Wpis z mikrobloga

Można zacząć odliczanie: czy w Krakowie mimo zakazu palenia w październiku 2019 będziemy mieć najwyższą liczbę dni z przekroczoną normą PM10 od 4 lat? W październiku 2018 r dobowa norma przekroczona była przez 19 dni, w 2017 r. -11 dni, a w 2016 r. - 16 dni.
W 2019 jest już 18, ale zostały jeszcze 2 dni do końca miesiąca :-)
I to przy pogodnej, ciepłej jesieni :-)
#krakow #smog #ekologia #ciekawostki #ziemiajestplaska #sloncewokolziemi #zakazdziala
badtek - Można zacząć odliczanie: czy w Krakowie mimo zakazu palenia w październiku 2...

źródło: comment_BTK4m2iznsJ2hlKMLoZf8YOCO5Lgir8H.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@badtek: Mimo wszystko kolorki nie są różowe czy fioletowe. Kraków już nie pobija rekordów smogu jak niegdyś, to duża zmiana in plus. Taki Rybnik miał wczoraj ponad 1000% przekroczoną normę PM 2.5, podczas gdy Kraków zaś stabilnie do 300-400% dobił.

Not great, not terrible ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
aki Rybnik miał wczoraj ponad 1000% przekroczoną normę PM 2.5


@ajuto00: Rybnik ma w okolicy elektrownię i tuż obok Koksownię Radlin. Poza tym jak już chcesz pisać o procentach, to nie możesz patrzeć na czujniki Airly, tylko na oficjalne GIOŚ, a tam bylo bardziej 600-700%.
Airly mogą zawyżać nawet dwukrotnie:
badtek - > aki Rybnik miał wczoraj ponad 1000% przekroczoną normę PM 2.5

@ajuto00:...
  • Odpowiedz
@badtek wydaje mi się, że z tymi okolicznymi gminami chodzi o ukształtowanie terenu i wiatr. Zauważ, że w godzinach 18-22 wczoraj, gorsze powietrze było właśnie dookoła Krakowa. Później spływa to do miasta i zostaje, podczas gdy położone wyżej ościenne gminy są już przewiane
  • Odpowiedz
i skoro gminy kopcą, to dlaczego najwyższe stężenia PM10 są w centrum Krakowa a nie na obrzeżach Krakowa?


@badtek: Ukształtowanie terenu ma tu kluczowe znaczenie. Podobnie ma się z Rybnikiem, elektrownia ma odpowiednie filtry, generalnie za smog w Polsce przemysł odpowiada w małym stopniu, rządzi natomiast niska emisja, czyli domki ze starymi piecami opalane niską jakością opałem.

Airly może oczywiście czasem przekłamywać, nie są to czujniki o jakości GiOŚ, natomiast na
  • Odpowiedz
@badtek: Akurat dziś kluczowe jest ukształtowanie terenu i kierunek wiatru; które powoduje że smog jest nawiewany z zachodu (gdzie ma warunki terenowe by się utworzyć).
  • Odpowiedz
@ajuto00: to jak wytłumaczysz, że w Rybniku są momenty kiedy drastycznie rosną stężenia, np o godz 4 rano, podczas gdy w Innych miastach Ślaska stężenia spadają? Ja widzę, że Ty powielasz brednie alarmów smogowych, a nie masz wiedzy. Czujniki look wczoraj w Pile pokazywały 1000% normy czy tam 2000%, podczas gdy w rzeczywistości było czyściutko. Doedukuj się.
  • Odpowiedz
@Wynoszony: dobre :-) a tak przy okazji, smród niekoniecznie truje, to 2 różne rzeczy. Jak sie zesrasz w kiblu to śmierdzi, ale nie umrzesz od tego. Tlenek wegla jest bezwonny a zabija w pare minut.
  • Odpowiedz
@badtek: spoko, ale ja mam za oknem kamienice w której palą węglem, drewnem, a czasem czym popadnie. Raz dym jest czarny, raz biały, a raz żółty. Śmierdzi różnie i to mi bardzo przeszkadza ale nie mogę nic z tym zrobić. U mnie w mieście widać że niska emisja powoduje smog. Oczywiście może być też niższa temperatura i to wina samochodów.
  • Odpowiedz
W październiku 2018 r dobowa norma przekroczona była przez 19 dni, w 2017 r. -11 dni, a w 2016 r. - 16 dni.


@badtek: Co rozumiesz przez 'dobową normę' dla miasta? Chodzi ci o któryś konkretny czujnik, czy uśredniasz jakoś z nich wyniki?
  • Odpowiedz
@ja_nie_lubie: no dobowa norma, czy tam dobowy poziom dopuszczalny to dla PM10 50ug/m3. Ten poziom dla centrum miasta, Al. Krasińskiego był przekroczony przez 18 dni w tym miesiącu.
  • Odpowiedz
Czujniki look wczoraj w Pile pokazywały 1000% normy czy tam 2000%, podczas gdy w rzeczywistości było czyściutko. Doedukuj się.


@badtek: czytasz ze zrozumieniem? pisałem że odczyty z look02 są niemiarodajne, de facto możesz je między baśnie włożyć.

Wahania smogu zależą też od wiatru i od ciśnienia.

Masz jakieś konkretne dane czy opracowania, dawaj je tutaj, a nie wyskakuj z żenującymi odczytami look02, bo się ośmieszasz.
  • Odpowiedz