Wpis z mikrobloga

Mirki od dłuższego czasu mam chęć kupić #teleskop w #astrofoto raczej bawić się nie będę, także z tego co czytam dobson 8"/10" jest spoko opcją, tyle że musiałbym z nim gdzieś wyjeżdżać żeby coś więcej zobaczyć, bo u siebie mam +/- 10mag (na lightpollutionmap nie ma podanej jednostki tylko wartość także nie wiem czy tu nie palnąłem głupoty, no tak się na tym znam ;D).

Nie chciałbym też kupować w ciemno i dopiero wtedy się przekonać czy mnie to w ogóle będzie interesować, bo się okaże że jednak to nie jest takie super jak się spodziewałem i pieniądze pójdą w błoto. Dlatego spytam jeszcze czy jest ktoś może z tychów/katowic generalnie śląsk lub zachodnia małopolska, kto mógł by mi coś pokazać, albo może są jakieś grupy gdzie się ugadujecie na wspólne oglądanie i mógłbym podjechać coś pooglądać.
  • 11
  • Odpowiedz
@Limon2g: Jest taki kanał na yt jak AstroLife, co miesiąc są filmy które obrazują nocne niebo właśnie przez dany miesiąc. Gość opowiada dosłownie o wszystkim ( najjaśniejsza gwiazda, położenie planet układu słonecznego, mgławice, galaktyki a nawet godziny przelotów międzynarodowej stacji kosmicznej nad polską). Na dodatek przy każdym obiekcie mówi jakim teleskopem jesteśmy w stanie go zobaczyć.

tyle że musiałbym z nim gdzieś wyjeżdżać żeby coś więcej zobaczyć

Pamiętaj, jak najdalej od
  • Odpowiedz
@Limon2g: Najlepszy teleskop to taki, z którego często korzystasz. Jak masz czas i możliwości jeździć z cięższym sprzętem to dobson będzie spoko. Co chcesz obserwować? Ja w gda mam mak 127. Z balkonu łapie Jowisza, Saturna, Marsa + księżyc oczywiście. Czasami zabiorę na wieś i obiekty głębokiego nieba tez daje radę, tylko trochę ciemny jest. Na plus to pakuje go w jedną torbę podróżną i mogę wszędzie zabrać :)
  • Odpowiedz
@Limon2g: pod koniec miesiąca będzie wypad w Beskidy z ludźmi którzy mają porządne sprzęty. Jeśli będzie pogoda i chcesz możesz się zabrać ze mną ;p
  • Odpowiedz
@StaraSzopa: @WilecSrylec: Co jakiś czas odwiedzam. Wiem że na wypoku jest pełen przekrój społeczeństwa i trafi się ktoś z każdej dziedziny, a tutaj łatwiej spytać :D

Jest taki kanał na yt jak AstroLife

@czarnykocur123: Zaraz będzie przeglądane.

Najlepszy teleskop to taki, z którego często korzystasz. Jak masz czas i możliwości jeździć z cięższym sprzętem to dobson będzie spoko.

@kasa: Czyli aktualnie żaden xD Dlatego chcę się spotkać z
  • Odpowiedz
w #astrofoto raczej bawić się nie będę, także z tego co czytam dobson 8"/10" jest spoko


@Tharbad: Jednak z tego co przeglądam to jednak jest to kilkukrotnie droższa zabawa niż zwykłe oglądanie, jak się wkręcę to wtedy zacznę myśleć o czymś droższym.
  • Odpowiedz