Wpis z mikrobloga

#medycyna #leki #boldupy #apteka

Ludzie #!$%@? zrozumcie jak kupujecie jakiś lek to liczy się ta mała nazwa napisana kursywą po łacińsku pod nazwą markową leku danego producenta. Nie ma znaczenia jakiego producenta kupicie lek i o jakiej nazwie markowej, jeżeli nazwa substancji czynnej i jej ilość jest taka samo to jest dokładnie to samo! Możecie zaoszczędzić masę pieniędzy i czasu bo nie będziecie latać po aptekach szykając np Euthyroxu, którego jest brak wszędzie za to panie w aptece mają pełno innych leków z t3 od innych producentów w takej samej dawce. Krew mnie zalewa jak słyszę w aptece kogoś, że on zamiennika nie chce bo to nie to samo, bo się boi, bo chce tak jak lekarz napisał na recepcje. Niewiedza na temat leków wśród polaków jest przerażająca. Kiedyś przez takie coś moja znajoma cierpiała przez całą noc, a nie musiała gdyby jej siostra zdecydowała się wykupić lek z recepty od innego producenta. Ale #!$%@? nie, nie ma tego co na recepcie to proszę zamówić odbiorę jutro. Jaaaa #!$%@?, rozstrzelałbym. W podstawówce powinna być obowiązkowa edukacja na temat leków.
  • 33
@serczi: czemu się denerwujesz na ludzi a nie np. na lekarzy którzy wystawiając recepty powinni o tym informować ludzi? Myślę to oni są głównymi winowajcami. Firmy farmaceutyczne ich przekupują więc ci są lojalni wobec nich a nie wobec ludzi którym powinni służyć.
jeżeli nazwa substancji czynnej i jej ilość jest taka samo to jest dokładnie to samo!


@serczi: Akurat tutaj nie bądź taki pewny. Bo to nie jest dokładnie to samo. Czynnik może być z innego źródła/kraju/producenta i znajdować się w innym miejscu granicy tolerancji na przykład "zanieczyszczenia".
Ciśnieniowcy w tym ja są tutaj idealnym przykładem. Po kilku latach stosowania jednego leku skorzystałem z tańszego zamiennika z "identycznym" składem i odczułem już to
@AtrFib25 to jest to samo czyli Wenlafaksyna, da się tą substancję narysować cząsteczkowo. Jeżeli jest inna w jednym z tych leków, który wymieniłeś, nie można jej nazwać Wenlafaksycyną. Jeżeli ma inny czas uwalniania to się zgodzę. Jest to określone na opakowaniu i farmaceuta powinien umieć dobrać zamiennik z takim samem czasem uwalniania. Np: o wydłużonym czasie uwalniana.

Wikipedia:

Lek generyczny, lek odtwórczy, generyk – określenie leku będącego zamiennikiem leku oryginalnego, zawierającym
@serczi: A ja wczoraj właśnie wziąłem z apteki cefuroksym od dwóch różnych producentów, bo akurat tego, co lekarz przypisał było tylko jedno opakowanie. Nie wiem po #!$%@? się rzucać że to nie to samo, skoro aptekarka nawet nie może Ci sprzedać nic o innym składzie niż to, co masz na recepcie xD