Wpis z mikrobloga

@beQuick: W dniu 3.08.1920 r.* na skutek ran brzucha i nogi odniesionych po wybuchu granatu artyleryjskiego zmarł ppor. Bronisław Lubański (Lobański, Lubawski) - dowódca 2 baonu w 1 "Pułku Aeropiechurów". Po śmierci jego zwłoki zostały przewiezione do Warszawy i pochowane na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Ppor. Lubański został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 387, ponadto rozkazem Ministra Spraw Wojskowych L. 2005 z 1921 r. otrzymał odznakę oficerską aeronautów obserwatorów.

"Pułk Aeropiechurów" - 1 Pułk Aeronautyczny, "uziemiona" formacja wojsk balonowych, która z uwagi na brak sprzętu i manewrowy charakter wojny z bolszewikami walczyła jak "zwykła" piechota.

Inicjatorem utworzenia pułku był płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz (dowodził jednostką od 20.07 do 5.09.1920 r.). Pułk ten wziął udział w walkach na Podlasiu i Mazowszu, szczególnie w dniach od 24.07.1920 r. do 15.08.1920 r. w rejonie Siedlce-Sokołów-Ostromenczyn-Platerów.
Płk Wańkowicz w dniu 5.08.1920 r. na czele 1 Pułku Aeronautycznego zdobył i utrzymał miasto Sarnaki. Pozbawiony zaopatrzenia i łączności odpierał ataki przeważających liczebnością i uzbrojeniem oddziałów wroga. Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 5020 i Krzyżem Walecznych.

Trzeci Order VM (nr 400) trafił do ppor. obs. bal. Jana Rybki, który objął dowództwo po śmierci ppor. Lubańskiego. Wraz z grupą ok 80 żołnierzy przeprowadził brawurowy atak zaskakując znacznie przeważających (około dziesięciokrotnie) przeciwników. Zdezorientowane oddziały sowieckie zaczęły się cofać, po krótkiej wymianie ognia puściły się do ucieczki. Uchodzący żołnierze próbowali przekroczyć rzekę wpław jednak Polacy otworzyli silny ogień zadając wrogowi wielkie straty. Na przeciwniku udało się zdobyć jedno działo, 3 k. m., amunicję oraz pojmać 14 jeńców.

Poza 3 Orderami VM żołnierze 1 PAer otrzymali 66 Krzyży Walecznych, w trakcie walk poległo 19 oficerów i żołnierzy.
1 Pułk Aeronautyczny został rozformowany we wrześniu 1920 r.
Pomimo "naziemnego" charakteru walki była to formacja wchodząca (przynajmniej częściowo) w skład lotnictwa polskiego

~Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 w ramach skynet-project.com

* Według niektórych źródeł ppor. Lubański został poważnie ranny w dniu 1.08.1920 r. pod Platerowem (w okolicy Siedlec) a zmarł na skutek ciężkich obrażeń w dniu następnym.

#100lecielotnictwawojskowego #historia #ciekawostki #lotnictwo #samoloty #wojsko #lotnictwoiirp #piechota #gruparatowaniapoziomu #rocznicanadzisiaj #siedlce #balony #warszawa #mazowsze #virtutimilitari
beQuick - @beQuick: W dniu 3.08.1920 r.* na skutek ran brzucha i nogi odniesionych po...

źródło: comment_kD23OlhAaKXgmOXPkyBdudgvhdPqEi3Q.jpg

Pobierz