Wpis z mikrobloga

Mireczki, spotkałem się z dość dziwną sprawą przy okazji obsługi jednego z kont na #instagram moich klientów.

Mój klient pod swoimi hashtagami umieszcza dla przykładu tag #asstograss. Tag dość znany i często używany przez sportowych świrów. Korzystają z niego również trenerzy, którzy w jakiś sposób reklamują tak swoje usługi.
Do mojego klienta odezwała się firma z polski, która wzywa do zaprzestania korzystania z tego hasztagu ponieważ to ich zastrzeżony znak towarowy.

Czy to ma prawo bytu? Jak to się ma do tego kto wykorzystywał dany hasztag wcześniej i to, że w przeszłości był po prostu ogólny? Czy w taki sposób można sobie niejako przywłaszczyć dość popularny tag i zasypywać pozwami każdego kto wykorzystuje go w celach zarobkowych?

#prawo #pytanie #socialmedia i po części #marketing #reklama
  • 6
Hashtagi są rejestrowane w formie znaków towarowych albo ze znaczkiem # albo bez jako znaki słowne.

Jeżeli klient nie używa tego komercyjnie tzn. np. robi zdjęcia swojemu chomikowi i na tym nie zarabia to nie używa tego oznaczenia w funkcji znaku towarowego. To jedna linia obrony. Jeżeli klient działa komercyjnie to należy sprawdzić do oznaczania czego znak służy. Poprzez taką rejestrację nie uzyskuje się monopolu na nazwę. Jeżeli klient działa w
@Mikolaj_Lech: Czyli co, w sytuacji w której jeden z trenerów personalnych zastrzega sobie popularny hashtag jako znak towarowy i zaczyna wysyłać roszczenia do wszystkich innych trenerów, którzy z niego korzystają, mimo tego, że dużo wcześniej był on popularny i po prostu odnosił się do wykonywanej czynności, to jest to prawnie uzasadnione?

Restauracja zgłasza tag #smacznyobiad jako swój znak towarowy, inne restauracje wstawiają zdjęcia z takim tagiem tak samo jak robily to
@Cygan_Edek: Akurat #smacznyobiad to zły przykład bo Urząd Patentowy by tego nie zarejestrował dla usług restauracyjnych. Ekspert rozpatrujący zgłoszenie ocenia czy dany znak nie jest opisowy względem tego co ma oznaczać. Hashtag "smacznyobiad" jest zwykłą informacją o tym, że ktoś oferuje smaczne obiady.

Podejrzewam, że ten trener nie zastrzegł aż tak łopatologicznego określenia. Musiała tam być jakaś większa lub mniejsza doza fantazji. A przynajmniej tak musiał ocenić to ekspert. Rejestracja określenia