Wpis z mikrobloga

#medycyna #leki #boldupy #apteka

Ludzie #!$%@? zrozumcie jak kupujecie jakiś lek to liczy się ta mała nazwa napisana kursywą po łacińsku pod nazwą markową leku danego producenta. Nie ma znaczenia jakiego producenta kupicie lek i o jakiej nazwie markowej, jeżeli nazwa substancji czynnej i jej ilość jest taka samo to jest dokładnie to samo! Możecie zaoszczędzić masę pieniędzy i czasu bo nie będziecie latać po aptekach szykając np Euthyroxu, którego jest brak wszędzie za to panie w aptece mają pełno innych leków z t3 od innych producentów w takej samej dawce. Krew mnie zalewa jak słyszę w aptece kogoś, że on zamiennika nie chce bo to nie to samo, bo się boi, bo chce tak jak lekarz napisał na recepcje. Niewiedza na temat leków wśród polaków jest przerażająca. Kiedyś przez takie coś moja znajoma cierpiała przez całą noc, a nie musiała gdyby jej siostra zdecydowała się wykupić lek z recepty od innego producenta. Ale #!$%@? nie, nie ma tego co na recepcie to proszę zamówić odbiorę jutro. Jaaaa #!$%@?, rozstrzelałbym. W podstawówce powinna być obowiązkowa edukacja na temat leków.
  • 33
  • Odpowiedz
Wiki: "Według badań różnica w przyswajalności leków generycznych i oryginalnych wynosi ok. 3,5%, co jest porównywalne z różnicami występującymi dla różnych partii tego samego leku oryginalnego[9]."
  • Odpowiedz
@serczi podobne problemy widziałem przy olanzapinie. Pacjenci nie zaskakiwali na innych preparatach do wstrzykiwań, tylko dopiero na Zyprexie.

Przy lekach na nadciśnienie jest podobnie. Skoro np. Tritace (ramipril) jest wypróbowany, to po co szukać jakichś zamienników z innych firm? Nie bez powodu też lekarze dają klauzulę NZ na recepcie (nie zamieniać)
  • Odpowiedz
@serczi:

Ludzie #!$%@? zrozumcie jak kupujecie jakiś lek to liczy się ta mała nazwa napisana kursywą po łacińsku pod nazwą markową leku danego producenta.


Tak, i jeszcze informacja dotycząca postaci leku i jej dawki ( ͡°
  • Odpowiedz
@Nic_tu_po_mnie: ciśnieniowcy to często też nerwicowcy. Żeby naprawdę przekonać się, jak reagujesz na ten nowy lek, ktoś musiałby podawać Ci losowo tabletki raz tego nowego, raz starego, tak żebyś nie wiedział, jaką dostajesz.
  • Odpowiedz
@serczi: miałam o tym pisać, ale widzę, ze @spardo: już o tym wspomniał. Wiele zamienników można bez problemu stosować wymiennie. Są jednak określone grupy leków, gdzie te różnice w maksymalnych stężeniach 80-125% to zbyt dużo - wtedy pacjent ustawiony na jednym leku może bardzo źle zareagować, jeśli spróbuje brać zamiennik. Z jednej strony warto edukować, że można dużo taniej kupić jakiś ibuprofen DOZ zamiast Ibum, z drugiej lekarze
  • Odpowiedz