Wpis z mikrobloga

@Jendrej: ~なくてなりません znaczy dokładnie odwrotność tego, "muszę iść", tłumacząc słowo w słowo można się posilić na "nie wolno mi nie iść". Sam już nie wiem czy celowo trollujesz czy się pomyliłeś XD
@Jendrej: na pamięć ¯_(ツ)_/¯ Możesz poczytać internetowy poradnik do gramatyki typu tae kim/sakubi/imabi, albo w ogóle chwycić się za Dictionary of Japanese Grammar, ale ten już wypada dawkować powoli, bo to jednak słownik a nie podręcznik do gramatyki.

Najwięcej uczyć się należy czytając/słysząc rzeczywisty japoński w użyciu, jak nie rozumiesz jakiejś formy gramatujesz to googlujesz, zazwyczaj hasło "<forma gramatyczna (może być też w romaji) JLPT" doprowadzi cię do jakiejś rozpiski takiej
@jtank: ja myślałem w ogóle że to jest 行かなくて は なります, to właśnie jest problem z tymi formami, że nigdy nie wiadomo, że to jakaś specjalna forma jest. Więc googlowałem, ale mi niestety nie wyszło >:[
@Jendrej: tu niestety nie przeskoczysz walenia głową w ścianę dopóki nie pęknie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z czasem w końcu przestaną cie zaskakiwać nowe formy gramatyczne. W kazdym razie szukanie w google stron przeznaczonych dla ludzi uczących się pod JLPT pomaga, a wspomniany wcześniej DoJG jest fajny do późniejszego wyszlifowania braków.