Wpis z mikrobloga

Migrena mnie dopadła, a nie mogę zasnąć, bo pewną kwestią nie daje mi spokoju...
Jak to jest, że zmysł wzroku jest tak różny od zmysły słuchu. To i to jest przecież falą...
Weźmy takie 440 Hz i dodajmy do niego harmoniczną 880 Hz. Usłyszymy wówczas oba dźwięki, które jesteśmy w stanie zidentyfikować.
A teraz zmiksujmy sobie światło czerwone (405-480 THz) z niebieskim (600-670 THz) i nagle widzimy fiolet (700-790 THz). Albo jeszcze lepiej - 405-480 THz i 510-530 THz nasz mózg interpretuje jako 480-510 THz. Przecież logika podpowiada, że w obu sytuacjach mamy do czynienia z modulacją amplitudy.
O co tu chodzi?

BTW czy da się wytworzyć falę elektronów o częstotliwości rzędu częstotliwości fali fotonów?

#przemyslenia #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #fizyka #swiatlo #dzwiek #fala #fale #niemafal #zmysl #mozg #czlowiek #migrena
  • 5
  • Odpowiedz
@laptok03:
Lol.
Ziom, to są fale w różnych ośrodkach. I całkowicie różne w swej naturze.
Dźwięk to fala akustyczna rozchodząca się ośrodku sprężystym. Czyli łopatologicznie -- jedne cząsteczki szturchające inne cząsteczki.
Światło to fala elektromagnetyczna -- zaburzenia pola elektromagnetycznego, które nie potrzebuje żadnego ośrodka sprężystego.
  • Odpowiedz
@laptok03: trzeba pamiętać, że fale w zakresie świetlnym ujawniają już dualizm korpuskularno-falowy. Jak wymieszasz ze sobą światło o dwóch kolorach, to nie dostaniesz wynikowo fali będącej jakąś "średnią", wymieszaniem tych kolorów, tylko będzie to strumień fotonów z tych dwóch źródeł: jedne będą miały energię związaną z jednym kolorem, drugie z drugim. Wpuść takie wymieszane światło do spektrometru, to zobaczysz dwa piki odpowiadające tym kolorom. A dlaczego patrząc na to światło widzimy
  • Odpowiedz
@TinkerCob: Ogromne dzięki za rzeczową odpowiedź na pytanie, które spędza mi sen z powiek.
Odnośnie dualizmu korpuskularno-falowego, to jeśli się nie mylę, pojawiła się hipoteza istnienia audionów. Ale chyba nie zostało to potwierdzone doświadczalnie.
Odpowiedziałeś też na inne pytanie, które sobie zadawałem - jak spektrometr zareaguje na mieszankę światła np. niebieskiego i czerwonego. Podejrzewałem, że będą dwa piki ale nie byłem pewien.
Będę musiał jeszcze sobie zobaczyć wykresy opisujące, na jakie
  • Odpowiedz