Wpis z mikrobloga

Kiedyś bawiłem się w tworzenie własnych #podzialadministracyjny #polska

Zacząłem od Dolnego Śląska bo ten znam najlepiej i takie coś wymyśliłem. Od razu zaznaczam, że żadnym ekspertem nie jestem, to tylko taki sposób spędzania miło czasu. W każdym razie zachęcam do komentowania i różnych sugestii.

#dolnyslask #lubuskie #opolskie #zielonagora #wroclaw #legnica #luban #dzierzoniow #lubin
RegierungsratWalterFrank - Kiedyś bawiłem się w tworzenie własnych #podzialadministra...

źródło: comment_pXTCKvDEZjK9yOIUOkfgIvVZodDpZ9zT.jpg

Pobierz
  • 13
@SaveznaRepublikaJugoslavija: Miałem kiedyś mapkę całej Polski z ogólnym podziałem na województwa. Ale nie mogę jej znaleźć. Ogólnie oprałem się w dużym stopniu na (w miarę dużych) regionach historycznych i z szacunkiem dla ich historii. Tym samym te województwa były różnych wielkości i było ich mniej niż 10. Zamysł zakładał, że to powiaty (które przypominałyby nieco dawne województwa sprzed 98) byłyby w miarę równe sobie jeżeli chodzi o populację i wahały się
@Regierungsrat_Walter_Frank: imho za duże powiaty, lepiej zorganizować byłe województwa sprzed 1998 w coś na wzór francuskich departamentów (w ich stolicach żeby popowstawały delegatury urzędów wojewódzkich, żeby mieszkańcy miast i okolic Legnicy, JG, ZG itd. nie musieli jechać specjalnie do Wrocławia załatwiać sprawy właściwe dla urzędów wojewódzkich), powiaty zostawić takie jak były, ale osobiście bym zaorał takie gównowojewództwa ulepione z kilku regionów jak lubuskie, opolskie, świętokrzyskie.

10 województw by spokojnie zoptymalizowało i
Evilus - @RegierungsratWalterFrank: imho za duże powiaty, lepiej zorganizować byłe wo...

źródło: comment_Y5oTakMkyVqgzSAa0sUfNdri3eqWEC5k.jpg

Pobierz
@Regierungsrat_Walter_Frank: @Evilus: przynależność powiatu do danego województwa jest ustalana na podstawie diagramu Woronoja. Generalnie, działa to tak, że ustala się które miasta mają być stolicami województw, a ich granice tworzone są mniej więcej w połowie odległości między nimi.

Ma to sens w kilku kwestiach, np. taki, że mniej więcej każdy powiat do stolicy swojego województwa ma bliżej, niż do stolic sąsiednich województw. Oczywiście występują rozbieżności ze względów np. historycznych, geograficznych
FarmazonowyMsciciel - @RegierungsratWalterFrank: @Evilus: przynależność powiatu do da...

źródło: comment_tGj4mStkV3589YkkCceebkL5Fnvi1X6r.jpg

Pobierz