Wpis z mikrobloga

Wiecie co podoba mi się w przemowie prezydenta Niemiec?

Nie mówi że na Polskę, na swoich sąsiadów napadli naziści albo "tamci, źli ludzie", gość wyszedł na środek i mówi że na Polskę napadli jego rodacy, Niemcy, jego Państwo.
Nie ucieka do jakiegoś zakłamania historii że naziści to nie Niemcy. Mówi prosto z mostu. Że trzeba o tym mówić i nigdy tego nie zapomną.
Trzeba mieć jaja żeby tak mówić i widocznie Frank-Walter Steinmeier je ma.
Brawo.
#polska #2wojnaswiatowa #ciekawostki
SpiderFYM - Wiecie co podoba mi się w przemowie prezydenta Niemiec?

Nie mówi że na...

źródło: comment_nSlZ2kNcpnoLhIE9GcNFXkoFzUm5c3sj.jpg

Pobierz
  • 75
@SpiderFYM: Mówi to co każdy normalny niemiec myśli. Zawsze jak rozmawiam z jakimś niemcem i zaczną się sprawy polityczne to przepraszają, za to co nam zrobili. Ale mimo wszystko chwalą adolfa za to, że przywrócił potęgę niemiec. Ja ich rozumiem, bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wyglądały Niemcy przed erą hitlera i z czym musieli się zmierzyć. Każdy niemiec wtedy marzył o osobie która będzie im mówić, że jest w
@SpiderFYM: to nie jest w żaden sposób zaskakujące dla nikogo, kto jest świadomy współczesnego obrazu Niemiec. Nie ma zrzucania odpowiedzialności, co najwyżej stwierdzenie, ze przecież minęło już tyle lat...
Problemem zasadniczym jest inna wrażliwość na historie w ogóle, przez co Niemcy wielu rzeczy nie zauważają, zakładając, Żr to było już dawno. Z kolei bardzo wielu Polaków mam wrażenie, ze codziennie rano karmi się artykułami Ilji Erenburga z 1944, którego nawet radziecka
@eyehategod: Skoro się utożsamiają ze swoim narodem to również biorą na siebie jego chwałę i również winy. Spotkałem się nawet z sytuacją gdzie pewien dziadek jak dowiedział się, że jestem Polakiem to strasznie się zmieszał, zaczął przepraszać i nie mógł mi patrzeć w twarz. Nie wiem co miał na sumieniu.. może z powodu tego co zrobił jego naród.. Przyznam, że z jednej strony głupio się robi, a z drugiej sam nie