Wpis z mikrobloga

Mirki, taki szybki protip dla laika poproszę. Używam #raspberrypi (3b+) do #retropie . Obecnie

CPU: 74°C/165°F GPU: 74°C/165°F
Bez odpalonej gry. Obudowę mam taką, a radiatory takie.

Temp. wydaje mi się za wysoka. W necie bardzo dużo informacji, ale może ktoś z was po prostu zmienił obudowę, jakiś wentylator zainstalował i byłby w stanie polecić konkret.
  • 12
@unhit: Pasta/taśma do radiatorów coś słabo działa, wymień. No i obudowa bez otworów wentylacyjnych, do tego jakiś wiatraczek i tak jak u mnie 30,5 stopnia :D
Bez odpalonej gry. Obudowę mam taką, a radiatory takie.


@unhit: Ale, że w zamkniętej obudowie? Tam nie ma gdzie ta temp uciekać a te mini radiatorki raczej działają jak bufor niż faktycznie są w stanie wymieniać temp z otoczeniem.

Tu masz jakiegoś dziwnego typa, który robił testy. Ogólnie to najczęściej jest tak, że nawet bardzo kiepskie chłodzenie aktywne jest lepsze od chłodzenia cłodzenia pasywnego.
Kryspin013 - > Bez odpalonej gry. Obudowę mam taką, a radiatory takie.

@unhit: Ale...
@unhit: prawdę mówiąc to zastanów się jakie realnie efekty chłodzenia będzie miał ten wiatraczek o tak małej średnicy.


@houk: myślisz, że ten wiatraczek dużo zmieni? On jest gruby. Jak założysz obudowę z nim to nawet nie ma miejsca na mini radiator.
@unhit: Takie temperatury nie są spowodowane złą obudową tylko złym oprogramowaniem. Większość obrazów (retropie też) domyślnie podkręca procesor malinki, niektóre do oporu - tak że potrafi się wyłączyć z przegrzania nawet jak jest nieużywana... Sam mam taką obudowę:
https://botland.com.pl/pl/obudowy-do-raspberry-pi/12099-obudowa-raspberry-pi-model-3b3b2b-rs-pro-plus-czarna-z-klapka-700461871583.html
I na domyślnych ustawieniach nie ma żadnych problemów z przegrzewaniem. Zanim zdecydujesz się na zakup nowej obudowy sprawdź jak mocno masz podkręcony procesor:

sudo nano /boot/config.txt

To co cię najbardziej interesuje to:
@chciwykrasnolud: W config.txt żadna z tych wartości nie jest ustawiona jawnie. Jak dałem "vcgencmd getconfig int", to widzę:

arm
freq=1400
corefreq=400
gpu
freq=300

overvoltage ani forceturbo nie pokazuje, więc zakładam, że wartości domyślne (czyli jakie?).

PS. Bez obudowy temp. nie przekracza 63 C nawet pod obciążeniem.
@chciwykrasnolud: Zmieniłem, zrebootowałem, chociaż widocznego efektu nie było. Przed zmianą procek był w bezczynności, measure_clock zwracało już minimalną wartość 600. Limit na 1200 pomoże pewnie podczas obciążenia.

Zrobiłem jeszcze jedną przyziemną rzecz: wyjąłem malinę z wnęki w szafce rtv i... temp. spadła do 53C w bezczynności. Niezły rozrzut, malina w obudowie we wnęce 74C, naga na blacie 53C.

Dzięki.