Wpis z mikrobloga

Na tego to dajcie 1000!
Największy helikopter, który kiedykolwiek uniósł się w powietrze - Mil Mi-12. Wielkościowo podobny do najpopularniejszego samolotu Boeinga 737-800. Mógł zabrać 196 pasażerów (vs ok. 180), długość 37m (vs 39,5m), rozpiętość wirników 67m (vs 36m), maksymalna masa startowa 105t (vs 86t). Potrzebował aż 6 członków załogi, a zasięg to marne 500km przy prędkości 240km/h.

#lotnictwo #samoloty #ciekawostki
acars - Na tego to dajcie 1000!
Największy helikopter, który kiedykolwiek uniósł się...

źródło: comment_fjLyvwK7Lls2v671tF2cfqPm8r0ierCG.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@acars: efekt zimnej wojny i ciągłego parcia na to aby mieć wszystko najlepsze, największe i najzajebistrze ... za wszelką cenę.
W ZSRR realizowano projekty ekonomicznie nieuzasadnione, projekty, których celem było tylko i wyłącznie pokazanie światu jakie to ZSRR jest rozwinięte i zaawansowane technologicznie.
Takich projektów było mnóstwo, począwszy od małych po duże (jak ten, czy słynny Ekranoplan KN) wszystkie jednak mają wspólny mianownik ... zdechły dosyć szybko ze względów ekonomicznych.
  • Odpowiedz
rodzi się pytanie: Tylko po co?


@serczi: Może po to, aby dostarczyć ludzi, towar w miejsca, gdzie nie było możliwości wybudowania pasa startowego, wystarczająco długiego, aby mogły na nim lądować i startować samoloty? Taki śmigłowiec, nawet ogromny, wyląduje na niewielkim (w porównaniu do pasa startowego), w miarę równym fragmencie wolnego placu. Ekonomia w ZSRR nie miała zasadniczo znaczenia.
  • Odpowiedz
Chyba zapomnieliście o realiach kiedy takie coś powstawało. To nie miało być ani ekonomiczne ani dostarczać chleb czy wódę na wiochy w oddalonych o setki kilometrów od przejezdnych całorocznie dróg kopalni. Taka eskadra smigłowców miała przewieźć w kilkunastu szybkich rzutach w piździec sołdatów w tereny newralgiczne. W wojsku nie patrzy się na ekonomie a że w rosji dróg nie mnogo - takie krowy miały racje bytu - przynajmniej teoretycznie bo wybrano jego
  • Odpowiedz
Niech jakiś znawca się wypowie, jako że Rosjanie budowali wszystko takie wielkie, największe, ponieważ dawali duży zapas wytrzymałości materiału, przez co było ciężkie i nieekonomiczne czy wręcz przeciwnie, balansowali na granicy wytrzymałości? Np ta siermiężna kratownica pod skrzydłami tego wirnikowca świadczy chyba o tym że nie dbali za bardzo o ekonomiczność rozwiązań?


@MistrzCietejRiposty: bzdura. Mięli b. podobną technologię do usa.
  • Odpowiedz