Wpis z mikrobloga

#pc #komputery
Witam, pomóżcie Mircy z problemem komputerowym, dokładnie ze zdiagnozowaniem która część szwankuje.
Po ponad miesiącu leżenia w serwisie, dostałem wiadomość że nie wykryto wady, karta graficzna(gainward gtx 1060 6gb) zostaje odesłana, nie wiem co mam robić, sprawdzałem zasilacz, w lokalnym serwisie podłączyli go do specjalnego urządzenia, wszystko OK( zasilacz cx650m corsaira, komputer złożony trochę ponad rok temu, do tej pory działał na tym zestawie bezawaryjnie), karta wyłącza się przy większym obciążeniu(gaśnie obraz, wiatraki w karcie rozkręcają się na maksa, pomaga reset, robi się to losowo w bardziej wymagających grach/benchmarkach, udało mi się znaleźć jeden moment kiedy robi to zawsze, przy regulowani grubości postaci w Falloucie 4¯\_(ツ)_/¯). Próbowałem na nowej instalce windowsa na innym dysku, to samo.

Na czas wysyłki do serwisu kupiłem używaną kartę GTX 650, ta działa bez zarzutu(co prawda ma mniejszy pobór mocy, więc jeśli to jednak coś z zasilaczem, to może to nie występować w zestawieniu z tą karta:( )
płyta główna X470 GAMING PLUS MSI(wgrałem aktualny bios), procesor Ryzen 2600x, ram 2x8gb Goodram.
Strasznie mnie to denerwuje, za samą kartę zapłaciłem ponad 1000zł, komputer złożyłem z allegro przez ich raty 0%, jeszcze go nie spłaciłem, a już się skończyło granie, boję się że to coś z płytą główną, a że płyta jest MSI, to będę miał tak jak inni użytkownicy tej wspaniałej firmy(w tym ja też miałem z nimi przejścia z inną ich płytą, co ciekawe nie w polskim serwisie, a w UK, widać polityka dymania bez wazeliny jest u #msi międzynarodowa), po wysłaniu na gwarancje standardowa formułka: gwarancja nieważna, pogięte piny, mimo że wszystko było zabezpieczone jak należy.

A może to jednak zasilacz?

Miał ktoś podobne objawy?

Jak karta wróci zaniosę ją do lokalnego serwisu komputerowego, ale już z nimi rozmawiałem przed wysyłką karty, są niechętni do sprawdzania jak u nich nie kupowałem, a jako że są jedynym serwisem w małym miasteczku, to niestety nie mam alternatywy, bo nie znam nikogo z komputerem stacjonarnym(takie czasy).

Jak na to teraz patrzę, to jednak mogłem dołożyć i kupić złożony, to by się sklep bujał.

dzięki
RabarbarDwurolexowy - #pc #komputery 
Witam, pomóżcie Mircy z problemem komputerowym...

źródło: comment_h0tQPJRmOYWyFWlkzh5ze8zfwSyqJFL6.jpg

Pobierz
  • 22
@Suheil-al-Hassan: według moich wyliczeń mam zapas mocy, plus działało wszystko ponad rok bez problemu z podłączonymi wszystkimi portami USB, typu kierownica, 2 joysticki, pedały, kilka dysków, klawiatura świecąca, mysz świecąca, pełno dupereli, działało bez problemów, liczyłem na takiej stronie specjalnej, to mam jeszcze zapas mocy, a teraz się wyłącza nawet jak wszystko odłączę, zostaje tylko jeden dysk SSD i klawiatura/mysz
@RabarbarDwurolexowy: Raz, skoro na innej grafice działa, to złącze PCiE jest sprawne, wszak inna karta działa.
Podaj co masz w komputerze, dokładnie wszystko.

Ilość dysków i jakie ( modele)
LED
Wiatraki ilość i modele
Grafika
Procesor
Wszystko co jest wpięte w komputer bez klawiatury, myszki i monitora, chodzi mi o wszystko co podpinasz do MOBO

Podepnij kartę, włącz grę i bencha, wąchaj kartę czy coś nie śmierdzi.
@RabarbarDwurolexowy: Zależy czym sprawdzali zasilacz, pewnie tylko napięcia czymś takim jak na filmie, a pod obciążeniem zasilacz i tak może nie trzymać prawidłowych napięć. Zasilacz albo płyta niestety. Mi za miesiąc stuknie 3 lata jak składałem kompa i też prawdopodobnie płyta albo zasilacz nawala. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Elec - @RabarbarDwurolexowy: Zależy czym sprawdzali zasilacz, pewnie tylko napięcia c...
@ruum: z tego co pamiętam to 40/70, to nie temperatura, też tak myślałem, ale zaraz po dopaleniu, na zimno wywala się przy tym regulowaniu grubości postaci w falloucie 4, czyli tam musi być skok czegoś, tylko nie wiem czego, bo zawsze w tym momencie wywala, nawet jak karta ma 50 stopni, monitorowałem napięcie, częstotliwość i temperaturę z gpu-z podczas regulacji grubości postaci(jedyny sposób w jaki mogę na 100% wywołać wyłączenie), to
Zależy czym sprawdzali zasilacz


@Elec: Tak właśnie, na 99% takim czymś. Próbowałem kiedyś kupić coś do testowania zasilaczy pod obicążeniem i nie udało mi się znaleźć. Wszyscy robili sami takie urządzenia.
Ilość dysków i jakie ( modele)

LED

Wiatraki ilość i modele

Grafika

Procesor

Wszystko co jest wpięte w komputer bez klawiatury, myszki i monitora, chodzi mi o wszystko co podpinasz do MOBO


@Deadlyo:
Pamięć RAM DDR4 GOODRAM IRDM X 8GB 3000MHz CL16 dwie kości
procesor Ryzen 5 2600x ze stockowym wiatrakiem
dysk ssd Sandisk ultra II
zasilacz cx650m corsair
płyta główna X470 GAMING PLUS MSI
grafika gainward gtx 1060 6gb
@RabarbarDwurolexowy: A sprawdzałeś inny zasilacz?
Skoro zmieniłeś kartę na inną i dawała rady to może sam zasilacz nie ma jużtyle życia, felerna sztua etc.

Powiedz mi tylko, poprzednie GPU które podłączyłeś zasilane było tylko z slotu PCiE czy był też PIN i jak tak to ile PIN
GTX 1060 6GB masz 6 czy 8 PIN?
@RabarbarDwurolexowy: No skoro 1060 wymaga więcej mocy a 650 mniej.
Sprawdź czy bez podłączenia PIN6 do 1060 będzie to samo.

Wydajność spadnie ale zyskasz jakieś podłoże do złapania.
Wypnij PIN i włącz jakiś benchmark, sprawdź czy dzieje się coś podobnego, czy obraz szaleje etc.
Możesz w między czasie temperatury kontrolować czy nie przegrzewa się grafika.

Skoro serwis nie uznał GPU jako wadliwego to możliwe że zasilacz
@RabarbarDwurolexowy: Pójdzie, nie będzie działała w 100% wydajności ale odpali i uruchomi się.
Sprawdź, możliwe że sam MOLEX PIN do GPU jest uszkodzony.

Jeżeli w teście nic co się działo się nie wydarzy to rozważ wymianę zasilacza wystarczy Ci 450W
Ja mam i7 6gen 1660 6gB + 10 wiatraków w PC i mi 450 wystarcza bo zużywam ledwo 390W