Wpis z mikrobloga

@push3k-pro: Z wiedzy jak się grupują podpowłoki i ile mamy elektronów. W obrębie każdej powłoki (orbity) mamy podpowłoki: s mieszczącą tylko 2 elektrony, p mieszczącą 6, d mieszczącą 10 elektronów i w ciężkich pierwiastkach f mieszczącą 14. Są pewne zasady określające w jakiej kolejności są zapełniane. Uczniowie zwykle więc zapamiętują schemat kolejności, wypisują po kolei podpowłoki zapełnione i odliczają aż im się elektrony skończą. Ostatnia podpowłoka mówi o lokalizacji pierwiastka
  • Odpowiedz
@push3k-pro: Konfiguracja jest omawiana w liceum w programie podstawowym chemii. Opis @KubaGrom brzmi skomplikowanie, lecz nic bardziej mylnego. Tutaj kilka prostych zasad, schemat jest powtarzalny, wyjątków tu raczej nie znajdziesz. Ot, zabawa w wypełnianie okienek strzałkami. Poniżej konfiguracja uwzględniająca powłoki, podpowłoki i orbitale.
panidoktorod_arszeniku - @push3k-pro: Konfiguracja jest omawiana w liceum w programie...

źródło: comment_yvCYTtrpdEG13QF3jTC7m5IjBrd6aKHd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@pani_doktor_od_arszeniku: Graficzne przedstawienia bywają zdradliwe: na sondzie Voyager zamieszczono na nośnikach danych parę podstawowych informacji o naszym gatunku, planecie, kulturze i dorobku cywilizacyjnym. W tym schemat graficzny atomu fosforu, ważnego pierwiastka pod kątem tworzenia DNA.

Problem w tym, że fosfor przedstawiono tam z 6 elektronami walencyjnymi... Pani doktor, my - ludzie! - nie umiemy być czy to szczerzy czy to rzetelni nawet wobec kosmitów!
  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku jestem przedostatnim rocznikiem po gimnazjum i na podstawowej chemii tego nie ma, dopiero w 2 klasie na rozszerzeniu. Za to osoby będące w 1lo po podstawówce mają to od razu, czyli tak jakby w 3 klasie gimnazjum.
  • Odpowiedz
@prze_galant: akurat teoria względności się w opisie atomów nie stosuje (wyjątek: efekt stabilnej pary w ciężkich metalach), w ujęciu kwantowym elektrony rozmywają się w orbitale mające 99% gęstości w pewnym obszarze wokół jądra. Nie zmienia to jednak schematu zapełniania podpowłok. Dlatego rysunek z kulkami na orbicie jest bardziej diagramem niż odwzorowaniem.
  • Odpowiedz