Wpis z mikrobloga

a ostatnia akcja na Giewoncie to tradycyjne zderzenie nauki z gusłami.


@gierape: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” ( ͡º ͜ʖ͡º) #pdk

  • Odpowiedz
@drSin: i to jest oczywiste, mozemy tworzyc niesamowicie skomplikowane systemy tylko po co kiedy zawsze najbardziej wadliwym elementu systemu jest element ludzki, uziemiac krzyw na giewoncie? uzmiemiac lancuchy? ile tych krzyzy bedziemy uziemiac? wszystkei w calym kraju? nikt nie pomysli ze jesli trzymasz lancuch a nad toba szaleje burza to chyba cos jest nie tak?
  • Odpowiedz
@quelto: Ano zmienia i to mocno. Na koncach ostrza znacznie zwieksza sie natezenie pola elektrycznego i dochodzi do silnej jonizacji powietrza. Powstanie kanalu jonizacyjnego jest warunkiem koniecznym do uderzenia pioruna. W skrocie: W czasoe burzy narasta pole elektryczne i rosnie roznica potencjalow. Jak przekroczy pewien poziom to #!$%@? piorun a jezeli nie przekroczy to piorun nie #!$%@?. Istnienie ostro zakonczonego zelastwa zmniejsza ta roznice potencjalow przy ktorej nastepuje #!$%@? pioruna.
  • Odpowiedz
jeśli krzyż jest wielkim PIORUNOCHRONEM to chyba dobrze w tej sytuacji, nie? Bo chroni przed piorunami.


@mateolinho: Ale przy okazji jak napisalem wyzej znaczaco zwieksza ilosc piorunow uderzajacych w to miejsce i uderzajacych w ogole, bo zmniejsza roznice potencjalow wystarczajaca do uderzenia pioruna.
  • Odpowiedz
@PDCCH ale jest piorunochronem, więc jest zabezpieczeniem przed porażeniem, gdy tam będzie wyładowanie. Chyba taka jest funkcja tego urządzenia. I to że ściąga to co, skoro powinien wyładowanie przesłać w bezpieczne dla ludzi miejsce. Powiem jedno, ten krzyż chyba tym piorunochronem jednak nie jest.
  • Odpowiedz
@mateolinho: nobwlasnie chyba nie jest. Za slabe uziemienie? Moze tez powinien miec do towarzystwa takie iglice odgromowe jak np przy stacjach energetycznych aby dodatkowo chronic "po bokach". A najlepiej to by bylo go zdemontowac ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mateolinho: dobrze, wyrazilem sie niescisle. Poptawiam: Pelni role marnego piorunochronu przyczyniajac sie przy okazji do zwiekszonej liczby wyladowan w tym rejonie. Tym samym zmniejsza bezpieczenstwo.
.
  • Odpowiedz
@PDCCH a kto wymyślił, że piorunochron, nawet mierny, przyczynia się do większej ilości wyładowań? Przecież fakt istnienia tego krzyża w tym miejscu nie spowodował, że pioruny waliły w tamtym miejscu. Wyładowania były na większym obszarze niż "działanie" krzyża, więc teoria upada, a powinna upaść z założenia. I ponownie powtórzę, krzyż nie jest tam żadnym piorunochronem.
  • Odpowiedz
@mateolinho: pisalem wyzej, poczytaj. Jak nie wierzysz to polecam samodzielne zglebianie tematu pola elektrycznego, jonizacji, wyladowan ze szczegolnym uwzglednieniem wplywu ksztaltu przewodnika na rozklad pola elektrycznego i efekt jonizacji.
  • Odpowiedz
@PDCCH przeczytałem Wikipedię o piorunochronów. I z założenia jest tam ostry przedmiot wystający ponad inne obiekty, ma to za zadanie ściągnąć wyładowanie i oddać je do ziemi poprzez kabel. Więc nadal nie rozumiem, czemu krzyż wg Ciebie jest piorunochronem i jest wg Ciebie niebiezbieczny
  • Odpowiedz