. Kwestia jest taka, że mieszkanie jest długie, nie super wąskie, ale raczej dłuższe, miejsca jest serio sporo, nic nie musi być wysuwane. Po sąsiedzku jest mieszkanie o podobnym metrażu, ale bardziej kwadratowe - tam już nie ma miejsca na życie, spać, jeść, tyle. U mnie, jakby się podzielił na kuchnię i pokój, to byłaby kuchnia i pokój, a u sąsiada bez szans. Dodatkowo antresola sypialna
@dlolb: Nie będziesz miał w chwili zgłoszenia? Nie wiem jak teraz, ale jak rozmawiałem z inspektorem nadzoru, to swoim petentom zalecał budować dom na pozwolenie, prawie identyczna papierologia, a jest pewność że wszystko będzie się zgadzało i później nie będzie niespodzianek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dlolb: co ma do tego obszar oddziaływania? Obszar oddziaływania nie mieściły się na jednej działce budowlanej gdyby np. budynek przesłaniał albo zacieniał działkę obok.


@iLovePierogi: ależ oczywiście, że nie tylko wtedy bo jak byś stawiał bliżej niż 3 metry od granicy ścianę bez okien i bliżej niż metry ścianę z oknami to też oddziaływujesz na sąsiednią działkę, więc wtedy nie masz zakresu oddziaływania tylko na swojej działce, więc potrzebujesz po