Wpis z mikrobloga

Mirki z #bojowkapiekarska #pieczzwykopem #chleb potrzebuję pomocy. Od mniej wiecej pol roku piekę chleby na zakwasie, ale jeszcze nie byłem zadowolony z żadnego bochenka - nie wyrastają. Próbuję rożnych przepisów, zmieniam hydrację i nic z tego. Wyrastają jak krowi placek, dosłownie. Po wyjęciu z koszyka i włożeniu do pieca się rozpływają. Dzisiejszy z gara, myslalem ze to mu pomoże. Jak widac...
Pobierz ComboBreaker - Mirki z #bojowkapiekarska #pieczzwykopem #chleb potrzebuję pomocy. Od ...
źródło: comment_ykixob31EFRc7Gl36b5hkt4jrOAn1OlL.jpg
  • 57
@skotfild: dzieki za podpowiedzi. Tym razem wypróbuję jakaś marketową mąkę z duża zawartością białka.
A wracając do king arthur - to chyba mamy u nas dostępny jakiś odpowiednik? O porównywalnych czy takich samych parametrach?
@ComboBreaker: trzymam cały czas w lodówce, wieczorem wyciągam i dokarmiam 1:2:2 i zostawiam na noc na blacie, rano wychodzę do pracy i ponownie dokarmiam go 1:2:2. Jak wracam z pracy podwaja lub potraja swoją objętość to mieszam składniki i wyrabiam ciasto. Resztę zakwasu wkładam do lodówki i sobie śpi, aż do następnego pieczenia. Piekę zwykle w weekend 2-3 bochenki na raz i starcza do końca tygodnia.
@ComboBreaker: przepis to tylko proporcje. Nie jestem doświadczonym, piekę dopiero od roku, nie jestem w stanie opisać co najlepiej lubię. Lubię eksperymentować z różnym skutkiem. Napiszę ci co najczęściej piekę:
Pszenna razowa t2000 20%
Pszenna t650 80%
Zakwas 20%
Sól 2%
Hydracja 75-85%

Autoliza 60min
Wyrabianie 10-20min
2x 45min laminacja
4x 30 min składanie
Dzielenie i wstępne formowanie 30 min.
Formowanie i garowanie w lodówce 12-24h
Pieczenie, nagrzewanie gara rzymskiego w
Bake with Jack


Jack, jak na Jankesa przystało, piecze z Kanadyjskiej mąki. Spokojnie ujmij 10% całości wody z przepisu. Jest w nim też sporo żyta, co konsystencji nie pomaga.

king arthur - to chyba mamy u nas dostępny jakiś odpowiednik


@ComboBreaker: nie ma. W uk też nie ma. To jest All Purpose Flour, stosunkowonmocno glutowa. W UK mąki są co do zasady dość słabe na białko, chyba że z kanadyjskim ziarnem.
@tptak: Jack jest Brytyjczykiem, jeśli dobrze kojarze.
Co jest magicznego w tej mące ze jest "endemicznym gatunkiem"?;p przeciez to są zmielone ziarna zboża, reszta mi wyglada na dorobioną ideologię. Polski młyn inaczej zmieli niz młyn na biofarmie w us? Nie rozumiem tego.
No spoko, to rozumiem. Ale czytając komentarze czy dyskusje na forach odniosłem wrażenie jakby z innej mąki chleb miał się nie udać. Stąd moje watpliwości i pytania.
@ComboBreaker: w Kanadzie rosną głównie zboża jare, które są wystawione na intensywne słońce, co powoduje bardzo wysoką zawartość białek. Miałem worek takiej, ciasto po zamieszaniu jest sprężyste jak kauczuk.