Wpis z mikrobloga

Budowa domu krok po kroku - część 2 #budujzchaferem

Skończyłem artykuł, w którym wspólnie z projektantem Maciejem Kuleszą omawiamy:

- Czy dysperbit odpowiednio zabezpiecza fundamenty przed wodą i wilgocią?

- Jak odpowiednio wykonać hydroizolację fundamentu?

- W jakim celu ocieplać fundament?

- Którą stroną montować membranę kubełkową - kubełkami w stronę gruntu czy w stronę muru?

Serdeczna prośba o wykopanie :)

https://www.wykop.pl/link/5126881/budowa-domu-krok-po-kroku-czesc-2/

A za chwilę dam znać, co z moim kursem o działce :)

#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu
  • 27
@chafer:

jedynie słuszną stroną


to dlaczego nie stosować gładkiej folii?
ja byłem przekonany że kubełki są po to żeby odwracając je do ściany, powstała szczelina między folią a murem, dzięki czemu jest wentylacja.
@melba: Racja, nie napisałem tego, że jak najbardziej może być gładka folia.

Co do szczeliny: napierająca ziemia może spowodować, że kubełki wcisną się w termoizolację i po szczelinie. Poza tym do odpowiedniej wentylacji potrzebny jest nawiew i wywiew powietrza więc nawet, jeżeli kubełki nie wcisną się w termoizolację, wentylacja nie może zadziałać.
@Sckb: Odniosłem się do wentylacji. Jeżeli mamy hydroizolację, to nie ma potrzeby odprowadzania wilgoci, a skoro ułożenie membrany kubełkami do termoizolacji grozi jej uszkodzeniem, to po co ryzykować?
napierająca ziemia może spowodować, że kubełki wcisną się w termoizolację i po szczelinie.


@chafer: pokaż mi XPS'a, którego pokonała folia kubełkowa...

Zrób prosty eksperyment - połóż XPS'a na ziemii i stań na nim - ile się go wgięło? Nic? Chyba twardy materiał, co?
To samo z folią, możesz nawet test zrobić na dwa razy - raz z kubełkami w stronę ziemii raz w górę. Stań na tym - zorbiła się płaska,
@chafer: przecież to się kupy nie trzyma. Koszt 1mb folii kubełkowej jest smieszny w porównaniu z ceną wykonania fundamentu a ma ona nie tylko za zadanie odprowadzenie potencjalnej wilgoci, która się tam dostała. To też zabezpieczenie mechaniczne przy zasypywaniu, zabezpieczenie przed późniejszym naruszeniem izolacji czy chociażby dodatkowa warstwa izolacji.
A w to, że folia kubełkowa może uszkodzić izolację to nie uwierzę. Bo albo ktoś oszczędzał na materiale i dał jakiś styropian
@leesiuu: Zrób prosty eksperyment - połóż XPS'a na ziemii i stań na nim - ile się go wgięło? Nic?

Napierająca ziemia wywiera nacisk wielokrotnie większy!

@Sckb: A w to, że folia kubełkowa może uszkodzić izolację to nie uwierzę.

A ja widziałem zdjęcia uszkodzonej izolacji - xpsa.

To też zabezpieczenie mechaniczne przy zasypywaniu, zabezpieczenie przed późniejszym naruszeniem izolacji czy chociażby dodatkowa warstwa izolacji.


@Sckb: Owszem, membrana to zabezpieczenie mechaniczne i
Napierająca ziemia wywiera nacisk wielokrotnie większy!


@chafer: ale wystarczy nacisk człowieka żeby wgiąć folię, która robi się w razie czego płaska i nie potrafi uszkodzić XPS'a.

A ja widziałem zdjęcia uszkodzonej izolacji - xpsa.


