Wpis z mikrobloga

Tym razem będzie trochę liczenia. Z jednej strony wakacje i czas odpoczynku, z drugiej strony niech mózg trochę również popracuje. Wejdziemy bowiem w zagadnienia związane z mechaniką kontaktową.
Zanim przejdziemy do rozkładów naprężeń przykładowo zamodelowanego uprzednio wału korbowego, na tapetę wyciągamy podporę, na której spoczywał prezentowany wał. Prześledzone zostaną przykładowe przypadki wytrzymałościowe, które pozwolą określić jakie obciążenie jest w stanie przenieść podpora zaprojektowana w oparciu o wymiary konstrukcyjne wspomnianego wału.
Na pierwszy ogień rozpatrzono problem nacisków powierzchniowych czopa wału o powierzchnię podpory. Zagadnienie zostało prześledzone zarówno od konwencjonalnego sposobu rzutowania teoretycznej powierzchni obciążanej, jak również przybliżono pojęcie mechaniki kontaktowej Herza dla wytypowanego przypadku.
W ostatnim etapie niniejszego odcinka przedstawiono wyniki otrzymane w symulacji MES z uwzględnieniem mechaniki kontaktów. Zaznaczam jednak, iż symulacja została wykonana na podstawie uniwersalnego kryterium interpretacji kontaktów dostępnych w solwerze Calculixa.

Zapraszam do oglądania i subskrybowania z nadzieją, że prezentowana treść będzie obiektem zainteresowania do dalszych własnych potrzeb Widza.

[[#46] Mechanika kontaktowa Herza. Obliczenia podpory wału. Część 1.](https://youtu.be/0ldaozhDAwY)

#inzynierprogramista #mechanika #studbaza #projektowanie #cad #solidworks #inzynieria #mes
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach