Wpis z mikrobloga

jak mam dezynfekować fermentator wodorotlenkiem sodu (sodą kaustyczną)? rozrobić roztwór ile litrów na fermentator? wlać tylko trochę i zostawić? z tego co czytałem to

Staramy się, aby rozpuszczona soda – ług sodowy miał kontakt z całą powierzchnią czyszczoną, przez minimum 30 minut.

jak mam to zrobić? przecież zalewanie całego fermentatora roztworem jest kompletnie nieopłacalne porównując do innych środków które nie muszą mieć kontaktu z całą powierzchnią (np piro). Mam wlać 4-5 litrów i machać wiadrem przez pół godziny? przecież to głupie i męczące
#piwowarstwo
  • 7
i jeszcze mam pytanie czy mogę używać przeterminowanego o dwa lata jodowego wskaźnika skrobi (próba jodowa)
oraz ile mniej więcej trwa dostawa w alepiwo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@przeczki: albo zalewasz cały fermentor albo machasz. Ja robię tak że zalewam kilka litrów i macham co jakiś czas, później na bok i co kilka godziną zmiana położenia.
Czytałem ze ludzie zalewają fermentor i później przelewają roztwór do innego itd.
@przeczki: soda kaustyczna służy głównie do mycia, chociaż ma właściwości dezynfekujące. Najlepiej zrobić 3-4 litry roztworu 2-3 % naoh i machać fermentorem co jakiś czas. Jest to upierdliwe i trzeba uważać, zwłaszcza jak woda jest gorąca. Roztwór można przechowywać i używać wielokrotnie. W domowych warunkach przydatna raczej po zakażeniach najlepiej z podchlorynem, lub gdy sprzęt lub fermentory są bardzo usyfione. Ale za to po myciu sodą, płukaniu, potem myciu kwasem i
@Szkalownik: Ja nie płuczę octem tylko aż przestanie być ślisko. Fakt trochę schodzi wody.
Octem pewnie szybciej zneutralizować ale łatwo potem wypłukać dla odmiany jego zapach?