@chafer: Konkrety, jaki rodzaj XPS'a (gęstość)?
ale wystarczy nacisk człowieka żeby wgiąć folię


@leesiuu: Nie wiem czy dobrze rozumiem. W tym przypadku nacisk jest na całą powierzchnię membrany, natomiast ziemia wchodzi w kubełki i nacisk jest inaczej rozłożony

@leesiuu: Konkrety, jaki rodzaj XPS'a (gęstość)?
@Sckb: daj zdjęcia tego xps'a i jego właściwości, bądź producenta i model chociaż.

Poszukam, bo sam jestem ciekawy. Na razie znalazłem zdjęcia, ale bez szczegółów dotyczących rodzaju użytego XPS`a.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@chafer:

Dzięki zastosowaniu wytłoczeń zostaje uzyskana szczelina powietrzna pomiędzy konstrukcją budynku, a izolacją. Szczelina ta zapewnia doskonałe odprowadzenie wody i pary wodnej zapobiegając nadmiernemu zawilgoceniu i tworzeniu się ciśnienia hydrostatycznego w obszarach budynku narażonych na podmakanie. Wytłoczenia uniemożliwiają dodatkowo przesuwanie się izolacji na skutek osiadania zasypywanej ziemi.


To cytat ze strony producenta
https://folnet.pl/product-pol-629-Folia-fundamentowa-kubelkowa-Parotec-FK400-0-5-m-x-20-mb.html
@melba: Z założenia nie ufam informacjom na stronach, ważne są charakterystyki lub karty produktu.

Zobacz: "Montowana pomiędzy ścianą fundamentową a gruntem tworzy idealną barierę przeciwwilgociową, "

Serio? :(

"Do ściany należy przybijać stroną wypukłą za pomocą gwoździ do betonu"

Przebijając hydroizolację? Mam wrażenie, że opis dotyczy układania membrany na fundamentach bez izolacji i wtedy wszystko się zgadza. Chyba wstawili po prostu losowy obrazek, aby uatrakcyjnić stronę.
Serio? :(


@chafer: serio. Co w tym zdaniu jest nieprawdziwego?

Przebijając hydroizolację?


@chafer: Skoro boisz się o te kilka dziur w folii to równie dobrze możesz później to zaklejać jakimś uszczelniaczem i problem znika.
@leesiuu: Membrana nie tworzy idealnej bariery przeciwwilgociowej. Membrana może najwyżej nieco opóźnić przenikanie wilgoci.
Nie boję się o dziury w folii tylko w hydroizolacji.
@chafer: Dodam tylko, że absolutnie nie zamierzam się tutaj wymądrzać ani tym bardziej kłócić z Tobą bo sam wiesz, że cenię sobie Twoje porady i artykuły.

Membrana nie tworzy idealnej bariery przeciwwilgociowej.


@chafer: jeśli zostanie uszkodzona to nie (pomijamy tutaj już kwestię mocowania folii do styropianu), ale tak na chłopski rozum - jak kawałek plastiku przepuści wilgoć?

Nie boję się o dziury w folii tylko w hydroizolacji.


@chafer: W
@leesiuu: Dodam tylko, że absolutnie nie zamierzam się tutaj wymądrzać

Nie no, jasna sprawa, też miałem mnóstwo podobnych wątpliwości :)

a chłopski rozum - jak kawałek plastiku przepuści wilgoć?


@leesiuu: Poprzez dyfuzję. Żaden materiał nie jest szczelny i w końcu przepuści wilgoć. Gdyby było inaczej, można by całe fundamenty otoczyć plastikiem, dać drenaż, aby nie było naporu wody i gotowe. Swoją drogą ciekawe jest, jaki jest czas rozkładu membrany kubełkowej.
Swoją drogą ciekawe jest, jaki jest czas rozkładu membrany kubełkowej.


@chafer: nie krótszy niż jednorazówki ze sklepu, tak podejrzewam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli membranę mocujemy gwoździami do muru


@chafer: do XPS'a, muru nie dotyka, dlatego Cię nie zrozumiałem.