Wpis z mikrobloga

I cyk, kolejne odkrycie gwiazdy zmiennej do kolekcji.

Jest 5:15 rano, siedzę w Obserwatorium od 10:00 (przed południem wycieczka była do oprowadzenia), obserwacje skończą się po 7:00. Kawa już nie działa. Orion towarzyszy leniwie sunąc po niebie.

Obiekt zaplanowany na dziś ładnie się prowadzi, zmienność jest dokładnie taka, jak bym chciał. W tej chwili, razem ze mną obserwacje tego obiektu prowadzi jeszcze obserwatorium orbitalne TESS. Będzie super kalibracja danych i badanie całych czterech miesięcy zmienności :).Uwielbiam przyszłość. Znaczy, dzisiejszość.

A co do tej nowoodkrytej gwiazdy zmiennej, to znajdowała się nieopodal mojego głównego obiektu w polu widzenia teleskopu i jej blask nagle zaczął spadać. Wygląda to jak układ zaćmieniowy, tj. spadek blasku spowodowany jest przez zaćmienie jednej gwiazdy przez drugą (to wydarzenie nie jest związane z moim głównym obiektem). Nie mam na razie żadnych przesłanek co do parametrów tego nowo odkrytego układu zaćmieniowego, bowiem blask kropki w teleskopie wciąż spada. Nie ma szans na wyznaczenie okresu orbitalnego z tych obserwacji. Trzeba będzie wyciągnąć to z danych z TESS. Tak, TESS też teraz ogląda ten obiekt, przy okazji. Jedyne co wydaje się pewne to to, że obydwa składniki układu są od siebie na tyle oddalone, że ich wzajemne siły pływowe nie powodują u siebie odkształceń; innymi słowy, składniki są w miarę kuliste. Czyli... nie wiem jeszcze nic prócz tego, że blask maleje. Brawo ja.

Z drugiej strony, spadek blasku wydaje się być podzielony na dwie części o różnym nachyleniu. Można by stąd wnioskować co nieco o pociemnieniu brzegowym gwiazd. Zobaczymy, czy dane mi będzie dojść do minimum blasku przed wschodem Słońca. Jeśli nie, to będzie krucho. Nie wiadomo, kiedy znowu będzie taki spadek blasku. Przecież ta gwiazda we wszystkich katalogach widnieje jako gwiazda o stałym blasku. Czort wie, czy znów kiedykolwiek będę miał szczęście i trafię na kolejne zaćmienie tego obiektu.

Zmiana blasku nowej zmiennej jest w załączniku poniżej. Krzywa wyrysowana na czas pisania notki. Oś pionowa: magnitudo różnicowe, tj. im mniejsza wartość, tym jaśniej. Oś pozioma: czas w godzinach (bez poprawki heliocentrycznej).

Odniosę się do pytań z poprzedniego wpisu w najbliższym czasie. To był zwariowany tydzień.

Udanego dnia, Astromirki :-]

Mój tag: #astronomiaodkuchni

Poza tym: #astronomia #ciekawostki #kosmos #pracbaza #oauj
Al_Ganonim - I cyk, kolejne odkrycie gwiazdy zmiennej do kolekcji.

Jest 5:15 rano,...

źródło: comment_bdhFrR4eVWGInJngRwGk6hFGk6kY0shF.jpg

Pobierz
  • 37
@Al_Ganonim: jak to możliwe, że w obecnych czasach nie ma po prostu algorytmu, który na bieżąco obserwuje i analizuje obraz z teleskopów, mapuje wszystkie widoczne w danym momencie punkty na niebie i "po prostu" wyłapuje niezarejestrowane wcześniej anomalie? Co stoi na przeszkodzie w zautomatyzowaniu, jeżeli nie całego procesu to chociaż wstępnego przesiewania nieba, tak aby człowiek nie miał fizycznej możliwości odkryć czegoś, czego nie wykrył komputer.
I cyk, kolejne odkrycie gwiazdy zmiennej do kolekcji.


@Al_Ganonim: Mogę zadać troszkę kontrowersyjne pytanie - po co?

Tzn. mogę zrozumieć pęd w poszukiwaniu obiektów nam nieznanych - pierwsza czarna dziura, pierwszy pulsar, pierwsza planeta taka i pierwsza jeszcze inna, pierwsze coś tam...
Co przynosi nauce odkrycie jeszcze jednego obiektu do kolekcji już tysięcy, milionów etc. (w zależności od typu obiektu)?
Żeby wyklarować, rozumiem że po odkryciu pierwszego obiektu danego typu chcemy
@Al_Ganonim: jeśli mogę (prawdopodobnie) głupie pytanie.
Piszesz: "Wygląda to jak układ zaćmieniowy, tj. spadek blasku spowodowany jest przez zaćmienie jednej gwiazdy przez drugą"

Jak gwiazda (źródło promieniowania) może zaćmić inną gwiazdę tak żeby obserwowalny blask się zmniejszał?
Dla mnie to tak jakby jedną zapaloną żarówkę zasłaniać drugą zapaloną żarówką i mówić, że zrobiło się ciemniej ;)
Jak gwiazda (źródło promieniowania) może zaćmić inną gwiazdę tak żeby obserwowalny blask się zmniejszał?

Dla mnie to tak jakby jedną zapaloną żarówkę zasłaniać drugą zapaloną żarówką i mówić, że zrobiło się ciemniej ;)


@sam-bady: Moze dlatego że jedne gwiazdy świecą jaśniej od innych?