Wpis z mikrobloga

Tikka masala z chlebkami naan.
Prosty przepis krok po kroku poniżej!

#gotujzwykopem #gotujzkreckiem #przepisy #jedzenie #kuchnia

Drogie Mirki i Mirabelki, co jakiś czas pojawia się tutaj pytanie o tikka masala.
Chciałbym przedstawić tutaj mój przepis, który wypracowałem w ciągu kilku lat metodą prób i błędów, a zarazem jest na tyle prosty, że każdy da sobie z nim radę.

Informacje:
1. Przepis jest przeznaczony dla osób początkujących w kuchni indyjskiej. Oryginalne przepisy są odrobinę inne, ale są to różnice, które w minimalny sposób wpływają na ostateczny smak dania. Dotyczą np. nieco uboższej mieszanki przypraw służącej do marynowania miesa.

2. Przepis łączy ze sobą tikka masala, oraz murgh makahni (butter chicken). Różnice pomiędzy tymi potrawami są niewielkie, starałem się wyciągnąć z każdej z nich to, co najlepsze.
Tikka masala uchodzi za potrawę brytyjską wzorowaną na potrawach indyjskich, murgh makhani jest potrawą indyjską. Różnice są kosmetyczne i zazwyczaj dotyczą sporej ilości masła klarowanego w murgh makhani, oraz śmietany w tikka masala.

3. Taguję #wegetarianizm, ponieważ uważam, że to idealna potrawa dla początkujących wegetarian. Sos jest na tyle aromatyczny i smaczny, że mięso spokojnie można zastąpić np. krewetkami, lub grillowanymi warzywami, w szczególności, jeśli spożywamy go z chlebkami naan.

4,76 Korwin

6. Przepis jest na przygotowanie potrawy na jeden posiłek dla 4 osób. Warto zrobić go więcej, bo wciąga :)
Przepis napisałem w ten sposób, by wykorzystywać w maksymalny sposób opakowania przypraw, by nie wietrzały po otwarciu.

7. Jeśli nie chce nam się robić chlebków naan, można podać z ryżem. Serwujemy wówczas w ten sposób, że podajemy na talerzu ugotowany ryż, a obok miseczkę z sosem i łyżką, by można było nakładać sobie sos na ryż wg potrzeb.

8. Brak punktu 5.

9. Można na to różowego wyrwać (ale lepiej zrobić łagodną wersję)
paramyksowiroza - Tikka masala z chlebkami naan. 
Prosty przepis krok po kroku poniż...

źródło: comment_EQqrRRs1lCsTPq7CCsMAbtCQKFXDMhmz.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
Gotowanie rozpoczynamy 3 godziny wcześniej. Chcemy, by mięso się zamarynowało, a chlebki naan muszą urosnąć.
Na początku robimy garam masala, czyli mieszankę przypraw, którą wykorzystamy do marynowania mięsa, oraz do sosu:

- opakowanie kminu rzymskiego (kuminu) (15g)
- opakowanie kardamonu mielonego (10g), lub 7-8 nasion w całości
- 2 łyżki nasion kolendry
- 10 ziarenek pieprzu
- 20 goździków
- łyżeczkę gałki muszkatołowej
- pół łyżeczki cynamonu
- 8 listków laurowych

Wszystko
paramyksowiroza - Gotowanie rozpoczynamy 3 godziny wcześniej. Chcemy, by mięso się za...

źródło: comment_W94LIeXpamgQVsbQ7C3NszZ4H0nkSTZO.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Przechodzimy do mięsa. Oryginalnie należy użyć kurczaka, ale ja wolę indyka, więc wykorzystałem

- 0.7 kg piersi z indyka.
-100 g jogurtu
- 2 łyżki soku z cytryny

Mięso kroimy na dość spore kawałki (takiej wielkości, jakbyśmy chcieli zrobić z niego szaszłyki).
Solimy i wsypujemy ok 1/3 garam masala, którą zrobiliśmy. Zalewamy wszystko jogurtem, dodajemy sok z cytryny, mieszamy i odstawiamy do lodówki, by się marynowało przez 2 godziny.
paramyksowiroza - Przechodzimy do mięsa. Oryginalnie należy użyć kurczaka, ale ja wol...

