Wpis z mikrobloga

-------------------------------------------------- #stheira --------------------------------------------------

Dobry dzień! Dawno nic nie publikowałem, lecz to dlatego, że zmieniłem podejście i piszę na zapas, żeby w październiku wykazać się namiastką systematyczności. W oczekiwaniu na ten piękny czas chciałbym pochwalić się małym projektem, który realizowałem przez 4 miesiące (leniłem się niezwykle), a w którym wzięło udział pięćdziesiąt (50!) osób.

Prezentuje wam zaczątek najbardziej rozpowszechnionego systemu znakowego w świecie Stheira.

------------------------------------------------ Wołam -----------------------------------------------------

Osoby plusujące ostatni wpis: @SpaceMonkey, @Lisaros, @cyberpunkowy_neuromantyk, @qnebra, @orfan, @Prekambr, @yeron, @marzeniec

-------------------------------------------- Poprzednie posty -------------------------------------------

Temat nie wymaga znajomości poprzednich postów. Jeżeli zaciekawiłem to zapraszam na wikię

Inne posty z tego uniwersum na Wykopie: klik

--------------------------------------------- Projekt - alfabet ---------------------------------------------

Powstał on na podstawie alfabetu protosynajskiego, czyli pochodzącego z II tysiąclecia p.n.e. systemu znakowego, stanowiącego pośrednią fazę rozwoju pisma między hieroglifami, a alfabetem w naszym rozumieniu. Konkretnie jest to baza m.in. języka łacińskiego.
Po drobnej edycji powyższych znaków poprosiłem znajomych z różnych warstw społecznych (XD) o żmudną część projektu – przepisywanie znaków, które były przepisane przez poprzednika. Można to porównać do głuchego telefonu na poziomie conlangowym.

Obawy były liczne, szczególnie dotyczące zbytniego podobieństwa pisma do powszechnie znanych znaków alfabetu łacińskiego czy greckiego. O dziwo udało się tego uniknąć, a podobieństwa są nieliczne i wynikają z podobnej bazy, chociaż znaleźć można też podobieństwa do cyrylicy co napawa mnie optymizmem. Oczywiście nie obyło się bez śmieszków w stylu penisów czy uporczywego rysowania mięśni wojownikowi. Wulgarnych i irracjonalnych pozbywałem się.
Oto wyniku mojego eksperymentu; dołączam także, wersję z odwróconymi kolorami dla czytelności.

Pierwszy wers to symbole, które użyte zostały jako baza, wraz ze znaczeniami. Wers „Final” jest niczym innym jak ostateczną postacią alfabetu, natomiast „Simplified” jest wersją dostosowaną do używania narzędzi piśmienniczych używanych przy piśmie runicznym.
Tutaj możecie podejrzeć pełną ewolucję alfabetu oraz prezentację w dwóch wersjach. Białek nie jest niestety w stanie przetworzyć tak dużych plików.
Warto zauważyć, że wiele symboli zaniknęło, a inne rozdzieliły się. W wyniku tego zjawiska liczba liter nie zmieniła się, jednakże ludek finalnej wersji pochodzi od symbolu ryby, a nie wojownika, który zaniknął. Jest dużo więcej takich smaczków, polecam prześledzić ewolucję!
Co dalej? Nie wiem, na razie uważam projekt za ukończony, a sam kontynuuję moją politykę nie bawienia się w tworzenie języka, która trwa od samego początku tworzenia uniwersum.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu <3

-------------------------------------------- Dodatkowe tagi ---------------------------------------------

#conworld #conworlding #worldbuilding #jezyk #jezykoznawstwo

#ciekawostkihistoryczne w komentarzu czyli moja inspiracja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Heibonna - -------------------------------------------------- #stheira --------------...

źródło: comment_Jkmjf6SLulOkHxguMtYYUSylhDJ2oOAJ.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@Heibonna

a w którym wzięło udział pięćdziesiąt (50!) osób.


50! = 3.04140932 × 10^64

Bardzo dużo osób pracowało przy tym projekcie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz