Wpis z mikrobloga

CZY KOBIETY SĄ GŁUPSZE OD MĘŻCZYZN?

Badań nad inteligencją ludzi są tysiące, i do każdej tezy znajdziemy badanie ją potwierdzające. Jednak te największe (czyli najbardziej miarodajne) nie pokazują znaczących różnic. Przykładowo w Wielkiej Brytanii zbadano przy pomocy wystandaryzowanych testów inteligencji 175 tysięcy dzieci w wieku 11 lat. Różnice międzypłciowe były praktycznie zerowe.

Jeśli już, to różnice ujawniają się w niektórych rodzajach testów. I tak w międzynarodowych badaniach zdolności 15-letnich uczniów PISA chłopcy średnio wypadają trochę lepiej w matematyce, ale z kolei dziewczynki są lepsze w czytaniu ze zrozumieniem.

Różnice te nie są jednak znaczące. Jedyna grupa zdolności, w której mężczyźni wypadają wyraźnie lepiej niż kobiety, to wyobraźnia przestrzenno-wizualna. Mierzymy ją przykładowo testem rotacji mentalnych (badane osoby muszą porównywać figury obrócone pod różnym kątem i jak najszybciej zdecydować, czy są one lustrzanym odbiciem).

Choć nie ma różnic w średniej ogólnej inteligencji, to różnice pojawiają się w stopniu rozrzutu wyników (fachowo mówiąc: w wariancji). Wyniki mężczyzn są bardziej zróżnicowane. Oznacza to, że częściej osiągają zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie. Kobiet jest trochę więcej w środku rozkładu.

W latach 1932 i 1947 przebadano w Szkocji całą populację jedenastolatków (każdorazowo ponad 80 tys. osób). Wśród osób o najwyższej inteligencji (140 pkt IQ i więcej) większość (69 proc.) stanowili chłopcy. Podobny odsetek chłopców wystąpił w grupie osób z wynikami skrajnie niskimi, na poziomie niepełnosprawności intelektualnej (mniej niż 60 pkt IQ).

W USA nastolatki chcące dostać się na dobry uniwersytet podchodzą do testu SAT. W jego matematycznej części (SAT-M) najwyższe wyniki (ponad 700) uzyskuje cztery razy więcej mężczyzn niż kobiet. Od lat 90. XX wieku ta proporcja nie ulega zmianie. Analogicznie, notuje się więcej przypadków niepełnosprawności intelektualnej u chłopców. Im głębszy jej poziom, tym większy odsetek osób płci męskiej.

Przyczyna bardziej zróżnicowanego u panów rozkładu inteligencji może leżeć w chromosomie X. Kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni tylko jeden. Jeśli pojawiają się w nim szkodliwe mutacje, to organizm kobiety może ciągle korzystać z informacji zawartej w drugim egzemplarzu. Mężczyźni nie mają zapasowego chromosomu X, więc wszystkie mutacje będą u nich ulegały ekspresji.

Nie ma na to na razie bezpośrednich dowodów, ale analogiczna sytuacja może też wystąpić w przypadku bardzo wysokiej inteligencji. Podnoszące inteligencje pozytywne mutacje na chromosomie X mogą u kobiet „rozmywać” się w obecności genów z drugiego chromosomu X. Komórka ostatecznie nie wie, gdzie jest zapisana biologicznie bardziej korzystna informacja genetyczna. (Obszerny artykuł o tej hipotezie opublikowano w 2009 w czasopiśmie Perspectives on Psychological Science).

#niebieskiepaski #rozowepaski #inteligencja #iq #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
Piekarz123 - CZY KOBIETY SĄ GŁUPSZE OD MĘŻCZYZN?

Badań nad inteligencją ludzi są t...

źródło: comment_TniDETIDTffCjaiheGnW12oq4Nynk1uJ.jpg

Pobierz
  • 12
A wcześniejsze dojrzewanie płciowe dziewczynek może mieć związek z tymi wynikami jedenastolatków w Wielkiej Brytanii? Zdawało mi się, że dziewczynki zaczynają wcześniej rosnąć. Pytam, bo nie wiem.


@Tyrell_Wilford: nie jestem ekspertem, nie mam pod ręką żadnych dowodów ale z tego co czytałem to nie jest tak, że dziewczynki dojrzewają szybciej, tylko po prostu krócej. Okres dojrzewania psychicznego dziewczyn jest krótszy, ale nikt nie udowodnił, że kończy się na tym samym etapie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@malinq:

W Polsce pierwsze objawy dojrzewania pojawiają się na ogół u dziewczynek między 10. a 11., a u chłopców między 11,5.-12,5. rokiem życia. Za najwcześniejszy wiek, w którym może się rozpocząć fizjologiczne dojrzewanie przyjmuje się jednak 8. rok życia u dziewcząt i 9. rok życia u chłopców.


Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/68312,rozwoj-fizyczny-i-prawidlowe-dojrzewanie-plciowe

Zachodzi przeciętnie w 12-16. roku życia, przy czym u dziewcząt nieco wcześniej niż u chłopców.

(...)

Pierwsza miesiączka u dziewcząt występuje w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@malinq: Chodziło mi o to, że generalnie dziewczynki zaczynają dojrzewać trochę wcześniej, ale przez to generalnie szybciej kończą dojrzewać.

W różnych źródłach mogą inaczej definiować początek i koniec dojrzewania. Może to być zarówno początek wydzialania hormonów odpowiednich dla płci, jak i pojawienie się jakiś czas potem odpowiednich cech zewnętrznych.