Wpis z mikrobloga

@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII:

Jako ciekawostkę dodam, że np jak się robi kurs Harvardowski cs50 to tam na każdym kroku masz podkreślane, że styl pisania ma być konsekwetny i CZYTELNY dla innego człowieka i że właśnie nie warto robić jakiś #!$%@? muje dzikie wensze, bo co z tego jak potem będzie tak jak piszesz czyli inna osoba będzie się zastanawiała "co autor miał na myśli?"
Jeżeli chodzi o ostatni przykład z try..catch, to pokazał to tylko jako ciekawostkę i mówił, żeby za żadne skarby czegoś takiego nie robić.


@droptable: Jak rozumiem tę optymalizację, porównanie to n cykli a rzucenie wyjątku m cykli, więc dla długości pętli N=m/n to się już opłaca?
który jako pierwsze 2 operacje w gorących miejscach robi inlinowanie metod i unrollowanie pętli :)


@bzyku95: swoją drogą możesz się zdziwić jak często tego nie robi :D np podobny przykład jak z tego slajdu jeszcze w jre 10 się nie zoptymalizował, ale już w javie 11 - #!$%@?ło cała pętle i po prostu zwracało wynik w obu wersjach.
To może ja wytłumaczę. Po pierwsze przy optymalizowaniu wydajności kodu trzeba zawsze zadać sobie pytanie: czy warto? W większości przypadków odpowiedź na to pytanie brzmi "nie", ponieważ w dzisiejszych czasach moc obliczeniowa komputerów jest niewyobrażalnie tania, a z kolei praca programistów jest bardzo droga.


@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: i właśnie dzięki takiemu myśleniu mamy masę programów które zżerają za dużo ramu niż powinny, zużywają zbyt wiele czasu procesora niż powinny i zajmują zbyt dużo
W większości przypadków odpowiedź na to pytanie brzmi "nie", ponieważ w dzisiejszych czasach moc obliczeniowa komputerów jest niewyobrażalnie tania, a z kolei praca programistów jest bardzo droga.


@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: no niekoniecznie. Co z tego, że jest stosunkowo tania, ale i tak liczy się każdy grosz i zawsze firmy będą na to patrzeć.
ponieważ w dzisiejszych czasach moc obliczeniowa komputerów jest niewyobrażalnie tania, a z kolei praca programistów jest bardzo droga.


@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: To jest bardzo zgubne podejście do kwestii optymalizacji oprogramowania. Niedługo dojdziemy do ściany wydajności komputerów, a co za tym idzie, prędzej czy później trzeba będzie inwestować w prawdziwych specjalistów, którzy wiedzą co to optymalizacja. Brute-force w stylu "AMD wincyj rdzeniuf" kiedyś się skończy, razem z karierami ludzi, którzy programują na androida kółko