Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!
Najwyższa pora odświeżyć #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Od tej środy ruszy mirkoprojekt niespodziewajowy, o którym będzie więcej w późniejszej części wpisu. A na początek: o nowościach na niebie i na ziemi.

Po pierwsze: za dwa tygodnie wyjeżdżam do MIT. Będę tam prezentował wyniki prac nad gwiazdami kontaktowymi, które były obserwowane przez kosmiczny teleskop Keplera. Zamierzam użyć danych z teleskopu kosmicznego TESS do kontynuacji badań, a konfa na której będę, ma być właśnie poświęcona temu instrumentowi. Zbieram zamówienia na pocztówki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zrobimy z tego zabawę ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wyślę pocztówki do pierwszych trzech osób, które w komentarzach wyrażą chęć otrzymania kartki oraz napiszą krótką rymowankę do słów "astronom", "MIT" i "kosmos" :)).

Po drugie: Dziś (wtorek) mamy częściowe zaćmienie Księżyca (link). Szczęśliwcy z bezchmurnym niebem mogą oglądać przyciemniony Księżyc na południowym niebie, nisko nad horyzontem. Najlepszy efekt będzie trwał od 22:00 do 1:00 w nocy naszego czasu. Zachęcam, bo to fajnie wygląda :)

Po trzecie: odkopałem się z papierkologii i mam nieco więcej czasu na prowadzone przeze mnie od dziesięciu lat drobne prace powiązane z historią polskiej astronomii \o/. Z przyjemnością poopisuję ciekawe eksponaty, które są obecnie na wystawce historycznej w Obserwatorium w Krakowie, a także omówię dokumenty, które od czasu do czasu dają się znaleźć w przeróżnych aktach. Jednym z ciekawszych jest list, który chcąc ocalić od zapomnienia, oprawiłem i mam w gabinecie. List jest nadany 3 czerwca 1881 roku z Waszyngtonu do profesora Franciszka Michała Ignacego Karlińskiego, który od 1862 roku przez 40 lat szefował naszemu Obserwatorium. Najbardziej frapujący jest fragment listu dotyczący właśnie Obserwatorium, a mówiąc ściślej, jego nazwy. W liście można przeczytać o "Imperial Royal Observatory of Cracow". Uważny czytelnik może teraz się zastanawiać, skąd przydomki "Imperial" oraz "Royal" przy obserwatorium w Krakowie, podówczas niewielkim, galicyjskim mieście. Rozwiązanie zagadki jest proste, jeśli przypomnimy sobie, że wszystkie instytucje uniwersyteckie wcielonego po rewolucji krakowskiej Wielkiego Księstwa Krakowskiego do Austrii były domeną Franciszka Józefa I. Wszystkie własności Cesarza nazywane były jako "Cesarsko-Królewskie" (w oryginale: K.u.K. - Kaiserlich und Königlich). Stąd też nasze krakowskie Obserwatorium nosiło miano Cesarsko-Królewskiego Obserwatorium. Do dziś wokół Fortu Skała, na terenie którego stoi obecnie Obserwatorium, znaleźć można ponumerowane słupki graniczne z inskrypcją "K.u.K.", które wytyczały ongiś teren ściśle Cesarski z ziem gminnych. Wiem, bo odwiedzam je regularnie, fotografując i opisując ich stan. Niesamowite były to czasy, rok 1881, kiedy to w Krakowie w Szkole Sztuk pięknych wykładał Matejko, w Sukiennicach powstawało własnie Muzeum Narodowe, za rok miała rozpocząć swą pracę konna kolej żelazna zwana tramwajem, a przy ulicy Kopernika 27 operowało Cesarsko-Królewskie Obserwatorium Astronomiczne.

Wracamy teraz ze słodkich odmętów historii na skrzyżowanie teraźniejszości z przyszłością :). Po czwarte: wybieramy imię dla polskiej planety pozasłonecznej (link). Mało kto wie, ale jedna z gwiazd w naszej galaktyce nosi nazwę Kopernik. Jej stara nazwa to 55 Cancri, a krąży wokół niej pięć planet. Całkiem fajna sprawa. A teraz mamy możliwość wybrania polskiej nazwy dla planety BD+14 4559 b. Planeta jest jowiszopodobna, a jej odkrywcami są Andrzej Niedzielski, Grzegorz Nowak, Monika Adamów i Aleksander Wolszczan Cała inicjatywa związana jest z obchodami stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Pomyślcie nad jakąś dobrą nazwą, bo z tym będzie związana jutrzejsza niespodziewajka ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Niespodziewajka połączona będzie z moimi skromnymi próbami sprzed niespełna trzech miesięcy. Kto obserwuje tag #astronomiaodkuchni ten powinien pamiętać, co tam kiedyś kombinowałem. Liczę, że wystarczy, jak obserwujecie ten mój autorski tag, bo powinniście dostawać wtedy powiadomienia o nowych wpisach. Chyba nie będzie potrzeby tworzenia listy do wołania? Dajcie znać, jak to wygląda z Waszej strony.

Jako obrazek do tego wpisu zamieszczam foto listu, o którym pisałem wyżej. Zdjęcie robione ziemniakiem, jakim jest mój telefon, bo aparat zostawiłem w domu. trzymajcie kciuki za dobrą pogodę, bo zaćmienie będzie! No i przy okazji trwają w tej chwili obserwacje. Jakiś układ kataklizmiczny właśnie "eksplodował" i kolega w tej chwili nastawia na niego teleskop. jeśli ktoś miał w gimnazjum przyrodę zamiast astrofizyki (#pdk), to tu opisałem kiedyś z czym zacz: (link).

PS: Jakby ktoś chciał pocztówkę z każdego mojego wyjazdu, podjąłem się wysyłania osobom wspierającym moje działania na Patronite (link).

Standardowo: #astronomia #kosmos #ciekawostki może też i #nauka
Poza tym, wiadomo:
-----------------------------------------------------------------------------
Takie rzeczy tylko na #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
-----------------------------------------------------------------------------
AlGanonim - Hej Astromirki!
Najwyższa pora odświeżyć #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)...

źródło: comment_HLW93tNCU8TSUDPKQdqz4YOLZKb6M198.jpg

Pobierz
  • 22
@Al_Ganonim ja wyrażam chęć otrzymania pocztówki (nikt z wcześniejszych autorów tego nie napisał ¯_(ツ)_/¯ )
Astronom to nie MIT,
Kosmos to nie kit
( ) tak, nigdy nie byłem dobry z poezji
Był sobie taki astronom
Co obiecał coś swoim patronom,
Za oceanem w znanym MIT
Wystrzeli swą wiedzę jak confetti,
Niestraszny mu wielki kosmos
Zdobędzie dzięki temu rozgłos

( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Zuler: Pardon, nieco mi się nagromadziło rzeczy na głowie i nie odpisałem wcześniej, ale już jestem! Jak mogę nie zaliczyć takiego wspaniałego wierszyku? :D Oczywiście, kartka będzie wysłana. Czy mogę poprosić na PW adres, na który mam wysłać pocztówkę?

@doogroo2: @KubaGrom: Jak wyżej, podajcie mi w wiadomości prywatnej proszę, na jaki adres mam wysłać pocztówkę :)

@ladzik: Złamałeś system ( ͡° ͜ʖ ͡°) stosując