Wpis z mikrobloga

Dieta Mikrokoksa!

To mój pierwszy, ale jeśli inicjatywa się przyjmie, nie ostatni post tego typu.

W związku z zwiększonym zainteresowaniem #roknasilowni, postanowiłem w miarę krótko opisać, jak przygotować dietę pod siłownię.

Nie jestem pierwszym lepszym napakowanym głupkiem z internetów. Skończył dietetykę, pracuje w zawodzie, daje szkolenia (miałem okazję pracować z Kadra Narodową LA), jestem współautorem naukowego dokumentu o suplementach diety (link na końcu).

Kolejne kroki układania diety:

1. Ustalenie zapotrzebowania kalorycznego

Tutaj najlepiej sprawdza się wzór Harrisa i Benedicta. Czarów nie ma, wrzucasz wzór w Exela, wpisujesz swoje dane i już. Można też wpisać w którzyś z internetowych kalkulatorów, ale nie ma pewności, że wzór jest wpisany dobrze.

Ważne info: Makroskładniki i kalorie są jak hajs, muszą się zgadzać. Żadne cudowne metody, diety, LC, IF, nawet farmakoterapia nie zadziała jeśli wartości nie będą zgodne z założeniami.

2. Współczynnik aktywności PAL

Wzór HB zwraca wynik Podstawowej Przemiany Materii, żeby otrzymać Całkowitą PM musisz pomnożyć go przez PAL. Może on wynosić od 1 (leżysz cały dzień w łóżku i przeglądasz Wykop na tablecie, nie stajesz nawet na siku) do 2,5 (pracujesz jako murarz 8h, w robocie #!$%@?, że nie ma czasu ładować a po fajrancie idziesz na 2h treningu bokserskiego).

W praktyce wychodzi między 1,4-1,6 uwzględniając już treningi. Wiem, że tabele podają wyższe wartości, ale wg mnie są przeszacowane.

3. Cel

Redukujesz? Odejmij 500-1000kcal. Budujesz? Dodaj 300-500kcal. Rekompozycja/utrzymanie wagi? 0kcal

4. Makroskładniki

Białko, ważny ale najbardziej przeceniany składnik - nie potrzebujesz go tak dużo jak Ci się wydaje. Ilość 1,7g/kg masy ciała to akurat. Ewentualnie możesz podciągnąć pod 2g. Wszystkie wyższe wartości to wynik myślenia typowego sterydziarza „więcej=lepiej” i nie ma pokrycie w nauce.

BTW Przeciętna osoba, która nie zwraca uwagi na swoją dietę zjada ok 1,6g/kg mc.

Źródła: Chude mięso, białka jaj, mleko i jego przetwory, odżywki, mniej warzywa strączkowe i orzechy

Ważne info: roślinne białko też się liczy!

Tłuszcze. Powinny stanowić 20-30% zapotrzebowania czyli miedzy 0,5 a 1g/kg mc. Wg mnie lepiej trzymać się bliżej 20% bo zostaje więcej miejsca na węglowodany.

Źródła: Orzechy, nasiona, żółtko, tłuste ryby.

Czemu nie ma oliwy? To kontrowersyjne co napiszę, ale można przyjąć, że rafinowane oleje (tak jak rafinowany cukier) to śmieciowe jedzenie. Ilość składników odżywczych w stosunku do kalorii jest kiepska (znacznie gorsza niż orzechów, nasion, całych oliwek). Nie mniej pewna ilość olei też znajdzie miejsce w dobrze zbilansowanej diecie.

Węglowodany. Niezależnie czy budujesz czy redukujesz – podstawa diety. Powinny stanowić ok 65% zapotrzebowania, czyli całą resztę kalorii, których nie wypełni tłuszcz i białko.

