Wpis z mikrobloga

@duncanidaho2: Wyładowania atmosferyczne potrafią ominąć izolatory. To są setki tysięcy voltów i nie jest problem aby powietrze się zjonizowalo. Oponka nic nie da. W laboratorium testowaliśmy co potrafią wyładowania i postawienie makiety wieży Eiffla na izolowanej płycie wcale nie uchroniły wieży od uderzenia piorunem a to było zaledwie 50kV aby doszło do jonizacji. Prawdziwy piorun ma 30 mln Voltów
  • Odpowiedz
@VrubeL: @Strzelec_Kurpiowski: @AlvarezCasarez: Obecnosc krzyza zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna. Przewodzacy ostro zakonczony przedmiot zwieksza natezenie pola elektrycznego co zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna w ogole. Dodatkowo ten piorun z najwiekszym prawdopodobienstwdm uderzy w ten wystajacy ostro zakonczony obiekt.
  • Odpowiedz
@gierape: to właśnie beka z gimboateistów XD tak, tak, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór XD
  • Odpowiedz
to właśnie beka z gimboateistów XD tak, tak, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór XD


@Ranger: Nie. Spowoduje, że uderzenie pioruna w ten szczyt, który jest bardzo uczęszczany będzie mniej prawdopodobne.
  • Odpowiedz
Drzewo na szczycie będącym najwyższym punktem również ściąga pioruny ale o tym dowiesz się jak juz zaczniesz fizykę w szkole. Na przyrodzie dowiesz się również, że drzewa nie są z metalu.


@VrubeL: ale jesteś dzbanem. Piorun wcale nie uderza w najwyższy punkt, tylko idzie po linii najmniejszego oporu elektrycznego. Tak się akurat składa, że wysokie drzewo zmniejsza ten opór pomiędzy ziemią a chmurami i dlatego w drzewa walą pioruny. Coś
  • Odpowiedz
@bi-tek: Dobrze wiedzieć. Generalnie poza składaniem jakiś pierdół z arduino, mam niewiele wspólnego z prądem, więc jak widać wiele rzeczy w jakimś stopniu przekręciłem / uprościłem.
  • Odpowiedz
to właśnie beka z gimboateistów XD tak, tak, usunięcie krzyża spowoduje, że pioruny będą walić w przestrzeń kosmiczną, a nie wierzchołki gór XD


@Ranger: Będą zdecydowanie rzadziej walić w giewont, bo nie będzie ich metalowy obiekt przyciągał. trzeba ten krzyż uziemić, porządnie i tyle, będzie wtedy piorunochronem.
  • Odpowiedz
Obecnosc krzyza zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna. Przewodzacy ostro zakonczony przedmiot zwieksza natezenie pola elektrycznego co zwieksza prawdopodobienstwo uderzenia pioruna w ogole. Dodatkowo ten piorun z najwiekszym prawdopodobienstwdm uderzy w ten wystajacy ostro zakonczony obiekt.


@PDCCH: czyli lepiej, niż gdy uderza w łańcuchy, tak jak w ostatnim przypadku.

Nie. Spowoduje, że uderzenie pioruna w ten szczyt, który jest bardzo uczęszczany będzie mniej prawdopodobne.


@GordonL: skąd wiesz? Przecież są tam
  • Odpowiedz
@duncanidaho2: Ogólnie w to co uderzy piorun to nie da się przewidzieć. Problemem nie jest krzyż a że tam ludzi poszli, równie dobrze mogło by uderzyć w drzewo i w mgnieniu oka by się paliło bo energia piorunu to nawet 150 kA (średnio 30-50kA).

Przy pierwszych oznakach burzy powinni zawracać i możliwie szybko odpiąć się od łańcuchów.

Ps. Ludzie tam właśnie dla krzyża chodzą inaczej ta górka to po prostu
  • Odpowiedz
Piorun wcale nie uderza w najwyższy punkt


@damw: > wysokie drzewo... w drzewa walą pioruny.

@damw: > ale jesteś dzbanem

@damw: dowartościowałeś się już to się stasuj i wytrzyj monitor, przyznałem się do tego, że popełniłem błędy w wypowiedziach a teraz czytam komentarze mniej sfrustrowanych mirków więc nie przeszkadzaj
  • Odpowiedz
@PDCCH: tak mirku teraz dzięki tej dyskusji i postom kilku osób wiem więcej niż wiedziałem. Nie tylko z fizyki. Między innymi to, że dzbany do dyskusji używają inwektyw a goście z rigczem (jak Ty na przykład) nie muszą. Dzięki.
  • Odpowiedz
czyli lepiej, niż gdy uderza w łańcuchy, tak jak w ostatnim przypadku.


@Strzelec_Kurpiowski: Krzyż jest nieuziemiony, łańcuchy też nie, więc nie ma znaczenia większego czy piorun uderzy w krzyż czy w łańcuchy: cały czyt staje się wtedy zabójczy.

Zalezy gdzie stoisz drugą nogą ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@linijkana20cm: Jedna noga na ziemi niedaleko torów, druga noga na ziemi troszkę dalej od torów, wydaje mi
  • Odpowiedz