Wpis z mikrobloga

@czaroczarodziej: Uważam, że Tokarczuk nie zasługuje na Nobla. #!$%@?ąc od argumentu gościa wyżej, że "ToLkIeN NiE DoStAł" to uważam, że np Herbertowi znacznie bardziej się należy, za całokształt twórczości i jeżeli Jakaś nagroda literacka miałaby trafić dla polskiego pisarza/pisarki to wybrałbym jego.
Opinia oczywiście subiektywna, Tokarczuk dobrze pisze (np dom dzienny dom nocny był naprawdę spoko), ale są lepsi kandydaci wśród polskiego pisarstwa.
  • Odpowiedz
  • 0
@Rabke nie tylko Tolkien, większość nagród literackich trafiła do ludzi którzy są raczej słabo popularni albo popularni tylko u siebie. Ale takie mają kryteria dlatego Tolkien nie dostał a i inni jak King, Coelho czy Steele nie dostaną
  • Odpowiedz
  • 3
@czaroczarodziej ja tam bym chciał tylko zaznaczyć, że ta nagroda ma docenić kunszt pisarski. Ktoś mógłby mieć dowolne poglądy, ale jeśli napisze najlepszą powieść na świecie...
  • Odpowiedz
@Rabke: przecież Szymborską czyta się zajebiście, aż byłam zdziwiona jak ktoś mnie kiedyś zmusił. Według mnie też Reymont>Sienkiewicz. Zresztą jeśli stwierdzimy że Noble literackie i pokojowe się nie liczą to żaden Polak nigdy nie dostał żadnego (no jedną Polka, i to naciągana ta polskość)
  • Odpowiedz
@czaroczarodziej: Przeciez literacka nagroda Nobla od poczatku byla polityczna i mocno kontrowersyjna. Juz pierwsza nagroda wywolala spory szok, bo ludzie oczekiwali zwyciestwa Tolstoja. Po ponad stu latach Tolstoj nadal jest wymieniany jednym tchem razem z innymi wielkimi pisarzami swiata, a o francuskim laureacie Nobla malo kto jeszcze pamieta.

Komitet jest ponadto bardzo stronniczy co do kraju pochodzenia kandydatow. Amerykanski pisarz jest juz na starcie praktycznie skreslony. Punkty za pochodzenie, punkty
  • Odpowiedz
@Drakcrom: Zeby nie było, nie znam kryteriów przyznawania nagrody. Ani wszystkich laureatów i ich wszystkich dzieł by zweryfikować czy to polityczna nagroda czy wyróżnienie kunsztu. Tokarczuk dostała też inne nagrody. Mimo wszystko, dalej dzisiejsza krytyka nie sprowadza się w żadnym stopniu do jej warsztatu literackiego ani wypunktowania wad, wiec dyskusja jest jałowa a zarzuty wysnute. Powagi tych zarzutów nie podnoszą też rownolegle, czasem nawet u tego samego komentującego, zarzuty o
  • Odpowiedz
@czaroczarodziej:

Zeby nie było, nie znam kryteriów przyznawania nagrody. Ani wszystkich laureatów i ich wszystkich dzieł by zweryfikować czy to polityczna nagroda czy wyróżnienie kunsztu. Tokarczuk dostała też inne nagrody. Mimo wszystko, dalej dzisiejsza krytyka nie sprowadza się w żadnym stopniu do jej warsztatu literackiego ani wypunktowania wad, wiec dyskusja jest jałowa a zarzuty wysnute. Powagi tych zarzutów nie podnoszą też rownolegle, czasem nawet u tego samego komentującego, zarzuty o okojkofobie czy jakieś nienawistne urojenia. A to w tym wszystkim jest chyba najgorsze.


Dlaczego odrzucasz z gory te wszystkie zarzuty jako bezpodstawne? Bo dostala wlasnie Nobla? Przeciez to sa jej wlasne
  • Odpowiedz
@Drakcrom: No to już zupełnie twoja subiektywna ocena zaburzona wydumaną ojkofobią. To o czym zazwyczaj piszą rodzimi autorzy będzie pewnie związane z rzeczywistością która ich otacza. A aktualna rzeczywistość kraju nie zachwyca, a raczej straszy. Zakładając, że dzieła sprzedają się dlatego, że krytykują Polskę znowu wybierasz jakieś założenie na którym budujesz dalszą narracje. I nie zgadzam się z nią zupełnie, wyrzucam ją do kosza, bo zarówno mi, jak i chyba
  • Odpowiedz
@czaroczarodziej: obawiam się, ze możesz przeżyć szok, kiedy się dowiesz jakie ma poglądy i co mówiła o Polakach.
Przeczytaj tez sobie wypowiedz jasnowidza michalkiewicza na temat tej wybitnej salonowej pisarki.
Nie wiem czy to pomoze ci zrozumieć, ze niektóre nagrody nie są merytoryczne tylko polityczne, ale przynajmniej nie będziesz mógł mówić, ze robisz z siebie pajaca nieświadomie.
  • Odpowiedz
@czaroczarodziej:

No to już zupełnie twoja subiektywna ocena zaburzona wydumaną ojkofobią.


Podalem jedynie cytat pisarki i definicje ojkofobii, wolisz zaslonic uszy i nie chcesz tego przyjac do wiadomosci? Ok twoje
  • Odpowiedz
@Rabke no ziomuś, hehe, historia i psychologia też bo nie podlega metodzie naukowej, tylko k. co z tego? Nadal jest to dziedzina wiedzy, która ma ogromny wpływ na nasze życie. Wiem to nie twoja wina, że dzieci na zachodzie maja prawie 10 razy tyle godzin w szkole zajęć związanych ze sztuką, ale możesz się zaopatrzyć w cenną umiejętność. Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia.
  • Odpowiedz