Wpis z mikrobloga

Time lapse zachodu Księżyca dwa dni po nowiu. Wraz z nastawaniem ciemności zaczyna być widoczne światło Ziemi odbijane przez odwróconą od Słońca część powierzchni, pojawiają się gwiazdy, zmienia się kolorystyka atmosfery, a pod koniec można zaobserwować spłaszczenie i deformację Księżyca, gdy znajduje się zaraz nad horyzontem.
Fotografowane w czerwcu na La Palmie z wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. Ogniskowa 430 mm, f/3,3, jedno zdjęcie na 3 sekundy.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #kosmos #gif #timelapse #fotografia #mojezdjecie
namrab - Time lapse zachodu Księżyca dwa dni po nowiu. Wraz z nastawaniem ciemności z...

źródło: comment_WpK4trhaBHqK4Kf3XFLQMy0ADFv8iJle.jpg

Pobierz
  • 24
@namrab: Świetna robota. :)
Ja chciałem ostatnio z go pro zrobić timelapse placu budowy więc zupełnie inny level w porównaniu do tego, a i tak miałem problemy z włączającym się non stop i wyłączającym się światłem. ;)
@paliakk: Sekwencja jest ustabilizowana na jednej z gwiazd po lewej stronie kadru, więc widać ruch orbitalny Księżyca. Dodatkowo pod koniec zarówno Księżyc, jak i gwiazdy lekko się przesuwają, bo atmosfera coraz bardziej ugina ich światło w miarę zbliżania się do horyzontu.
@LeonardoDaWincyj: Niestety pole widzenia jest krzywe, bo zestaw miałem już przygotowany do fotografowania DS-ów przez dalszą część nocy, a z przyczyn technicznych nie mogę zmieniać rotacji pola po zamontowaniu aparatu (musiałbym robić na nowo flaty)
@paliakk: Mam cztery oryginalne baterie EN-EL15, wystarczają na dwa aparaty nawet w najdłuższe noce i jeszcze nigdy nie zostałem "w polu" bez zasilania. Nikony są bardzo oszczędne pod względem poboru energii, na tego timelapsa (1000 klatek, 5 godzin) wystarczyła jedna bateria w 15-stopniowym mrozie.
Gripa posiadam, ale na dobrą sprawę do większości zastosowań nie jest on potrzebny. Fotografując DS-y można po prostu wymienić baterię między ekspozycjami (trwa to kilka sekund), podczas