Wpis z mikrobloga

@Jestem_Tutaj: rekordowo wymieniałem coś po 120k pln, było ok. Dla bezpieczeństwa możesz jechać transzami, jak im nie ufasz.
Ale pod względem transakcji spolecznościowych to nie masz styku z drugą stroną; cinkciarz.pl wymaga zabezpieczenia środków pod transakcję wystawioną na te "transakcje społecznosciowe" i księguje obu stronom wymienione waluty. Nie za bardzo jest miejsce na oszustwo.
A jak nie chcesz sie w to bawić (tj nie masz dużego zaufania do samej platformy), to
  • Odpowiedz
@kuta_senator: Alior kantor, tylko napisz do nich wiadomość, że wymieniasz większą kwotę - włączą ci lepsze kursy (o ile pamiętam, spread jest o jakieś 30% niższy wtedy).
  • Odpowiedz
@kuta_senator: Kiedyś porównywałem z walutomatem akurat, nie Cinkciarzem - było tak samo, albo może minimalnie gorzej - ale przy kwotach jak wyżej różnica będzie pewnie rzędu max. kilku- kilkudziesięciu zł, a tyle mogę dopłacić za konto z gwarancjami BFG itp.

Co do innych kosztów aliora - nie; w zasadzie podatek belki niby powinieneś zapłacić, ale szczerze powiedziawszy nie wiem, czy i jak to policzyć, zresztą nie słyszałem, żeby kogokolwiek się czepiali
  • Odpowiedz
@kuta_senator: Co jest fajne, od niedawna AK ma kartę wielowalutową - jeśli masz kasę na subkoncie danej waluty - schodzą z tego subkonta, jeśli nie - przelicza po kursie Mastercarda z EUR, jeśli nie masz EUR - pójdzie z subkonta PLN (ale to jest słaba opcja, bo używa badziewnych kursów Aliora)
  • Odpowiedz
@uhu8: Teoretycznie tak, masz dochód z przychodów kapitałowych. Praktycznie - nie wiem i pewnie nikt nie wie jak do tego podejść (co w przypadku, gdy wymieniłem walutę na inną walutę, częścią płaciłem kartą itp). W moim przypadku jest jeszcze tak, że walutę mam np. ze sprzedaży czegoś za granicą (co już i tak jest opodatkowane podatkiem Belki).

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zysk-ze-sprzedazy-walut-a-podatek-i-rozliczenie-roczne-PIT-7581636.html
  • Odpowiedz
Teoretycznie tak, masz dochód z przychodów kapitałowych.


@mucher: sorki, dochód z przychodów kapitałowych to jest gdy wracam do waluty wyjściowej. Jeśli wczoraj miałem 1000zł a dziś odpowiednik tego w innej walucie, to nie jestem o krztę bogatszy. Ale jeśli jutro sprzedam tę walutę i dostanę 1200zł to wtedy zgoda, podatek jest od czego liczyć.
  • Odpowiedz
@kuta_senator: FYI napisałem do nich że będę wymieniać większą kwotę i dostałem o 20% niższy spread. W tym momencie w cinkciarzu kurs przy kupnie USD widzę 3,9454, w AK mam 3,9413 (z 2 strony, różnica to raptem 4 zł/1000 dolarów). W transakcajch społecznośćiowych niby lepiej - nie wiem czy cinkciarz nie bierze od tego prowizji (na pewno walutomat pobierał).
  • Odpowiedz