Wpis z mikrobloga

Zakładając, że Zygmunt August jednak utworzyłby polski kościół narodowy to mam następujące pytanie: czy przyjąłby on trochę więcej etyki protestanckiej, co odbiłoby się na mentalności Polaków? (ciężko jest mi dzisiaj sobie wyobrazić ten naród pracujący kilkaset lat temu od rana do wieczora na kapitalistyczne bogactwa) #historia #historiapolski
  • 5
  • Odpowiedz
@jbp1: przecież większość Polaków kilkaset lat temu pracowała na kapitalistyczne bogactwo od rana do wieczora tyle, że na rachunek szlachty szokującej zachód swoim bogactwem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jbp1: Pozwolę sobie użyć mojego ulubionego tekstu: "Jestem historykiem a nie jasnowidzem". ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie mamy możliwości ani podstaw by przypuszczać co mógłby zrobić Zygmunt August i wszelkie tego typu rozważania będą oscylowaly między zgadywaniem a wróżeniem z fusów. Za dużo jest możliwości i za dużo zmiennych ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@jbp1: Podejrzewałbym raczej coś w stylu pozbawionego papieża katolicyzmu. Polacy niewiele się przejmowali teologią (po zakończeniu sporów około-reformacyjnych z XVI wieku właściwie nie pojawił się u nas żaden wybitny teolog bądź ktoś o skali i klasie Skargi czy Hozjusza, nie mówiąc już o osobowościach po stronie protestanckiej, która znacznie się skurczyła), więc pewnie i pokrewieństwa ideowe z protestantyzmem skończyłyby się na tym, co postulowano w czasach Z.A. - komunia pod dwiema
  • Odpowiedz