źródło: comment_zpxz0B0QNLD916GCxqwWz1pLJBqCwPlU.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Rozpoczynamy ciasto na chlebki naan.
Potrzebujemy:

- 1 szklanka maślanki
- 3 szklanki mąki
- opakowanie suchych drożdży
- 2 łyżki oleju
- szczypta cukru
- łyżeczka soli
- masło klarowane (ale to już później)

Maślankę podgrzewamy, by była lekko ciepła. Wsypujemy cukier, oraz drożdże i czekamy 15 minut, aż drożdże zaczną pracować i powstanie lekka piana. Dodajemy olej, mąkę i sól i wyrabiamy ciasto, aż będzie odklejać się od miski. Powinno
paramyksowiroza - Rozpoczynamy ciasto na chlebki naan.
Potrzebujemy:

- 1 szklanka...

źródło: comment_RqFrQ3APw2ueFiMeYWn57UKZDK9Z5jQs.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
W garnku (najlepiej dość głębokim, żeby wygodnie było potem blendować) rozgrzewamy 2 łyżki oleju i wrzucamy pozostałe 2/3 garam masala. Czekamy chwilę, aż posmażone przyprawy puszczą aromaty i wrzucamy posiekaną cebulę. Podsmażamy kilka minut, w międzyczasie krojąc pomidory na kawałki ( tutaj też nie musimy się specjalnie starać ). Do podsmażonej cebulki dodajemy imbir, czosnek i ostre papryczki, podsmażamy, aż czosnek zacznie pachnieć i wrzucamy pomidory. Wszystko dusimy ze 20 minut, aż
paramyksowiroza - W garnku (najlepiej dość głębokim, żeby wygodnie było potem blendow...

źródło: comment_o3tn6llyPCan9UDcSDL3EZ6dqGya1eqK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Zawartość garnka blendujemy na gładko. Próbujemy. Będzie mdłe. Dodajemy 2 łyżki koncentratu pomidorowego i pół łyżeczki cukru. Solimy do smaku.
Sos powinien być lekko kwaskowaty i mocno aromatyzowany przyprawami.
Jeśli nadal jest mdły, dodajemy więcej koncentratu.
Dodajemy mięso i wstawiamy na mały ogień, by powoli się dusiło.
Możemy dodać śmietanę. Ja nie dodaję, ale co kto lubi...
paramyksowiroza - Zawartość garnka blendujemy na gładko. Próbujemy. Będzie mdłe. Doda...

źródło: comment_lirSNggLVj0hKz1Bs0kDaFQnsqTdiwEe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Każdą kulkę rozwałkowujemy na wielkość patelni którą dysponujemy. Patelnię rozgrzewamy, dodajemy odrobinę masła klarowanego i wrzucamy pojedynczy chlebek.

Gdy zauważymy, że na powierzchni pojawiają się bąbelki powietrza, odwracamy chlebek na drugą stronę. Po każdym odwróceniu chlebka, oraz wrzuceniu nowego, dodajemy na patelnię odrobinę masła klarowanego, by patelnia nie była całkowicie sucha.

Chlebki można piec również w piekarniku, ale polecam robienie ich na patelni z masłem klarowanym. Dzięki temu nabierają świetnego, maślanego smaku,
paramyksowiroza - Każdą kulkę rozwałkowujemy na wielkość patelni którą dysponujemy. P...

źródło: comment_vFqVU1CKlmAW7C8J88QWibT4J1ezOrR7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@paramyksowiroza: raz robiłam przepis z kwestii smaku i wyszło bardzo dobre, twój jest bardziej dopracowany i wszystko zrobione od podstaw napewno, plusuję za napracowanie i życzę smacznego bo wygląda zajebiście!
  • Odpowiedz