Wpis z mikrobloga

Mirki, jestem na etapie kupna mieszkania deweloperskiego typu prawie dziura w ziemi, ale to dobry moment, żeby zacząć rozeznawać się w kwestii inteligentnych rozwiązań mieszkania. Na tym etapie będę mógł dokonywać zmian lokatorskich, więc chcę mniej więcej rozplanować, gdzie jakich gniazdek i kabli będę potrzebował, żeby później nie trzeba było nic kuć.

Czy ktoś ostatnio miał styczność z inteligentnymi rozwiązaniami? Jak to u was wygląda? Jakie urządzenia spieliscie razem? O co najlepiej oprzeć te rozwiązania, Google home, autorskie rozwiązania dedykowanych firm?
Na pewno będę chciał sterować oświetleniem, klimatyzacją, najlepiej też zdalnie, np. włączenie klimy przez telefon wychodząc z biura, żeby było już chłodno jak wrócę.

Szukam inspiracji, chwalcie się jak u was to wygląda. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#mieszkanie #inteligentnydom #mieszkaniedeweloperskie
  • 12
  • Odpowiedz
@Drmscp: Długo nad tym myślałem ale dałem sobie spokój na etapie instalacji. W czasach modułów wifi za kilkanaście zł, szkoda instalować kabla w ścianie, bo to tylko potem ogranicza.

Jak chcesz wygodnie to zrób kontaktów z zapasem, ewentualnie kabel ethernetowy w okolice telewizora i będzie jak znalazł.
  • Odpowiedz
@Drmscp: na początek myślę że głębokie puszki byłyby mile widziane. Zawsze będzie można jakiś moduł wifi można wsadzić. Generalnie mieszkanie a dom to chyba zupełnie inne rozwiązania. W bloku nie będziesz kładł okablowania w gwiazdę i wszystko do rozdzielni, bo nie da się jej ładnie schować. Samo oświetlenie tez dwojako, albo z poziomu gniazdek, albo z poziomu sterowalnych żarówek. Wszystko ma plusy i minusy.

Sterowanie klimy można rozwiązać wg mnie na
  • Odpowiedz
@Drmscp: Co do klimatyzacji to najlepiej poszukaj modelu, który sam w sobie oferuje takie funkcje (wifi i zdalny dostęp). Wtedy masz pełne sterowanie funkcjami i odczyty parametrów, a nie tylko on/off. Sam kupiłem niedawno do nowego mieszkania Samsunga Windfree coś-tam (nie pamiętam dokładnie nazwy), ale wrażenia z użytkowania będę mógł opisać dopiero za jakieś dwa miesiące.
  • Odpowiedz
Z wifi jest ok jak nie mieszkasz w bloku. 2.4 GHz jest w blokach tak zapchane ze moduły gubią sieć i słabo to działa.


@Drmscp: Z wifi wiąże się jeszcze większe zużycie prądu, łatwiejsze celowe zakłócanie np. przez dzieciaka, któremu się nudzi i to, że każdy moduł musi mieć własne zasilanie.

Osobiście, w nowym mieszkaniu, rozważyłbym coś bazującego na skrętce i PoE. No i trzeba pamiętać o obejściach, byś w przypadku
  • Odpowiedz
@Drmscp: Hmm sam coś szukałem i widziałem ze samsung ma takie rozwiązania, nie wymagają okablowania żadnego tylko adaptery itd. Obczajales to?
  • Odpowiedz
@3Xpro: Jeszcze nie używam, temperatury póki co niezbyt upalne. W tamtym sezonie uruchomiłem na próbę kilka razy w jesieni - wiem tylko, że działa.
  • Odpowiedz