Wpis z mikrobloga

Moja ulubiona bajka z dzieciństwa na podstawie książki jednego z moich ulubionych pisarzy z dzieciństwa (Gaiman). Wracam do niej często - polecam, to taka alternatywna wersja "Alicji w Krainie Czarów", gdzie tytułowa Koralina zawiedziona zapracowanymi rodzicami, trafia do świata idealnego tylko z pozoru, ucząc się, że to, co najwięcej warte ma obok siebie. Niby treść przeznaczona dla dzieci, bo traktuje o relacji rodzica z dzieckiem, ale tak naprawdę fabuła nie jest tak prosta, banalna i jednoznaczna jakby się mogło wydawać, teorii jest mnóstwo, każdy widz z pewnością zauważy w przygodzie Koraliny coś innego. Co warte podkreślenia - dużo, dużo mroku i gdy oglądałam mając te kilka lat, naprawdę czułam przerażenie, najmocniej wcale nie straszyły jump scary czy wygląd "Drugiej matki" (to ta wiedźma z gifu), a złożony portret psychologiczny antagonistki, jej czarna osobowość i motywacje, była wcielonym złem, bo robiła rzeczy okropne bez wytłumaczenia. Były też duchy w postaci dzieci, którym owa wiedźma odebrała duszę (oczy), po zabraniu im tego co najcenniejsze, zamknęła je w lochu niczym w piekle. Dla mnie to było coś i nigdy tej bajki nie zapomnę. Fabuła jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju, a postacie charakterystyczne, każdy bohater jest po coś i jest jakiś, jest specyficzny z wyglądu i charakteru (taki choćby Bobiński z rosyjskim akcentem, właściciel mysiego cyrku, ach!). Bajka ta wyróżnia się również wykonaniem, bo łącząc animację poklatkową z technologią 3D twórcy uzyskali niesamowity efekt, bajki się nie ogląda, ją się zjada oczyma i wyśmienita jest to uczta, podziwia się z rozdziawioną gębą tę płynność, precyzję, głębię, te szczegóły, nie mogłam uwierzyć, że każda postać była tak naprawę prawdziwie istniejącą laleczką (samych Koralin było aż 28 wersji, a jej min - ponad 200 tys.; produkcja była pracochłonna i czasochłonna, same przygotowania trwały dwa lata, zaś zdjęcia półtora roku). To bajka do zakochania.

#film #filmnawieczor #kino #bajki #gaiman #animacja
M.....a - Moja ulubiona bajka z dzieciństwa na podstawie książki jednego z moich ulub...

źródło: comment_5LX3hsa8g5oeooe8BgMW9fzgrRf7gv7J.gif

Pobierz
  • 22
@Quirang: Dobsz, przepraszam, być może nie rozplanowałam tego bloku tekstu, ale raczej bym go nie kroiła, robię to intuicyjnie, moja intuicja rzadko mnie zawodzi, tego tekstu nie jest aż tak dużo. Rzekoma niewygoda podczas czytania nie jest żadnym usprawiedliwieniem, ale nie musisz czytać, ja to i tak piszę bardziej dla siebie, kocham tę bajkę i się tą miłością dzielę, nie oczekując, że ktoś będzie tę miłość podzielał.
@MK-Ultra: fajny klimat, tak mi sie przypomniala bajka o ,,Gaimanowskim'' tytule ,,Sandman''. Jedni bali sie buki za dzieciaka ja sie balem postaci z tej bajki bo mialem- wtedy, nieprzyjemnosc obejrzenia tej bajki na vhs. Fajna bajeczka z perspektywy czasu, technologia wykonania tez ncizego sobie, noi klimat i groza. Moim zdnaiem, tak samo dzis straszna jak kiedys.
https://www.youtube.com/watch?v=UjgHbRrnjhU
@Zgrywajac_twardziela: @Budo: A próbowaliście wpisać w wyszukiwarkę, nie wiem... np. Koralina? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TDTK33rus: Moment przejścia z bezinteresownej miłości drugiej matki do jej rzeczywistych planów - do przyszycia Koralinie guzików, albo zaszyty uśmiech Wybiego, albo topienie mecha-dłoni w studni, albo ten rozpaczliwy krzyk wiedźmy i zbliżanie się drzwi gdy Koralinie udało się już je zamknąć, albo... dużo tych momentów, tych przerażających smaczków. To
M.....a - @Zgrywajac_twardziela: @Budo: A próbowaliście wpisać w wyszukiwarkę, nie wi...

źródło: comment_NUi0qP8dpdepBwQKvyeJ3690RhT7myFE.jpg

Pobierz
tytułowa Koralina


@Zgrywajac_twardziela: Oryginalny tytuł animacji to "Koralina", "tytułowa Koralina", więc w tytule widnieje słowo Koralina, a zatem nie ma potrzeby się powtarzać i pisać coś w stylu: tytułowa Koralina z filmu "Koralina". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wiem jak stary jesteś, ale ja 10 lat temu chyba byłam jeszcze dzieckiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MK-Ultra:

Oryginalny tytuł animacji to "Koralina", "tytułowa Koralina", więc w tytule widnieje słowo Koralina, a zatem nie ma potrzeby się powtarzać i pisać coś w stylu: tytułowa Koralina z filmu "Koralina". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No dobra no upośledzony jednak jestem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nie wiem jak stary jesteś, ale ja 10 lat temu chyba byłam jeszcze dzieckiem. ( ͡° ͜
Zgrywajac_twardziela - @MK-Ultra:
 Oryginalny tytuł animacji to "Koralina", "tytułowa...

źródło: comment_8xcfXT3dI1nbgtLj1zcxgIyPBoboBmUb.jpg

Pobierz