Wpis z mikrobloga

Cześć, właśnie jestem po drugiej honorowej donacji krwi i otrzymałem leigitke, a ze względu na rzadką grupę (0Rh-) miła Pani z RCKiK od razu zasugerowała mi oddawanie płytek krwi przy okazji pokazując jak to wygląda itp. Krew mogę oddać co 2 miesiące (450ml), płytki co miesiąc (250ml) - stąd pytanie w jaki sposób bardziej pomogę? #krwiodawstwo #rckik #krew
Pobierz
źródło: comment_rE3Z36BO8vhEfShFxTI6kqRNEHiZWyGC.jpg
  • 8
@Zycia_sens ona zasugerowała, że mógłbym również spróbować - nie stwierdziła jasno, że potrzebujemy więcej płytek. Jak próbowałem dopytać to powiedziała, że przy mojej grupie zawsze wszystkiego jest za mało ¯_(ツ)_/¯
@NickciN właśnie tak chciałem zacząć robić ale po pełnej dopiero po 8 tyg można płytki
@jakcyk: Płytki są bardzo pożądane (np. bardzo przydatne przy leczeniu białaczki, zaburzeń krzepnięcia, podczas chemioterapii), dlatego powiedziała byś spróbował. Wymaga to więcej poświęcenia od dawcy ale to pewnie już wiesz, skoro pani wytłumaczyła jak to wygląda. Nie każdy może oddawać płytki, wszystko się okaże gdy już spróbujesz. Donacja krwi pełnej również jest dzielona na składniki i wtedy wychodzi znacznie mniej płytek niż z pojedynczej donacji na separatorze, gdzie otrzymujesz ekstrakt ok.
@jakcyk: Nie wiem jak u Ciebie w RCKiK wyglada sprawa ale w Krakowie plytki byly bardziej porzadane i jak jeszcze bylam aktywnym krwiodawca to praktycznie same plytki oddawalam (grupa jak Twoja).
Plytki brali tylko 'na telefon' tzn dzwonili dzien wczesniej albo tego samego dnia wczesnie rano czy moglabym oddac plytki i szlam na donacje. Przewaznie mijaly rowno 4 tygodnie miedzy donacjami, takie ssanie bylo :)