Wpis z mikrobloga

Mam zrobiony poprzez dd obraz partycji windowsa 10 oraz backup mbr całego dysku. Tyle że obraz partycji waży kolosalnie dużo, dlatego wypakowałem z niego wszystkie pliki i katalogi i zastanawiam się nad usunięciem tego obrazu partycji. Czy do ewentualnego przywrócenia stanu oryginalnego wystarczyłoby przywrócenie mbr, co da bootloadera, oraz tabelę partycji, później sformatowanie odpowiedniej partycji windowsowej na NTFS, a następnie skopiowanie na nią wszystkich plików? Z linuksem taki myk powinien zadziałać, czy z windowsem będzie inaczej?

Inaczej mówiąc, czy na partycji windowsowej są zapisane jakieś kluczowe dla windowsa dane, niebędące plikami?

#informatyka #windows #linux #backup #dd #kiciochpyta
  • 8
Tyle że obraz partycji waży kolosalnie dużo


@pyzdek: A jakbyś to skompresował jakimś zstd albo lz4? Najwięcej miejsca w obrazach zajmuje pusta przestrzeń.

Co do reszty to nie wiem. Prawdopodobnie w mbr musi być wskazanie na sektor dalszej częsci programu rozruchowego ale jak to windows 10 to zgaduje, że masz tam uefi?

Podejrzewam, że na windzie z NTFS może być orgomny problem z uprawnieniami i żaden archiwizator ci tego nie ogarnie
@Kryspin013: no tak - uefi.
Oczywiście, że można skompresować, co też zrobiłem, ale po skompresowaniu z kolei nie ma dostępu do danych - bez odkompresowania. Chciałbym mieć i przywracalny obraz dysku niezajmujący mnóstwo miejsca, i dostęp do danych na tym obrazie.

Na razie wrzuciłem ten ważący prawie 1TB obraz na serwerek, gdzie mam ZFS z ustawioną na datasecie kompresją ZLE (prosta kompresja zer), dzięki czemu obraz zajmuje ponad 200GB i mam
no tak - uefi.


@pyzdek: GPT z tego co wiem jest rozdzielone na dysku na początku i na końcu. Nie jest tak jak w przypadku mbr. Nie wiem czy GPT zawsze zajmuje tyle samo miejsca i czy przypadkiem nie może być dodatkowych wpisów w innych miejscach. Tu może być problem ale terroryzuję.

Dużo masz tych partycji? Trochę omijam problem ale może po prostu przesunąć dane na początek partycji. Zmniejszyć partycje do
@pyzdek:

no tak - uefi.

Mam zrobiony poprzez dd obraz partycji windowsa 10 oraz backup mbr całego dysku.


W przypadku interfejsu UEFI stosowana jest tablica partycji GPT i na niej specjalna partycja ESP (EFI System Partition), z której to UEFI bezpośrednio próbuje załadować jądro lub bootloader do pamięci. Wszystko to odbywa się według kolejności ustalonej w boot managerze UEFI.

Wracając do partycji ESP, to ma mieć ona założony system plików FAT32
@Kryspin013: Tu masz ze stacka dość dobry opis tego jak zachowują się ACLki i gdzie są zapisane:

ACLs are stored in the part of an NTFS partition that does all the background plumbing - the MFT (Master File Table).

The ACL does not follow a file around, since it is not a part of the file (just like the filename it is metadata). The file can cross partition type boundaries (NTFS->FAT),
ACLs are stored in the part of an NTFS partition that does all the background plumbing - the MFT (Master File Table).

The ACL does not follow a file around, since it is not a part of the file (just like the filename it is metadata). The file can cross partition type boundaries (NTFS->FAT), the ACL cannot.


@Koliat: To akurat wiedziałem. Byłem ciekawy czy da się jakoś mimo wszystko przenieś ACLki
@Kryspin013: W obrębie tego samego AD można przenosić w miarę zgrabnie - bo identity userów jest zachowane (SID się zgadza) - wtedy wystarczy np. icacls albo inne polecenie PSowe do kopiowania ACLek