Źródła: Płatki zbożowe (ale nie te w kolorowych paczkach, tylko ze zwykłe smutne płatki bez dodatków smakowych i polepszaczy), makarony, kasze, ryż ciemne pieczywo (uwaga na jego jakość i barwienie karmelem!) oraz warzywa i owoce. Czym „ciemniejsze” i bogatsze w błonnik wybierzesz źródła tym bardziej będziesz najedzony.

Ważna info: W przeciwieństwie do tego co piszą zwolennicy Low Carb, węgle nie tuczą! Lipogeneza de novo to proces mało wydajny i o marginalnym znaczeniu u ludzi (patrz pierwszy link).

5. Kompozycja posiłków.

To tylko propozycja - są inne dobre sposoby rozkładu energii i produktów na posiłki.

Można też podzielić dzień na więcej posiłków, dodać przekąski, ale nie wiąże się to, w brew licznym teorią, z dodatkowymi korzyściami, a jest zwyczajnie upierdliwe.

Śniadanie

Ważny posiłek. Większość energii powinna pochodzić z węgli, odrobina białka i trochę tłuszczu w celu podtrzymania uczucia sytości.

Przykład: Płatki orkiszowe, jogurt naturalne, siemię lniane, migdały, jabłko/rodzynki, cynamon.

Posiłek potreningowy

Może wypaść o różnej godzinie, tutaj założyłem, że trenujesz rano.

Najważniejszy posiłek dnia, najlepszy trening zmarnujesz jeśli nie dasz organizmowi energii do odnowy. Powinien zawierać między 20-40g białka (idealnie sprawdza się odżywka serwatkowa – wygoda i skuteczność), sporo węgli o wysokim IG, owoce. Zero tłuszczu i warzyw – ma się szybko trawić.

Obiad

Węglowodany, białko, warzywa, tłuszcz.

Przykład: Kurczak, kasza jęczmienna, brokułu, jogurt z czosnkiem (jako sos), pestki dyni.

Kolacja

Kolejny mit to, że ostatni posiłek musi być bardzo lekki lub bez węgli. Może być obfita jeśli wpasowuje się w plan kalorii, a dobre węgle na noc to podstawa regeneracji i wysypiania się.

Wiele osób twierdzi, że musi zawierać wolnotrawione białko, żeby potrzymać nocny katabolizm. Nie demonizowałbym tego zjawiska, ale wolnotrawione białko (twaróg, jaja) i „spowalniacze” trawienia (warzywa, tłuszcz) nie zaszkodzą.

Przykład: Twaróg zmiksowany z rzodkiewką na razowym pieczywie.

6. Czym to liczyć?

Można na piechotę, można w Exelu. Osobiście polecam Cron O Meter

7. Suple

Poza wspomnianą odżywką z serwatki, warto rozważyć tran lub inne źródło kwasów omega -3, jeśli nie jesz ryb.

Warto też pamiętać o witaminie D – deficyt jest powszechny w naszej szerokości geograficznej.

Inne „sportowe” suple, to temat na oddzielny wpis.

Inne metody:

Nie jestem zwolennikiem Low Carb, ale rozumiem, że czemu niektórzy ją polecają.

Jestem zwolennikiem Intermittent Fasting na redukcji, ale nie jest to „pierwszy krok” – wpierw zrozum swój organizm, naucz się przestrzegać zwykłej diety, potem kombinuj.

Polityka dotycząca hejterów.

Masz prawo skrytykować ten post, ale jeśli napiszesz „#!$%@?” lub coś równie konstruktywnego, mam prawo Cię olać.

Źródła.

http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=902997

http://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2009/03000/Nutrition_and_Athletic_Performance.27.aspx

http://www.pzas.org.pl/dane/731/Suplementy_diety.pdf

#dieta #silownia #mikrokoksy
  • 59
@DamianParol: Jeszcze jedno pytanie. Piszesz, że posiłek potreningowy ma się szybko trawić. Z owocami nie jest przypadkiem tak, że fermentują w żołądku gdy spożywa się je z białkiem i węglami?